Idéen om et VM hvert andet år vokser sig dag for dag større, og bliver det en realitet, så får FIFA-præsident, Gianni Infantino, sin store drøm opfyldt.
Sideløbende med et VM hvert andet år er hensigten også, at EM skal spilles hvert andet år. Det vil sige, at der skal spilles en slutrunde hvert år, hvilket naturligvis øger belastningen hos spillerne fysisk og psykisk markant.
I den danske landsholdslejr er der også modstand mod forslaget, og der er en bred enighed om, at spillerne ikke er blevet hørt. Det er nemlig ikke i deres interesse, at der skal spilles VM hvert andet år. Det fortæller Thomas Delaney til Ekstra Bladet.
– Vi har ikke brug for mere fodbold. Vi har brug for bedre fodbold. Der er jo fodbold hver dag, forklarer Thomas Delaney blandt andet. Han forklarer også, at landsholdsfodbold forkorter en spillers karriere, blandt andet på grund af at en slutrunde er mentalt og fysisk belastende for spillerne. Derudover mener han, at den internationale spillerforening bør have en stærkere stemme, som der bør lyttes til, end tilfældet hidtil har været.
En anden landsholdsprofil, Yussuf Poulsen, forklarer også, at charmen går af ballonen, hvis der skal spilles en slutrunde hvert år. Det specielle ved at deltage i sådan en slutrunde vil ganske enkelt forsvinde.
Landstræner Kasper Hjulmand kalder også det hele for en “underlig proces”, at spillerne ikke bliver hørt.
Danmark kan kvalificere sig til VM-slutrunden næste år i denne landskampstermin, hvor landsholdet møder Moldova og Østrig.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADETS DOM
