DBU: Sådan opdagede vi ukendt dansk Arsenal-talent

Navnet Mika Biereth siger formentlig nærmest ingen danske fodboldfans noget, men han spiller for Arsenal og blev i dag udtaget til U19-landsholdet. For DBU er han ikke noget nyt navn.



Tidligere onsdag udtog DBU et nyt U19-landshold, hvor især ét navn skilte sig ud. Af de tre spillere, der kom fra udenlandske klubber, var det kun én af dem, som ikke blev solgt fra en dansk klub inden for de seneste år.

Mika Biereth hedder han og er til daglig på kontrakt i Arsenal. Her scorede han i weekenden hattrick i en U23-kamp mod Chelsea, og i seneste sæson bombede han løs for Fulham med 21 mål i 22 kampe.

Mens han for de fleste danske fodboldfan vil være et komplet ubeskrevet blad, er han det ikke for DBU.

– Vi havde ham faktisk med allerede i 2018 til et U15 Talentcenter-samling, så han er ikke ny for os. På daværende tidspunkt var han ikke helt klar til landsholdet, men vi har selvfølgelig holdt kontakten til ham og fulgt ham, fortæller talentudviklingschef Flemming Berg til tipsbladet.dk.

– Han gør det jo fantastisk i Arsenal, og vi har fulgt ham den seneste tid. I sidste uge var U19-landstræner Lars Knudsen ovre at besøge ham og holdt møde med Mika og hans far, Michael. Han så ham både træne og spille og holdt et møde med folkene i Arsenal. Så det er ikke sådan en, der bare lige dumper ned.

Mika Biereth har dansk far, men bor i London og taler ifølge Flemming Berg “noget dansk”. I og med han spiller ungdomsfodbold i England, har de danske U-landstrænere ikke samme forudsætninger for at besigtige ham, som de har med hans nye holdkammerater, der er på kontrakt i danske klubber eller har været det.

Det betyder dog ikke, at de ingen muligheder har.

– Det er altid et dilemma, i forhold til at vi ikke har helt samme muligheder. Eftersom vi har været i kontakt med ham i tre år, har vi selvfølgelig fået tilsendt hans videoer og hans kampe, og har vi kunnet følge ham på den måde, siger Flemming Berg.

– Det er heller ikke sådan, at vi ikke har folk i London, vi kender, som kan give os informationer på ham. Så jeg synes faktisk, vi har rimelig godt styr på ham.

“Vi forsøger ikke at lokke dem”
De seneste år har den samme debat rejst sig med jævne mellemrum: Hvordan skal DBU gribe det an, når talentfulde spillere både kan vælge de danske og andre landes landshold? Det gælder både spillere, der er vokset op i Danmark, og spillere, der er vokset op i udlandet med danske rødder.

Folk som Nicolas Defreitas-Hansen (USA og Brasilien), Filip Jörgensen (Sverige), Lasse Jürgensen (Tyskland) og Gonzalo Jørgensen (Spanien) har de senere år optrådt for diverse danske ungdomslandshold. Men DBU fastholder, at forbundet ikke aktivt rekrutterer i udlandet.

– Ofte får vi en henvendelse omkring spillere, som spiller i udlandet. Det kan være direkte fra spillerne, deres forældre eller andre samarbejdspartnere. Vi går så i gang med at lave vores lave hjemmearbejde: Kan det være noget for os? Vi er ikke sådan nogle, der forsøger at lokke dem hertil og give dem en kamp for at binde dem til Danmark, siger Flemming Berg.

Han tilføjer, at DBU også fik en henvendelse angående Mika Biereth.

– Tilbage i ’17-’18 fik vi en henvendelse på, at der var en spiller i Fulham, som havde mulighed for at få dansk pas, og om det var noget, vi ville kigge på. Selvfølgelig ville vi det, og så gjorde vi det. Så inviterede vi ham over på U16.

– Det var på baggrund af en henvendelse i vores netværk. Det er det ofte med de helt unge spillere, siger talentudviklingschefen.

Mika Biereth kan få dansk landsholdsdebut, når U19-drengene møder Nordirland den 6. oktober. Derefter venter Kasakhstan og Tjekkiet i samme landsholdssamling.





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Tæt på at sende millioner til FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Fem bud på David Nielsens afløser

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City