– Der er gået mode i at hade Kasper Schmeichel

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, siger journalist Emil Bellaiche i denne uges udgave af Verdens Lækreste Landshold.



Hvem skal stå for det danske fodboldlandshold?

I årevis har Kasper Schmeichel været det sikre førstevalg, men den debat er blusset op i løbet af det seneste år, hvor særligt 24-årige Mads Hermansen har brilleret på klubplan for Leicester City.

Snakken er endnu engang blusset op, efter at Kasper Schmeichel indtog en uheldig hovedrolle i Danmarks nederlag til Spanien. Her var Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, ude med riven i kommentaren “Er Schmeichel vores bedste målmand? Nej!”

I Tipsbladets show Verdens Lækreste Landshold er der imidlertid opbakning til Schmeichel fra journalist Emil Bellaiche.

Han har valgt at pege på målmanden som “ugens crush”.

– Nu kan det godt være, at jeg kommer i ballade, men jeg har valgt Kasper Schmeichel, siger Emil Bellaiche og tilføjer:

– Han spiller alt i alt en fremragende kamp, og så ser han lidt uheldig ud på målet. Men for at tage ham lidt i forsvar så står der også to spillere foran ham, så han ikke kan se noget, og Pierre-Emile Højbjerg retter den tilmed af. På en rigtig god dag havde han nok taget den, og han har også selv sagt, at han ærgrer sig over den.

– Jeg tror, at der er gået lidt mode i at hade Kasper Schmeichel. Folk har trang til, at der skal ske noget nyt, men jeg synes måske ikke, at vi behøver at skifte allerede, selvom der ikke er så meget fremtidsperspektiv i ham kontra Mads Hermansen. Jeg synes, han gør sine ting.

Emil Bellaiche anerkender dog også, at Mads Hermansen nok skal i aktion på et eller andet tidspunkt inden alt for længe. 

– Der er også det her perspektiv, at Schmeichel vil være 40, når der er VM. Så på et eller andet tidspunkt skal man lave det her skifte, for det er ikke holdbart, hvis Mads Hermansen skal stå sine første landskampe under VM, hvis det nu er ham, der skal stå til den tid. Så der skal ske et skifte på et eller andet tidspunkt, siger han.

Du kan se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen eller på YouTube via linket her. 





► LIVE

LIVE: To danskere på tavlen i Europa

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe

Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’

Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’

‘Han har altid været et problem for Portugal’

AC Horsens – Randers FC

Andreas Cornelius-agent langer ud

Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’

Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid

Carricks afløser? Har allerede kontaktet Man Utd

– Så er han nok færdig Manchester United!

Her kan du se FC København mod Braga

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse

Lisandro Martinez til samtale med United-chefer

Farzam om FCK: Falder tilbage på transfervinduet

LIVE: Sådan gik det FCK og FCN

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

FC København – Braga

Gent – AGF

Hearts – FC Nordsjælland

‘Virkelig vigtigt for dansk fodbolds fremtid!’

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.