DBU: Sådan opdagede vi ukendt dansk Arsenal-talent

Navnet Mika Biereth siger formentlig nærmest ingen danske fodboldfans noget, men han spiller for Arsenal og blev i dag udtaget til U19-landsholdet. For DBU er han ikke noget nyt navn.



Tidligere onsdag udtog DBU et nyt U19-landshold, hvor især ét navn skilte sig ud. Af de tre spillere, der kom fra udenlandske klubber, var det kun én af dem, som ikke blev solgt fra en dansk klub inden for de seneste år.

Mika Biereth hedder han og er til daglig på kontrakt i Arsenal. Her scorede han i weekenden hattrick i en U23-kamp mod Chelsea, og i seneste sæson bombede han løs for Fulham med 21 mål i 22 kampe.

Mens han for de fleste danske fodboldfan vil være et komplet ubeskrevet blad, er han det ikke for DBU.

– Vi havde ham faktisk med allerede i 2018 til et U15 Talentcenter-samling, så han er ikke ny for os. På daværende tidspunkt var han ikke helt klar til landsholdet, men vi har selvfølgelig holdt kontakten til ham og fulgt ham, fortæller talentudviklingschef Flemming Berg til tipsbladet.dk.

– Han gør det jo fantastisk i Arsenal, og vi har fulgt ham den seneste tid. I sidste uge var U19-landstræner Lars Knudsen ovre at besøge ham og holdt møde med Mika og hans far, Michael. Han så ham både træne og spille og holdt et møde med folkene i Arsenal. Så det er ikke sådan en, der bare lige dumper ned.

Mika Biereth har dansk far, men bor i London og taler ifølge Flemming Berg “noget dansk”. I og med han spiller ungdomsfodbold i England, har de danske U-landstrænere ikke samme forudsætninger for at besigtige ham, som de har med hans nye holdkammerater, der er på kontrakt i danske klubber eller har været det.

Det betyder dog ikke, at de ingen muligheder har.

– Det er altid et dilemma, i forhold til at vi ikke har helt samme muligheder. Eftersom vi har været i kontakt med ham i tre år, har vi selvfølgelig fået tilsendt hans videoer og hans kampe, og har vi kunnet følge ham på den måde, siger Flemming Berg.

– Det er heller ikke sådan, at vi ikke har folk i London, vi kender, som kan give os informationer på ham. Så jeg synes faktisk, vi har rimelig godt styr på ham.

“Vi forsøger ikke at lokke dem”
De seneste år har den samme debat rejst sig med jævne mellemrum: Hvordan skal DBU gribe det an, når talentfulde spillere både kan vælge de danske og andre landes landshold? Det gælder både spillere, der er vokset op i Danmark, og spillere, der er vokset op i udlandet med danske rødder.

Folk som Nicolas Defreitas-Hansen (USA og Brasilien), Filip Jörgensen (Sverige), Lasse Jürgensen (Tyskland) og Gonzalo Jørgensen (Spanien) har de senere år optrådt for diverse danske ungdomslandshold. Men DBU fastholder, at forbundet ikke aktivt rekrutterer i udlandet.

– Ofte får vi en henvendelse omkring spillere, som spiller i udlandet. Det kan være direkte fra spillerne, deres forældre eller andre samarbejdspartnere. Vi går så i gang med at lave vores lave hjemmearbejde: Kan det være noget for os? Vi er ikke sådan nogle, der forsøger at lokke dem hertil og give dem en kamp for at binde dem til Danmark, siger Flemming Berg.

Han tilføjer, at DBU også fik en henvendelse angående Mika Biereth.

– Tilbage i ’17-’18 fik vi en henvendelse på, at der var en spiller i Fulham, som havde mulighed for at få dansk pas, og om det var noget, vi ville kigge på. Selvfølgelig ville vi det, og så gjorde vi det. Så inviterede vi ham over på U16.

– Det var på baggrund af en henvendelse i vores netværk. Det er det ofte med de helt unge spillere, siger talentudviklingschefen.

Mika Biereth kan få dansk landsholdsdebut, når U19-drengene møder Nordirland den 6. oktober. Derefter venter Kasakhstan og Tjekkiet i samme landsholdssamling.





LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

– Han vinder Ballon d’Or!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’