Det svækker Qatars løfter om forbedringer, at to norske journalister har været anholdt og fået frataget udstyr i landet, der næste år er vært for VM i fodbold.
Det mener Jakob Jensen, der er direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU).
– Hvis det er rigtigt, at to norske journalister har været tilbageholdt, fordi de ville interviewe en systemkritiker, og at deres udstyr er tilbageholdt, så er det helt uacceptabelt.
– Pressen skal kunne arbejde frit. Det skal den også kunne i Qatar, siger Jakob Jensen.
Han understreger, at han foreløbigt taler på baggrund af informationer i norske og danske medier, og at han har søgt yderligere information hos præsidenten i Det Norske Fodboldforbund (NFF).
To journalister fra det norske medie NRK ankom til Qatar 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais.
Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, og senere blev også journalisterne anholdt.
Det skuffer Jakob Jensen, som fortæller, at han så sent som i oktober spurgte Hassan Al-Thawadi, som er leder for VM-organisationen i Qatar, om han kunne garantere fri presse.
– Og jeg fik at vide, at det kunne han, siger Jakob Jensen.
– Det svækker deres løfter, at vi ikke ser forbedringer i den hast, som de er lovet, og at der et år før VM er to skandinaviske journalister, der er blevet anholdt, på trods af at de har lovet fri presse.
Han slår fast, at DBU kommer til at bakke op om Norge over for Qatar og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
– Hvis Norge rejser over for Fifa, at det her skal undersøges helt til bunds, så kommer vi til at sige til Fifa, at vi er 100 procent enige med nordmændene, og at det kun kan gå for langsomt.
Kritikken er haglet ned over Qatar, som anklages for ikke at overholde menneskerettighederne. Der har været særlig kritik af de forhold, som Qatar byder migrantarbejdere.
I sidste uge kom en rapport fra Amnesty International. Den slog fast, at migrantarbejdernes hverdag ofte ikke er forbedret, selv om landet har indført en række lovændringer, der på papiret bør forbedre arbejdsforholdene.
Alligevel har Jakob Jensen ikke mistet håbet om forbedringer.
– Jeg tror på, det bliver bedre, siger han.
– Der er sket skridt fremad. De skridt er mindre, end vi kunne ønske os, men der har været forbedringer for tusindvis af mennesker.
Jakob Jensen siger, at DBU vil presse på for hurtigere og yderligere forbedringer, og han mærker, at der er stigende opbakning til sagen.
– Jeg kan se i international presse, hvordan andre lande begynder at få en debat, der minder om den, vi har haft i Norden.
– I fodbold kan der meget hurtigt mobiliseres meget energi. Det så vi, da Super League-debatten brød ud.
– Det vil sige, at jo nærmere vi kommer, desto større er sandsynligheden for, at der kan mobiliseres en bred kamp for forandringer, hvis ikke forandringerne finder sted, siger han.
Jakob Jensen og repræsentanter fra de øvrige nordiske fodboldforbund rejser i december til Qatar for at se på forholdene.
VM begynder i Qatar 21. november næste år.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade