– Der er gået mode i at hade Kasper Schmeichel

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, siger journalist Emil Bellaiche i denne uges udgave af Verdens Lækreste Landshold.



Hvem skal stå for det danske fodboldlandshold?

I årevis har Kasper Schmeichel været det sikre førstevalg, men den debat er blusset op i løbet af det seneste år, hvor særligt 24-årige Mads Hermansen har brilleret på klubplan for Leicester City.

Snakken er endnu engang blusset op, efter at Kasper Schmeichel indtog en uheldig hovedrolle i Danmarks nederlag til Spanien. Her var Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, ude med riven i kommentaren “Er Schmeichel vores bedste målmand? Nej!”

I Tipsbladets show Verdens Lækreste Landshold er der imidlertid opbakning til Schmeichel fra journalist Emil Bellaiche.

Han har valgt at pege på målmanden som “ugens crush”.

– Nu kan det godt være, at jeg kommer i ballade, men jeg har valgt Kasper Schmeichel, siger Emil Bellaiche og tilføjer:

– Han spiller alt i alt en fremragende kamp, og så ser han lidt uheldig ud på målet. Men for at tage ham lidt i forsvar så står der også to spillere foran ham, så han ikke kan se noget, og Pierre-Emile Højbjerg retter den tilmed af. På en rigtig god dag havde han nok taget den, og han har også selv sagt, at han ærgrer sig over den.

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, men jeg synes måske ikke, at vi behøver at skifte allerede, selvom der ikke er så meget fremtidsperspektiv i ham kontra Mads Hermansen. Jeg synes, han gør sine ting.

Emil Bellaiche anerkender dog også, at Mads Hermansen nok skal i aktion på et eller andet tidspunkt inden alt for længe. 

– Der er også det her perspektiv, at Schmeichel vil være 40, når der er VM. Så på et eller andet tidspunkt skal man lave det her skifte, for det er ikke holdbart, hvis Mads Hermansen skal stå sine første landskampe under VM, hvis det nu er ham, der skal stå til den tid. Så der skal ske et skifte på et eller andet tidspunkt, siger han.

Du kan se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen eller på YouTube via linket her





LIVE

LIVE: Han er tilbage mod FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Iran kommer med krav før VM

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt