DBU-boss skyder vild historie ned: Afviser alt

DBU-fodbolddirektør Peter Møller slår fast, at Jesper Fredberg ikke har været med i ansættelsen af Brian Riemer. Fredberg sidder ellers i landsholdskomiteen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Journalisterne måtte strømme til DBU i Brøndby denne torsdag. 

En stor nyhed var nemlig tikket ind om formiddagen. 

Den nu tidligere Anderlecht-træner Brian Riemer er den nye landstræner for landsholdet, og en glad Peter Møller og Brian Riemer stillede op til pressemøde og mixed zone. 

Fodbolddirektør Peter Møller fortalte til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter pressemødet, at DBU havde hentet hjælp udefra i forhold til at ansætte en ny landstræner. 

– Vi har haft vores rekrutteringsbureau til at indhente referencer fra tidligere arbejdsgivere, spillere og sportsdirektører. Det har vi ikke selv gjort, siger Møller. 

Møller indrømmer dog, at han har talt med flere landsholdsspillere om kandidater til jobbet.

– Når man er sammen med spillerne, spørger man ind til nogle trænere i fortrolighed. Jeg har endnu til gode at finde nogle, der taler dårligt om Brian. Det har ikke været muligt.

Det belgiske medie Voetbalkrant skrev tidligere på dagen, at sportsdirektør i Anderlecht Jesper Fredberg havde været med til at ansætte Brian Riemer som dansk landstræner. 

En vild interessekonflikt, hvis det var tilfældet.

Fredberg sidder i den såkaldte landsholdskomitee, men da Tipsbladet spørger Møller om Fredbergs rolle i ansættelse, skyder han historien ned.

Har Jesper Fredberg været med til at ansætte Brian Riemer i DBU?

– Nej, det kan jeg 100 procent afvise. Han er ikke blevet hørt, siger Møller stålfast. 

Derudover tilføjer fodbolddirektøren, at han ikke vil røbe, hvem har han rådgivet sig med.

Flere kandidater har været inde i billedet angående det danske landstrænerjob, og Peter Møller indrømmer, at han tog den første kontakt til Riemer i august måned. 

Der var Riemer stadig Anderlecht-træner.

– Den første kontakt var, hvordan han så på et dansk landstrænerjob, velvidende om, at han havde en aftale i Anderlecht.

– Vi har haft løbende samtaler med andre kandidater, men vi synes, at timingen var rigtig nu i forhold til at få Brian ind til de her to kampe. Og så skal vi spille om fire måneder. Det har kæmpe værdi for spillerne, at der kommer en ny, der har faklen og skaber en retning.

Noget andet, som folk har rynket på næsen over, er Brian Riemers manglende erfaring som senior-cheftræner. Møller mener dog, at Riemer har godt med erfaring. 

Han kalder Riemer for en 'ønskekandidat'.

Møller fortæller dog også, at det danske landshold skal spille på noget andet end høj løn fra Premier League. Det kan forbundet nemlig ikke være med på.

– Omvendt synes jeg, at han har været i miljøer, hvor han har været tæt på store trænere og spillere, og han har truffet nogle valg der.

– Vincent Kompany havde ikke ret mange år som træner, og så endte han i Bayern München. Xavi Alonso var på Real Sociedad B-holdet, og nu kan jeg forstå, at nogle synes, at han er en attraktiv træner.

– Erfaring er ikke lige med succes nødvendigvis. Der er ingen garanti for, hvis man har været træner i 20 år, at man passer ind på det danske landshold. Fagligheden og de menneskelige egenskaber har gjort, at Brian er et kongevalg.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XCGR8B_1

Foto: Alamy

Spøjs situation
Med ansættelsen af Brian Riemer vinker Lars Knudsen samtidig farvel til jobbet som midlertidig landstræner. Knudsen fortsætter i stedet for som assistent. 

– Det er uvant situation. Det vil jeg ikke fornægte.

– Jeg medgiver, at det er en spøjs situation, at ham, der var landstræner før, kun skal være "assistent" under Brian.

Ansættelsen af Riemer kommer dog ikke som et chok for Knudsen.

– Jeg har informeret Lars i god tid, lang tid før vi underskrev med Brian. Han vidste det dog ikke Schweiz. 

Brian Riemer har fået en kontrakt til og med VM i 2026, og Danmark møder Spanien og Serbien ved Nations League i november.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Modtager stor ros fra Højbjerg

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Topchef får nyt job i FCK

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Randers FC – Silkeborg IF

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Protesterer efter dansk drømmekamp

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Så blev det officielt

Barcelona – Rayo Vallecano

‘Det er dramatisk!’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet