– Der er gået mode i at hade Kasper Schmeichel

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, siger journalist Emil Bellaiche i denne uges udgave af Verdens Lækreste Landshold.



Hvem skal stå for det danske fodboldlandshold?

I årevis har Kasper Schmeichel været det sikre førstevalg, men den debat er blusset op i løbet af det seneste år, hvor særligt 24-årige Mads Hermansen har brilleret på klubplan for Leicester City.

Snakken er endnu engang blusset op, efter at Kasper Schmeichel indtog en uheldig hovedrolle i Danmarks nederlag til Spanien. Her var Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, ude med riven i kommentaren “Er Schmeichel vores bedste målmand? Nej!”

I Tipsbladets show Verdens Lækreste Landshold er der imidlertid opbakning til Schmeichel fra journalist Emil Bellaiche.

Han har valgt at pege på målmanden som “ugens crush”.

– Nu kan det godt være, at jeg kommer i ballade, men jeg har valgt Kasper Schmeichel, siger Emil Bellaiche og tilføjer:

– Han spiller alt i alt en fremragende kamp, og så ser han lidt uheldig ud på målet. Men for at tage ham lidt i forsvar så står der også to spillere foran ham, så han ikke kan se noget, og Pierre-Emile Højbjerg retter den tilmed af. På en rigtig god dag havde han nok taget den, og han har også selv sagt, at han ærgrer sig over den.

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, men jeg synes måske ikke, at vi behøver at skifte allerede, selvom der ikke er så meget fremtidsperspektiv i ham kontra Mads Hermansen. Jeg synes, han gør sine ting.

Emil Bellaiche anerkender dog også, at Mads Hermansen nok skal i aktion på et eller andet tidspunkt inden alt for længe. 

– Der er også det her perspektiv, at Schmeichel vil være 40, når der er VM. Så på et eller andet tidspunkt skal man lave det her skifte, for det er ikke holdbart, hvis Mads Hermansen skal stå sine første landskampe under VM, hvis det nu er ham, der skal stå til den tid. Så der skal ske et skifte på et eller andet tidspunkt, siger han.

Du kan se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen eller på YouTube via linket her







LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Cristiano Ronaldo i optur

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Harry Maguire i chok

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’