Det danske fodboldforbund DBU har ikke ligefrem overflod af kvinder i bestyrelserne, og på kvindernes internationale kampdag kommer forbundets formand Jesper Møller med et en melding om kvindekvoter.
Det sker i en pressemeddelse, hvor der bliver peget på, at han allerede i sin mundtlige beretning til repræsentantskabsmødet nævnte det.
– Der er brug for større diversitet i dansk fodbold. I første omgang særligt i forhold til antallet af kvinder i de besluttende organer. Det har vi arbejdet på i mange år, men det går for langsomt. Derfor åbner jeg for at kigge på kvindekvoter. Dansk fodbold er et spejl af samfundet, og derfor bør der også være langt flere kvinder i de besluttende organer i hele organisationen. Her går udviklingen simpelthen for langsomt. Når jeg ser ud over forsamlingen, så ser jeg rigtig mange mænd og alt for få kvinder. Det skal vi gøre noget ved, sagde han.
Tilbage i 2016 blev der nedsat en såkaldt Kvindekommision af DBU, hvor tidlgiere statsminister Helle Thorning var formand, og her var en af anbefalingerne, at 30 procent af bestyrelsesmedlemmerne i DBU skulle være kvinder.
Efterfølgende viste det sig, at man i 2019 opnåede, at 30 procent af de udpegede medlemmer i nye komiteer og udvalg var kvinder. Det gjorde sig også gældende for den nuværende mandatperiode, som er 2022-2024.
Det er Jesper Møller tilfreds med, men der er stadig plads til forbedringer, og det har vist sig, at det kun er 14 procent af alle bestyrelsesposter i de lokale fodboldklubber, der er besat af kvinder.
Han vil nu 'grave dybere i redskabskassen'.
– Vi skal selvfølgelig respektere, at der ift. nogle af vores organisationer og klubber gælder særlige udfordringer. Fx vil Herredivisionsforeningen og herredivisionsklubberne få svært ved at leve op til øgede krav og målsætninger. Men ellers er holdningen helt klar: Vi er et spejl af samfundet. Kvinder og mænd er forskellige. Vi bringer noget forskelligt med os ind i bestyrelser og udvalg og kan gøre en positiv forskel. Derfor er øget diversitet en god ide, siger han og fortsætter:
– Når jeg besøger de lokale klubber, er det tydeligt, at der er rigtig mange kvinder, som engagerer sig i fodbold, og det er glædeligt. Men det er ikke nok. Vi skal have mange flere kvinder engageret i såvel bestyrelser som den øvrige organisation. Vi skal sende et klart signal samt skabe plads og rammer. Derfor kan kvindekvoter være en nødvendighed, lyder det fra Jesper Møller.
LIVE
LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM
‘Det er dramatisk!’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
HELT VILDT