David Nielsen som landstræner? ‘Bliver spændende’

En færøsk kommentator har nævnt David Nielsen som en kandidat til at blive færøsk landstræner. René Joensen, der er færøsk landsholdsspiller, siger til Tipsbladet, at danskeren vil passe godt ind.



David Nielsen som landstræner? 

Ikke i Danmark, men på Færøerne. 

For to dage siden valgte Færøerne at fyre svenske Håkan Ericson som landstræner, og det har sat spekulationerne i gang. 

Den færøske kommentator André Olsen er nemlig kommet med fem bud på en færøsk landstræner hos mediet Bolt.fo, og her nævner han David Nielsen. 

Danskeren står uden job efter fyringen i Lillestrøm.

Men hvordan ville David Nielsen overhovedet passe ind som færøsk landstræner?

– Uh ja. Jeg kender ham ikke som taktisk træner. Jeg har bare set ham på fjernsynet, når han snakker om fodbold. Han virker som en god motivator, og det ser ud som om, at han har styr på det taktiske. Det er også lidt tidligt at sige, hvem der kommer.

– Det er et meget attraktivt arbejde som landstræner. Man er ikke bundet så meget som klubtræner, og man får en forholdsvis god løn. Jeg tror, at der kommer mange kandidater over de næste uger og måneder. Det bliver spændende, om det bliver en dansker, fortæller den færøske landsholdsspiller René Joensen til Tipsbladet.

Tror du, at David Nielsen vil passe godt ind på det færøske landshold?

– Jeg vil mene, at David Nielsen vil kunne passe godt ind. Vi er jo et hårdtarbejdende hold, og vi har brug for én, der har styr på de små detaljer for at få resultater. Når David Nielsen har et ekstra gear, så vil det selvfølgelig give et boost.

– Når man spiller med spillere på det højeste niveau, er det ikke kun motivation, man skal have. Det er de taktiske små detaljer i forhold til, hvordan man kan forsvare mod de individuelle spillere. Det er en del af det.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra det færøske fodboldforbund, men de er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 

Tipsbladet har været i kontakt med David Nielsen, men han har ikke lyst til at udtale sig.

Artiklen fortsætter under billedet. 

René Joensen i aktion for Færøerne. Foto: Alamy

'Medierne var efter os'
Det er hele to år siden, at Færøerne har vundet en betydende kamp, men takterne er gode, mener Joensen.

– Resultaterne har selvfølgelig ikke været gode. Det handler om at vinde kampene, men hvis vi kigger på kampene, har mange ting været gode. Det har været lige ved og næsten. Vi var næsten ved at få uafgjort mod Skotland og Østrig. Vi vandt mod Tyrkiet (i september 2022, red.), så det har ikke kun været skidt.

Klaksvik-spilleren var glad for den nu tidligere færøske landstræner, men han har forståelse for fyringen.

– Jeg kunne rigtig godt lide Håkan Ericson. Man skal altid lige vænne sig til noget nyt. Jeg kunne lide, som tingene var, men selvfølgelig kan der godt laves på nogle ting. Sådan er det med landsholdsfodbold.

– Der var ikke så mange folk, der kom til vores kampe, og medierne var efter os. Det er en del af spillet. Jeg kan godt se ud fra andres perspektiv, at der skulle ske en ændring, 100 procent. Sådan er det.

– Det er ofte træneren, der ryger, men det er selvfølgelig altid spændende, når der sker nye ting. Jeg kan godt lide at have stabilitet, men jeg skal nok vænne mig til det, siger René Joensen til Tipsbladet. 

U21-landstræner Eyðun Klakstein er midlertidig landstræner for Færøerne i de sidste to Nations League-kampe i november.

Håkan Ericson nåede at være færøsk landstræner i fem år. 







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Afviser mesterskabssnak

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Har ondt af Steve Cooper

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Laver aftale med Frederik Birk

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Storroser dansk super-talent

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

– Han ender i Premier League

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime