På en tirsdag, hvor landsholdstruppen til Danmarks kampe mod Kasakhstan og San Marino er blevet udtaget, fik DBU og forbundets formand Jesper Møller ufrivilligt en hovedrolle efter en kontroversiel UEFA-beslutning om at lukke Ruslands U/17-landshold tilbage ind i UEFA-varmen.
Den beslutning blev taget på et møde i UEFA’s eksekutivkomité på Cypern for en uge siden, hvor forslaget uventet for mange dukkede op og blev vedtaget, tilsyneladende med stort flertal.
I en uge har DBU-formand Jesper Møller afvist at fortælle, hvordan han stemte, på trods af at kolleger fra Tyskland og Sverige i samme eksekutivkomité som danskeren har fortalt til citat i medierne, hvordan de stemte.
Tirsdag kom der så det, mange tolker som en indirekte erkendelse af Jesper Møller-støtte til at få lukket Rusland tilbage ind i det gode selskab i UEFA, da Jesper Møller i et indlæg på DBU’s hjemmeside forklarede sig og forsvarede beslutningen om at lukke U/17-holdene fra Rusland ind.
Formanden ville stadig ikke sige, hvad han stemte, men præcis som UEFA-præsident Aleksandar Ceferin i slovenerens argumenter for beslutningen og Møllers pressede svenske kollega Karl-Erik Nilsson henholder DBU-chefen sig til, at der skal overholdes nogle FN-konventioner om børn.
– Som meldt ud i sidste uge er DBU’s holdning den samme som hidtil: Vi støtter skærpede sanktioner mod Rusland i alle sportslige sammenhænge, fordi Rusland bryder internationale regler og lovgivning. Derfor skal vi til gengæld overholde FN’s konventioner, herunder om børn. Det er hensynet til børn sat overfor ønsket om sanktioner mod Rusland og dermed en både svær og kompliceret sag, siger Jesper Møller i indlægget på DBU’s hjemmeside.
I indlægget lægges der også op til, at DBU og Jesper Møller vil se på, hvordan man vil forholde sig til kamp mod ‘russiske børn’, som det russiske U/17-landshold med professionelle elitespillere fra europæiske topklubber som Zenit Sankt-Petersborg, CSKA Moskva og Lokomotiv Moskva med budgetter langt over Superliga-niveau omtales af Jesper Møller og DBU.
– UEFA ExCo besluttede i sidste uge, at UEFA’s administration nu skal komme med en beskrivelse af, hvordan russiske børn kan stille op som U17-landshold i neutrale farver og flag. Når turneringsreglerne kendes, vil DBU på nationalt plan kunne drøfte stillingtagen til mulige kampe mod russiske børn, står der i indlægget, som kan læses her.
Dette går tilsyneladende stik imod DBU’s egen udmelding i sidste uge om ikke at møde russiske hold og mod såvel den danske regerings som DIF’s udtalte modstand mod på nogen måde at lukke russiske sportshold og atleter i fodbold og alle andre sportsgrene ind i internationale turneringer igen.
S-ordfører er uforstående
DBU’s håndtering af den kontroversielle Rusland-sag følges tæt i såvel dansk fodbold som af de folkevalgte på Christiansborg.
Socialdemokratiets idrætsordfører Mogens Jensen forstår ikke, hvorfor Jesper Møller og DBU konsekvent nægter at fortælle præcist, hvordan Møller stemte i det russiske spørgsmål.
Og det overrasker tydeligvis Mogens Jensen, at Jesper Møller og DBU på et så centralt og iøjnefaldende område har deres egen kurs i spørgsmålet om Ruslands deltagelse i internationale sportsturneringer.
– Jeg forstår ikke, hvorfor DBU holder det hemmeligt, hvad Jesper Møller har stemt. Man bør være åbne, og så må DBU jo forsvare og forklare den position, man har indtaget, siger Mogens Jensen til Tipsbladet.
– Det står helt klart at Socialdemokratiet, på linje med Kulturministeren og DIF, ikke bakker op om russisk deltagelse på noget niveau, og jeg synes, det helt uforståeligt, hvis DBU vender sig mod både DIF og den officielle danske holdning, siger Mogens Jensen.
DBU’s kurs har mødt kritik fra flere sider i dag. Læs mere om det her.
Jesper Møller er også blevet opfordret af kulturministeren til at fortælle, hvad han stemte – læs mere om det her.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Joakim Mæhle åbner op
Skal han med Bo Svensson til FC København?
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Tottenham præsenterer ny træner
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
