David Nielsen som landstræner? ‘Bliver spændende’

En færøsk kommentator har nævnt David Nielsen som en kandidat til at blive færøsk landstræner. René Joensen, der er færøsk landsholdsspiller, siger til Tipsbladet, at danskeren vil passe godt ind.



David Nielsen som landstræner? 

Ikke i Danmark, men på Færøerne. 

For to dage siden valgte Færøerne at fyre svenske Håkan Ericson som landstræner, og det har sat spekulationerne i gang. 

Den færøske kommentator André Olsen er nemlig kommet med fem bud på en færøsk landstræner hos mediet Bolt.fo, og her nævner han David Nielsen. 

Danskeren står uden job efter fyringen i Lillestrøm.

Men hvordan ville David Nielsen overhovedet passe ind som færøsk landstræner?

– Uh ja. Jeg kender ham ikke som taktisk træner. Jeg har bare set ham på fjernsynet, når han snakker om fodbold. Han virker som en god motivator, og det ser ud som om, at han har styr på det taktiske. Det er også lidt tidligt at sige, hvem der kommer.

– Det er et meget attraktivt arbejde som landstræner. Man er ikke bundet så meget som klubtræner, og man får en forholdsvis god løn. Jeg tror, at der kommer mange kandidater over de næste uger og måneder. Det bliver spændende, om det bliver en dansker, fortæller den færøske landsholdsspiller René Joensen til Tipsbladet.

Tror du, at David Nielsen vil passe godt ind på det færøske landshold?

– Jeg vil mene, at David Nielsen vil kunne passe godt ind. Vi er jo et hårdtarbejdende hold, og vi har brug for én, der har styr på de små detaljer for at få resultater. Når David Nielsen har et ekstra gear, så vil det selvfølgelig give et boost.

– Når man spiller med spillere på det højeste niveau, er det ikke kun motivation, man skal have. Det er de taktiske små detaljer i forhold til, hvordan man kan forsvare mod de individuelle spillere. Det er en del af det.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra det færøske fodboldforbund, men de er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 

Tipsbladet har været i kontakt med David Nielsen, men han har ikke lyst til at udtale sig.

Artiklen fortsætter under billedet. 

René Joensen i aktion for Færøerne. Foto: Alamy

'Medierne var efter os'
Det er hele to år siden, at Færøerne har vundet en betydende kamp, men takterne er gode, mener Joensen.

– Resultaterne har selvfølgelig ikke været gode. Det handler om at vinde kampene, men hvis vi kigger på kampene, har mange ting været gode. Det har været lige ved og næsten. Vi var næsten ved at få uafgjort mod Skotland og Østrig. Vi vandt mod Tyrkiet (i september 2022, red.), så det har ikke kun været skidt.

Klaksvik-spilleren var glad for den nu tidligere færøske landstræner, men han har forståelse for fyringen.

– Jeg kunne rigtig godt lide Håkan Ericson. Man skal altid lige vænne sig til noget nyt. Jeg kunne lide, som tingene var, men selvfølgelig kan der godt laves på nogle ting. Sådan er det med landsholdsfodbold.

– Der var ikke så mange folk, der kom til vores kampe, og medierne var efter os. Det er en del af spillet. Jeg kan godt se ud fra andres perspektiv, at der skulle ske en ændring, 100 procent. Sådan er det.

– Det er ofte træneren, der ryger, men det er selvfølgelig altid spændende, når der sker nye ting. Jeg kan godt lide at have stabilitet, men jeg skal nok vænne mig til det, siger René Joensen til Tipsbladet. 

U21-landstræner Eyðun Klakstein er midlertidig landstræner for Færøerne i de sidste to Nations League-kampe i november.

Håkan Ericson nåede at være færøsk landstræner i fem år. 





Superliga-klub bør hente Lucas Andersen




LIVE

Transfervinduet: Tæt på FCK – tager til La Liga

Superliga-klub holder telefonen åben for Eriksen

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

‘Jeg har aldrig snakket med Philip Billing’

Fantastisk nyt for FC København

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Trods chok-exit: Rune i stor hyldest af dansker

Uafklaret Billing: ‘Lössl prøver at overtale mig’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Har ét skud i bøssen – Mortensen i chokskifte?

FC København går shop-amok: Henter Ait Cheikh

Drømmemelding for Strasbourg før Brøndby-gyser

OB henter landsholdsspiller – ankommet til Danmark



MEDIE

Her er Pione Sistos løn

Spår vanvidstransfer: ‘Jeg er helt sikker’

Udtaget til U21: – Han troede, jeg tog pis på ham

Lucas Andersen træner med i dansk klub

FC Midtjylland indkalder til pressemøde

Udpeger Danmarks bedste angriber: ‘Milevidt foran’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

FC København henter Ahmed Mouhoub

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Klokkeklar Højlund-besked

Disse Superliga-spillere kan hentes kvit og frit

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Kæmpe transfer – derfor har Billing valgt FCM

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge



INTERVIEW

Efter DBU-kritik: Må Riemer udtage Bundgaard?

Topdommer i FCK-brag – men én kamp stak HELT AF

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Afsløring: FCN køber Runar Norheim – her er prisen

Harder og Obi er stjernerne: Her er U21-truppen

Jens Jønsson på vej væk? 

Afsløring: Nye forhandlinger om Conrad Harder

Vildere end Rocky: Nu skal Olsson i bokseringen

Følger varm dansk bomber

DBU-boss om karantæner: Trist mønster i flere år

Officielt: FCM sælger angriber til Serie A

Jubler over FC Midtjyllands drømmeindkøb

FC Midtjylland præsenterer Philip Billing

OB køber Ismahila Ouedraogo

Liverpool sejrer – Will Osula på tavlen

Armod i Almaty

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag