Fodboldlandsholdets markering om forhold for migrantarbejdere i Qatar er med til at skabe synlighed og debat om problematikken.
Det mener Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen, som ikke er enig i en kritisk meddelelse fra Danske Fodboldfans oven på spillernes trøjeprotest søndag aften før kampen mod Moldova.
– Vi er ikke nødvendigvis enige i alt, hvad de skriver, men det er helt fint, at fansene tager stilling, siger han.
– Jeg synes, at den aktion, der blev lavet fra spillernes side i går (søndag, red.), var rigtig god. Det er en bevægelse hen imod, at flere forbund og landshold kommer med.
– Hollænderne har været ude med samme udtryk, som vi har. Og det, at spillerne på tværs af lande stiller sig sammen, vil styrke fokus på de kritisable forhold, der er i Qatar, siger direktøren.
Danske Fodboldfans, der repræsenterer tilhængere af danske klubber og landshold, retter kritik af landsholdets markering, som i en pressemeddelelse bliver kaldt “en ommer”.
Før kampen bar spillerne T-shirts med beskeden “football supports change” (fodbold støtter forandringer). Men fansene savner blandt andet konkrete krav til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Qatar.
DBU har gennem en lang periode været kritisk, påpeger Jakob Jensen.
– Vi har formuleret en række forskellige kritikpunkter, som vi har rejst i forskellige sammenhænge.
– Det har vi gjort de seneste fem år, og at spillerne nu har været fremme med trøjen, sætter fokus på det. Det viser, hvad fodbolden kan, når spillerne stiller sig samlet frem.
– Så kommer der fokus, som vi sådan set ønsker, og som gør, at folk i Fifa og Qatar er nødt til at forholde sig til den kritik, som vi fra DBU har rejst gennem fem år på en række punkter, siger han.
Idéen er, at trøjerne skal signeres og bortauktioneres. Pengene skal gå til de organisationer, som hjælper med at forbedre forholdene for migrantarbejdere i Qatar.
Ifølge Danske Fodboldfans er det kritisabelt, at det ender med at være de interesserede fans, som skal betale for trøjerne og dermed støtten til migrantarbejderne.
– Det står enhver frit for, om de ønsker at bære den samme trøje, lyder det fra direktøren.
– Vi synes, at det har været væsentligt at sende som signal, at hvis nogen ønsker at støtte det fine budskab, som spillerne gik ud med i går (søndag, red.), og hollænderne gik ud med i forgårs, og som andre også kommer til at gå ud med, så har vi mulighed for at støtte det ved at købe en trøje, hvor det samlede beløb går direkte til at hjælpe de organisationer, der hjælper migrantarbejdere.
Debatten om næste års VM-slutrunde i Qatar har været stor, siden den britiske avis The Guardian for nylig regnede sig frem til, at mindst 6500 gæstearbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet fik tildelt VM i 2010.
I løbet af den seneste uge har landsholdene fra Holland, Tyskland og Norge sat fokus på migrantarbejdernes forhold i Qatar med forskellige trøjer.
DBU-direktøren kan ikke svare på, om der kommer flere markeringer fra danskerne.
– Man kan forvente, at vi fastholder den kritiske linje, vi har haft fra DBU’s side hele tiden. Vi intensiverer den og fortsætter med at kritisere de forfærdelige forhold, vi ser i Qatar.
– Hvad spillerne gør, er op til spillerne. Men jeg ved, at de er optagede af det, og vi er glade for, at de stiller sig frem. Vi tror på, at når de som rollemodeller stiller sig frem, kommer det til at skabe en endnu større forandring, siger han.
DBU vil ikke boykotte VM i Qatar, men har ved flere lejligheder pointeret, at “kritisk dialog” og “tilstedeværelse” er vejen frem.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
Tæt på utrolig kamprekord
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
