BRØNDBY (Tipsbladet): Journalisterne måtte strømme til DBU i Brøndby denne torsdag.
En stor nyhed var nemlig tikket ind om formiddagen.
Den nu tidligere Anderlecht-træner Brian Riemer er den nye landstræner for landsholdet, og en glad Peter Møller og Brian Riemer stillede op til pressemøde og mixed zone.
Fodbolddirektør Peter Møller fortalte til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter pressemødet, at DBU havde hentet hjælp udefra i forhold til at ansætte en ny landstræner.
– Vi har haft vores rekrutteringsbureau til at indhente referencer fra tidligere arbejdsgivere, spillere og sportsdirektører. Det har vi ikke selv gjort, siger Møller.
Møller indrømmer dog, at han har talt med flere landsholdsspillere om kandidater til jobbet.
– Når man er sammen med spillerne, spørger man ind til nogle trænere i fortrolighed. Jeg har endnu til gode at finde nogle, der taler dårligt om Brian. Det har ikke været muligt.
Det belgiske medie Voetbalkrant skrev tidligere på dagen, at sportsdirektør i Anderlecht Jesper Fredberg havde været med til at ansætte Brian Riemer som dansk landstræner.
En vild interessekonflikt, hvis det var tilfældet.
Fredberg sidder i den såkaldte landsholdskomitee, men da Tipsbladet spørger Møller om Fredbergs rolle i ansættelse, skyder han historien ned.
Har Jesper Fredberg været med til at ansætte Brian Riemer i DBU?
– Nej, det kan jeg 100 procent afvise. Han er ikke blevet hørt, siger Møller stålfast.
Derudover tilføjer fodbolddirektøren, at han ikke vil røbe, hvem har han rådgivet sig med.
Flere kandidater har været inde i billedet angående det danske landstrænerjob, og Peter Møller indrømmer, at han tog den første kontakt til Riemer i august måned.
Der var Riemer stadig Anderlecht-træner.
– Den første kontakt var, hvordan han så på et dansk landstrænerjob, velvidende om, at han havde en aftale i Anderlecht.
– Vi har haft løbende samtaler med andre kandidater, men vi synes, at timingen var rigtig nu i forhold til at få Brian ind til de her to kampe. Og så skal vi spille om fire måneder. Det har kæmpe værdi for spillerne, at der kommer en ny, der har faklen og skaber en retning.
Noget andet, som folk har rynket på næsen over, er Brian Riemers manglende erfaring som senior-cheftræner. Møller mener dog, at Riemer har godt med erfaring.
Han kalder Riemer for en 'ønskekandidat'.
Møller fortæller dog også, at det danske landshold skal spille på noget andet end høj løn fra Premier League. Det kan forbundet nemlig ikke være med på.
– Omvendt synes jeg, at han har været i miljøer, hvor han har været tæt på store trænere og spillere, og han har truffet nogle valg der.
– Vincent Kompany havde ikke ret mange år som træner, og så endte han i Bayern München. Xavi Alonso var på Real Sociedad B-holdet, og nu kan jeg forstå, at nogle synes, at han er en attraktiv træner.
– Erfaring er ikke lige med succes nødvendigvis. Der er ingen garanti for, hvis man har været træner i 20 år, at man passer ind på det danske landshold. Fagligheden og de menneskelige egenskaber har gjort, at Brian er et kongevalg.
Artiklen fortsætter under billedet.

Spøjs situation
Med ansættelsen af Brian Riemer vinker Lars Knudsen samtidig farvel til jobbet som midlertidig landstræner. Knudsen fortsætter i stedet for som assistent.
– Det er uvant situation. Det vil jeg ikke fornægte.
– Jeg medgiver, at det er en spøjs situation, at ham, der var landstræner før, kun skal være "assistent" under Brian.
Ansættelsen af Riemer kommer dog ikke som et chok for Knudsen.
– Jeg har informeret Lars i god tid, lang tid før vi underskrev med Brian. Han vidste det dog ikke Schweiz.
Brian Riemer har fået en kontrakt til og med VM i 2026, og Danmark møder Spanien og Serbien ved Nations League i november.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU