– Der er gået mode i at hade Kasper Schmeichel

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, siger journalist Emil Bellaiche i denne uges udgave af Verdens Lækreste Landshold.



Hvem skal stå for det danske fodboldlandshold?

I årevis har Kasper Schmeichel været det sikre førstevalg, men den debat er blusset op i løbet af det seneste år, hvor særligt 24-årige Mads Hermansen har brilleret på klubplan for Leicester City.

Snakken er endnu engang blusset op, efter at Kasper Schmeichel indtog en uheldig hovedrolle i Danmarks nederlag til Spanien. Her var Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, ude med riven i kommentaren “Er Schmeichel vores bedste målmand? Nej!”

I Tipsbladets show Verdens Lækreste Landshold er der imidlertid opbakning til Schmeichel fra journalist Emil Bellaiche.

Han har valgt at pege på målmanden som “ugens crush”.

– Nu kan det godt være, at jeg kommer i ballade, men jeg har valgt Kasper Schmeichel, siger Emil Bellaiche og tilføjer:

– Han spiller alt i alt en fremragende kamp, og så ser han lidt uheldig ud på målet. Men for at tage ham lidt i forsvar så står der også to spillere foran ham, så han ikke kan se noget, og Pierre-Emile Højbjerg retter den tilmed af. På en rigtig god dag havde han nok taget den, og han har også selv sagt, at han ærgrer sig over den.

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, men jeg synes måske ikke, at vi behøver at skifte allerede, selvom der ikke er så meget fremtidsperspektiv i ham kontra Mads Hermansen. Jeg synes, han gør sine ting.

Emil Bellaiche anerkender dog også, at Mads Hermansen nok skal i aktion på et eller andet tidspunkt inden alt for længe. 

– Der er også det her perspektiv, at Schmeichel vil være 40, når der er VM. Så på et eller andet tidspunkt skal man lave det her skifte, for det er ikke holdbart, hvis Mads Hermansen skal stå sine første landskampe under VM, hvis det nu er ham, der skal stå til den tid. Så der skal ske et skifte på et eller andet tidspunkt, siger han.

Du kan se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen eller på YouTube via linket her



Her er Danmarks VM-gruppe

– Det har man nok aldrig set før

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Ny assistenttræner på vej til AGF?

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

De er klar til at købe Mohamed Salah

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Her er alle VM-grupperne

Saver United-stjerne over

Ikke sket siden Kamil Wilczek

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Griner af AaB-rygte

FC Fredericia – OB

Stor derby-bøde til FC København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

DBU giver fans fem års karantæne

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham