DBU-boss skyder vild historie ned: Afviser alt

DBU-fodbolddirektør Peter Møller slår fast, at Jesper Fredberg ikke har været med i ansættelsen af Brian Riemer. Fredberg sidder ellers i landsholdskomiteen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Journalisterne måtte strømme til DBU i Brøndby denne torsdag. 

En stor nyhed var nemlig tikket ind om formiddagen. 

Den nu tidligere Anderlecht-træner Brian Riemer er den nye landstræner for landsholdet, og en glad Peter Møller og Brian Riemer stillede op til pressemøde og mixed zone. 

Fodbolddirektør Peter Møller fortalte til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter pressemødet, at DBU havde hentet hjælp udefra i forhold til at ansætte en ny landstræner. 

– Vi har haft vores rekrutteringsbureau til at indhente referencer fra tidligere arbejdsgivere, spillere og sportsdirektører. Det har vi ikke selv gjort, siger Møller. 

Møller indrømmer dog, at han har talt med flere landsholdsspillere om kandidater til jobbet.

– Når man er sammen med spillerne, spørger man ind til nogle trænere i fortrolighed. Jeg har endnu til gode at finde nogle, der taler dårligt om Brian. Det har ikke været muligt.

Det belgiske medie Voetbalkrant skrev tidligere på dagen, at sportsdirektør i Anderlecht Jesper Fredberg havde været med til at ansætte Brian Riemer som dansk landstræner. 

En vild interessekonflikt, hvis det var tilfældet.

Fredberg sidder i den såkaldte landsholdskomitee, men da Tipsbladet spørger Møller om Fredbergs rolle i ansættelse, skyder han historien ned.

Har Jesper Fredberg været med til at ansætte Brian Riemer i DBU?

– Nej, det kan jeg 100 procent afvise. Han er ikke blevet hørt, siger Møller stålfast. 

Derudover tilføjer fodbolddirektøren, at han ikke vil røbe, hvem har han rådgivet sig med.

Flere kandidater har været inde i billedet angående det danske landstrænerjob, og Peter Møller indrømmer, at han tog den første kontakt til Riemer i august måned. 

Der var Riemer stadig Anderlecht-træner.

– Den første kontakt var, hvordan han så på et dansk landstrænerjob, velvidende om, at han havde en aftale i Anderlecht.

– Vi har haft løbende samtaler med andre kandidater, men vi synes, at timingen var rigtig nu i forhold til at få Brian ind til de her to kampe. Og så skal vi spille om fire måneder. Det har kæmpe værdi for spillerne, at der kommer en ny, der har faklen og skaber en retning.

Noget andet, som folk har rynket på næsen over, er Brian Riemers manglende erfaring som senior-cheftræner. Møller mener dog, at Riemer har godt med erfaring. 

Han kalder Riemer for en 'ønskekandidat'.

Møller fortæller dog også, at det danske landshold skal spille på noget andet end høj løn fra Premier League. Det kan forbundet nemlig ikke være med på.

– Omvendt synes jeg, at han har været i miljøer, hvor han har været tæt på store trænere og spillere, og han har truffet nogle valg der.

– Vincent Kompany havde ikke ret mange år som træner, og så endte han i Bayern München. Xavi Alonso var på Real Sociedad B-holdet, og nu kan jeg forstå, at nogle synes, at han er en attraktiv træner.

– Erfaring er ikke lige med succes nødvendigvis. Der er ingen garanti for, hvis man har været træner i 20 år, at man passer ind på det danske landshold. Fagligheden og de menneskelige egenskaber har gjort, at Brian er et kongevalg.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XCGR8B_1

Foto: Alamy

Spøjs situation
Med ansættelsen af Brian Riemer vinker Lars Knudsen samtidig farvel til jobbet som midlertidig landstræner. Knudsen fortsætter i stedet for som assistent. 

– Det er uvant situation. Det vil jeg ikke fornægte.

– Jeg medgiver, at det er en spøjs situation, at ham, der var landstræner før, kun skal være "assistent" under Brian.

Ansættelsen af Riemer kommer dog ikke som et chok for Knudsen.

– Jeg har informeret Lars i god tid, lang tid før vi underskrev med Brian. Han vidste det dog ikke Schweiz. 

Brian Riemer har fået en kontrakt til og med VM i 2026, og Danmark møder Spanien og Serbien ved Nations League i november.





LIVE

LIVE: Brøndby-fans med kritik

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

‘Det former ens karakter’

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Han snakker ikke om andet!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– Han ender i Premier League

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Randers FC – FC København

Tottenham under stregen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Cooper gav hård og ærlig besked

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Sønderjyske – Viborg FF

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev