DBU-boss skyder vild historie ned: Afviser alt

DBU-fodbolddirektør Peter Møller slår fast, at Jesper Fredberg ikke har været med i ansættelsen af Brian Riemer. Fredberg sidder ellers i landsholdskomiteen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Journalisterne måtte strømme til DBU i Brøndby denne torsdag. 

En stor nyhed var nemlig tikket ind om formiddagen. 

Den nu tidligere Anderlecht-træner Brian Riemer er den nye landstræner for landsholdet, og en glad Peter Møller og Brian Riemer stillede op til pressemøde og mixed zone. 

Fodbolddirektør Peter Møller fortalte til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter pressemødet, at DBU havde hentet hjælp udefra i forhold til at ansætte en ny landstræner. 

– Vi har haft vores rekrutteringsbureau til at indhente referencer fra tidligere arbejdsgivere, spillere og sportsdirektører. Det har vi ikke selv gjort, siger Møller. 

Møller indrømmer dog, at han har talt med flere landsholdsspillere om kandidater til jobbet.

– Når man er sammen med spillerne, spørger man ind til nogle trænere i fortrolighed. Jeg har endnu til gode at finde nogle, der taler dårligt om Brian. Det har ikke været muligt.

Det belgiske medie Voetbalkrant skrev tidligere på dagen, at sportsdirektør i Anderlecht Jesper Fredberg havde været med til at ansætte Brian Riemer som dansk landstræner. 

En vild interessekonflikt, hvis det var tilfældet.

Fredberg sidder i den såkaldte landsholdskomitee, men da Tipsbladet spørger Møller om Fredbergs rolle i ansættelse, skyder han historien ned.

Har Jesper Fredberg været med til at ansætte Brian Riemer i DBU?

– Nej, det kan jeg 100 procent afvise. Han er ikke blevet hørt, siger Møller stålfast. 

Derudover tilføjer fodbolddirektøren, at han ikke vil røbe, hvem har han rådgivet sig med.

Flere kandidater har været inde i billedet angående det danske landstrænerjob, og Peter Møller indrømmer, at han tog den første kontakt til Riemer i august måned. 

Der var Riemer stadig Anderlecht-træner.

– Den første kontakt var, hvordan han så på et dansk landstrænerjob, velvidende om, at han havde en aftale i Anderlecht.

– Vi har haft løbende samtaler med andre kandidater, men vi synes, at timingen var rigtig nu i forhold til at få Brian ind til de her to kampe. Og så skal vi spille om fire måneder. Det har kæmpe værdi for spillerne, at der kommer en ny, der har faklen og skaber en retning.

Noget andet, som folk har rynket på næsen over, er Brian Riemers manglende erfaring som senior-cheftræner. Møller mener dog, at Riemer har godt med erfaring. 

Han kalder Riemer for en 'ønskekandidat'.

Møller fortæller dog også, at det danske landshold skal spille på noget andet end høj løn fra Premier League. Det kan forbundet nemlig ikke være med på.

– Omvendt synes jeg, at han har været i miljøer, hvor han har været tæt på store trænere og spillere, og han har truffet nogle valg der.

– Vincent Kompany havde ikke ret mange år som træner, og så endte han i Bayern München. Xavi Alonso var på Real Sociedad B-holdet, og nu kan jeg forstå, at nogle synes, at han er en attraktiv træner.

– Erfaring er ikke lige med succes nødvendigvis. Der er ingen garanti for, hvis man har været træner i 20 år, at man passer ind på det danske landshold. Fagligheden og de menneskelige egenskaber har gjort, at Brian er et kongevalg.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XCGR8B_1

Foto: Alamy

Spøjs situation
Med ansættelsen af Brian Riemer vinker Lars Knudsen samtidig farvel til jobbet som midlertidig landstræner. Knudsen fortsætter i stedet for som assistent. 

– Det er uvant situation. Det vil jeg ikke fornægte.

– Jeg medgiver, at det er en spøjs situation, at ham, der var landstræner før, kun skal være "assistent" under Brian.

Ansættelsen af Riemer kommer dog ikke som et chok for Knudsen.

– Jeg har informeret Lars i god tid, lang tid før vi underskrev med Brian. Han vidste det dog ikke Schweiz. 

Brian Riemer har fået en kontrakt til og med VM i 2026, og Danmark møder Spanien og Serbien ved Nations League i november.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Det har hjemsøgt Højbjerg



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Glem 4-4-4-4-0

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Kan ryge 9 millioner ned i løn

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

Alexander Lind blæst bagover

Albert Rudé er færdig i Kolding

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’