BRØNDBY (Tipsbladet): Journalisterne måtte strømme til DBU i Brøndby denne torsdag.
En stor nyhed var nemlig tikket ind om formiddagen.
Den nu tidligere Anderlecht-træner Brian Riemer er den nye landstræner for landsholdet, og en glad Peter Møller og Brian Riemer stillede op til pressemøde og mixed zone.
Fodbolddirektør Peter Møller fortalte til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter pressemødet, at DBU havde hentet hjælp udefra i forhold til at ansætte en ny landstræner.
– Vi har haft vores rekrutteringsbureau til at indhente referencer fra tidligere arbejdsgivere, spillere og sportsdirektører. Det har vi ikke selv gjort, siger Møller.
Møller indrømmer dog, at han har talt med flere landsholdsspillere om kandidater til jobbet.
– Når man er sammen med spillerne, spørger man ind til nogle trænere i fortrolighed. Jeg har endnu til gode at finde nogle, der taler dårligt om Brian. Det har ikke været muligt.
Det belgiske medie Voetbalkrant skrev tidligere på dagen, at sportsdirektør i Anderlecht Jesper Fredberg havde været med til at ansætte Brian Riemer som dansk landstræner.
En vild interessekonflikt, hvis det var tilfældet.
Fredberg sidder i den såkaldte landsholdskomitee, men da Tipsbladet spørger Møller om Fredbergs rolle i ansættelse, skyder han historien ned.
Har Jesper Fredberg været med til at ansætte Brian Riemer i DBU?
– Nej, det kan jeg 100 procent afvise. Han er ikke blevet hørt, siger Møller stålfast.
Derudover tilføjer fodbolddirektøren, at han ikke vil røbe, hvem har han rådgivet sig med.
Flere kandidater har været inde i billedet angående det danske landstrænerjob, og Peter Møller indrømmer, at han tog den første kontakt til Riemer i august måned.
Der var Riemer stadig Anderlecht-træner.
– Den første kontakt var, hvordan han så på et dansk landstrænerjob, velvidende om, at han havde en aftale i Anderlecht.
– Vi har haft løbende samtaler med andre kandidater, men vi synes, at timingen var rigtig nu i forhold til at få Brian ind til de her to kampe. Og så skal vi spille om fire måneder. Det har kæmpe værdi for spillerne, at der kommer en ny, der har faklen og skaber en retning.
Noget andet, som folk har rynket på næsen over, er Brian Riemers manglende erfaring som senior-cheftræner. Møller mener dog, at Riemer har godt med erfaring.
Han kalder Riemer for en 'ønskekandidat'.
Møller fortæller dog også, at det danske landshold skal spille på noget andet end høj løn fra Premier League. Det kan forbundet nemlig ikke være med på.
– Omvendt synes jeg, at han har været i miljøer, hvor han har været tæt på store trænere og spillere, og han har truffet nogle valg der.
– Vincent Kompany havde ikke ret mange år som træner, og så endte han i Bayern München. Xavi Alonso var på Real Sociedad B-holdet, og nu kan jeg forstå, at nogle synes, at han er en attraktiv træner.
– Erfaring er ikke lige med succes nødvendigvis. Der er ingen garanti for, hvis man har været træner i 20 år, at man passer ind på det danske landshold. Fagligheden og de menneskelige egenskaber har gjort, at Brian er et kongevalg.
Artiklen fortsætter under billedet.

Spøjs situation
Med ansættelsen af Brian Riemer vinker Lars Knudsen samtidig farvel til jobbet som midlertidig landstræner. Knudsen fortsætter i stedet for som assistent.
– Det er uvant situation. Det vil jeg ikke fornægte.
– Jeg medgiver, at det er en spøjs situation, at ham, der var landstræner før, kun skal være "assistent" under Brian.
Ansættelsen af Riemer kommer dog ikke som et chok for Knudsen.
– Jeg har informeret Lars i god tid, lang tid før vi underskrev med Brian. Han vidste det dog ikke Schweiz.
Brian Riemer har fået en kontrakt til og med VM i 2026, og Danmark møder Spanien og Serbien ved Nations League i november.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr