David Nielsen som landstræner?
Ikke i Danmark, men på Færøerne.
For to dage siden valgte Færøerne at fyre svenske Håkan Ericson som landstræner, og det har sat spekulationerne i gang.
Danskeren står uden job efter fyringen i Lillestrøm.
Men hvordan ville David Nielsen overhovedet passe ind som færøsk landstræner?
– Uh ja. Jeg kender ham ikke som taktisk træner. Jeg har bare set ham på fjernsynet, når han snakker om fodbold. Han virker som en god motivator, og det ser ud som om, at han har styr på det taktiske. Det er også lidt tidligt at sige, hvem der kommer.
– Det er et meget attraktivt arbejde som landstræner. Man er ikke bundet så meget som klubtræner, og man får en forholdsvis god løn. Jeg tror, at der kommer mange kandidater over de næste uger og måneder. Det bliver spændende, om det bliver en dansker, fortæller den færøske landsholdsspiller René Joensen til Tipsbladet.
Tror du, at David Nielsen vil passe godt ind på det færøske landshold?
– Jeg vil mene, at David Nielsen vil kunne passe godt ind. Vi er jo et hårdtarbejdende hold, og vi har brug for én, der har styr på de små detaljer for at få resultater. Når David Nielsen har et ekstra gear, så vil det selvfølgelig give et boost.
– Når man spiller med spillere på det højeste niveau, er det ikke kun motivation, man skal have. Det er de taktiske små detaljer i forhold til, hvordan man kan forsvare mod de individuelle spillere. Det er en del af det.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra det færøske fodboldforbund, men de er ikke vendt tilbage på vores henvendelse.
Tipsbladet har været i kontakt med David Nielsen, men han har ikke lyst til at udtale sig.
Artiklen fortsætter under billedet.
'Medierne var efter os'
Det er hele to år siden, at Færøerne har vundet en betydende kamp, men takterne er gode, mener Joensen.
– Resultaterne har selvfølgelig ikke været gode. Det handler om at vinde kampene, men hvis vi kigger på kampene, har mange ting været gode. Det har været lige ved og næsten. Vi var næsten ved at få uafgjort mod Skotland og Østrig. Vi vandt mod Tyrkiet (i september 2022, red.), så det har ikke kun været skidt.
Klaksvik-spilleren var glad for den nu tidligere færøske landstræner, men han har forståelse for fyringen.
– Jeg kunne rigtig godt lide Håkan Ericson. Man skal altid lige vænne sig til noget nyt. Jeg kunne lide, som tingene var, men selvfølgelig kan der godt laves på nogle ting. Sådan er det med landsholdsfodbold.
– Der var ikke så mange folk, der kom til vores kampe, og medierne var efter os. Det er en del af spillet. Jeg kan godt se ud fra andres perspektiv, at der skulle ske en ændring, 100 procent. Sådan er det.
– Det er ofte træneren, der ryger, men det er selvfølgelig altid spændende, når der sker nye ting. Jeg kan godt lide at have stabilitet, men jeg skal nok vænne mig til det, siger René Joensen til Tipsbladet.
U21-landstræner Eyðun Klakstein er midlertidig landstræner for Færøerne i de sidste to Nations League-kampe i november.
Håkan Ericson nåede at være færøsk landstræner i fem år.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

– En stor beslutning

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Voldsom frustration efter vanvidskamp

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Elkjær jubler over Frank

Teemu Pukki dominerer

Mourinho meldes tæt på storklub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Prøvede at lokke Eriksen

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Holdt på stor hemmelighed

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Ikke sket i 8 år

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Skidt nyt for Real Madrid

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde
