Dansk Boldspil-Union (DBU) indgår en partnerskabsaftale med Danmarks største dagligvarekoncern, Salling Group.
Det oplyser DBU i en pressemeddelelse.
Ifølge fodboldforbundet er det den største partnerskabsaftale nogensinde.
– Når vi bruger ordet "historisk" og siger, at det er det største partnerskab, så tror jeg, det vigtigste ved aftalen er bredden og dybden i samarbejdet, vi laver, siger administrerende direktør i DBU Erik Brøgger Rasmussen.
De to nye samarbejdspartnere har udvalgt tre kerneområder, hvor man helt ned til foreningsniveau vil gøre en forskel for dansk fodbold, siger HR-direktør i Salling Group Louise Gade.
Kerneområderne består af fokus på psykisk og fysisk sundhed og trivsel, ligeværd og lige muligheder samt rekruttering og uddannelse.
Sidstnævnte kan ifølge Erik Brøgger Rasmussen hjælpe med at styrke frivilligheden i Danmark fremadrettet.
– Det er ikke givet, at de næste generationer naturligt tænker, at de gerne vil være frivillige nede i klubberne. Den inspiration og styrke, der ligger i at være frivillig, skal vi være med til at dyrke.
– Det er en af tankerne, om vi kan tilbyde en lederuddannelse i Salling med løn, hvor man samtidig kan være træner eller dommer og få anerkendt kompetencerne derfra i Salling, siger han.
I samarbejdet vil partnerne desuden ifølge Louise Gade have fokus på at få flere kvinder og piger til at være på og omkring fodboldbanen og samtidig få flere kvinder i lederstillinger i Salling Group.
Aftalen omfatter alle landshold fra U16 og op til herre- og kvindelandsholdet. Den løber fra 2024 og til 2029.
Salling Group vil være synlig på kvindelandsholdets træningstøj fra de kommende EM-kvalifikationskampe i maj og juni, mens de bliver synlige på herrelandsholdets træningstøj fra januar 2026.
Ungdomslandsholdene vil også fra efteråret 2024 have dagligvarekoncernens logo på træningstøjet.
Salling Group er Danmarks største dagligvarekoncern med supermarkederne Bilka, Føtex og Netto og har i alt 700 forretninger fordel over hele landet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København