David Nielsen som landstræner? ‘Bliver spændende’

En færøsk kommentator har nævnt David Nielsen som en kandidat til at blive færøsk landstræner. René Joensen, der er færøsk landsholdsspiller, siger til Tipsbladet, at danskeren vil passe godt ind.



David Nielsen som landstræner? 

Ikke i Danmark, men på Færøerne. 

For to dage siden valgte Færøerne at fyre svenske Håkan Ericson som landstræner, og det har sat spekulationerne i gang. 

Den færøske kommentator André Olsen er nemlig kommet med fem bud på en færøsk landstræner hos mediet Bolt.fo, og her nævner han David Nielsen. 

Danskeren står uden job efter fyringen i Lillestrøm.

Men hvordan ville David Nielsen overhovedet passe ind som færøsk landstræner?

– Uh ja. Jeg kender ham ikke som taktisk træner. Jeg har bare set ham på fjernsynet, når han snakker om fodbold. Han virker som en god motivator, og det ser ud som om, at han har styr på det taktiske. Det er også lidt tidligt at sige, hvem der kommer.

– Det er et meget attraktivt arbejde som landstræner. Man er ikke bundet så meget som klubtræner, og man får en forholdsvis god løn. Jeg tror, at der kommer mange kandidater over de næste uger og måneder. Det bliver spændende, om det bliver en dansker, fortæller den færøske landsholdsspiller René Joensen til Tipsbladet.

Tror du, at David Nielsen vil passe godt ind på det færøske landshold?

– Jeg vil mene, at David Nielsen vil kunne passe godt ind. Vi er jo et hårdtarbejdende hold, og vi har brug for én, der har styr på de små detaljer for at få resultater. Når David Nielsen har et ekstra gear, så vil det selvfølgelig give et boost.

– Når man spiller med spillere på det højeste niveau, er det ikke kun motivation, man skal have. Det er de taktiske små detaljer i forhold til, hvordan man kan forsvare mod de individuelle spillere. Det er en del af det.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra det færøske fodboldforbund, men de er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 

Tipsbladet har været i kontakt med David Nielsen, men han har ikke lyst til at udtale sig.

Artiklen fortsætter under billedet. 

René Joensen i aktion for Færøerne. Foto: Alamy

'Medierne var efter os'
Det er hele to år siden, at Færøerne har vundet en betydende kamp, men takterne er gode, mener Joensen.

– Resultaterne har selvfølgelig ikke været gode. Det handler om at vinde kampene, men hvis vi kigger på kampene, har mange ting været gode. Det har været lige ved og næsten. Vi var næsten ved at få uafgjort mod Skotland og Østrig. Vi vandt mod Tyrkiet (i september 2022, red.), så det har ikke kun været skidt.

Klaksvik-spilleren var glad for den nu tidligere færøske landstræner, men han har forståelse for fyringen.

– Jeg kunne rigtig godt lide Håkan Ericson. Man skal altid lige vænne sig til noget nyt. Jeg kunne lide, som tingene var, men selvfølgelig kan der godt laves på nogle ting. Sådan er det med landsholdsfodbold.

– Der var ikke så mange folk, der kom til vores kampe, og medierne var efter os. Det er en del af spillet. Jeg kan godt se ud fra andres perspektiv, at der skulle ske en ændring, 100 procent. Sådan er det.

– Det er ofte træneren, der ryger, men det er selvfølgelig altid spændende, når der sker nye ting. Jeg kan godt lide at have stabilitet, men jeg skal nok vænne mig til det, siger René Joensen til Tipsbladet. 

U21-landstræner Eyðun Klakstein er midlertidig landstræner for Færøerne i de sidste to Nations League-kampe i november.

Håkan Ericson nåede at være færøsk landstræner i fem år. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB