– Der er gået mode i at hade Kasper Schmeichel

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, siger journalist Emil Bellaiche i denne uges udgave af Verdens Lækreste Landshold.



Hvem skal stå for det danske fodboldlandshold?

I årevis har Kasper Schmeichel været det sikre førstevalg, men den debat er blusset op i løbet af det seneste år, hvor særligt 24-årige Mads Hermansen har brilleret på klubplan for Leicester City.

Snakken er endnu engang blusset op, efter at Kasper Schmeichel indtog en uheldig hovedrolle i Danmarks nederlag til Spanien. Her var Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, ude med riven i kommentaren “Er Schmeichel vores bedste målmand? Nej!”

I Tipsbladets show Verdens Lækreste Landshold er der imidlertid opbakning til Schmeichel fra journalist Emil Bellaiche.

Han har valgt at pege på målmanden som “ugens crush”.

– Nu kan det godt være, at jeg kommer i ballade, men jeg har valgt Kasper Schmeichel, siger Emil Bellaiche og tilføjer:

– Han spiller alt i alt en fremragende kamp, og så ser han lidt uheldig ud på målet. Men for at tage ham lidt i forsvar så står der også to spillere foran ham, så han ikke kan se noget, og Pierre-Emile Højbjerg retter den tilmed af. På en rigtig god dag havde han nok taget den, og han har også selv sagt, at han ærgrer sig over den.

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, men jeg synes måske ikke, at vi behøver at skifte allerede, selvom der ikke er så meget fremtidsperspektiv i ham kontra Mads Hermansen. Jeg synes, han gør sine ting.

Emil Bellaiche anerkender dog også, at Mads Hermansen nok skal i aktion på et eller andet tidspunkt inden alt for længe. 

– Der er også det her perspektiv, at Schmeichel vil være 40, når der er VM. Så på et eller andet tidspunkt skal man lave det her skifte, for det er ikke holdbart, hvis Mads Hermansen skal stå sine første landskampe under VM, hvis det nu er ham, der skal stå til den tid. Så der skal ske et skifte på et eller andet tidspunkt, siger han.

Du kan se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen eller på YouTube via linket her





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej