Danmark har allerede kvalificeret sig til næste års VM-slutrunde i Qatar, men det er langtfra alle nationer, som står i samme gunstige situation som danskerne.
I flere af de europæiske kvalifikationsgrupper er der lagt op til spændende gruppefinaler, hvor flere store lande kan risikere ikke at ende som gruppevindere. I sidste ende er der stor forskel på at ende som nummer et og to i sin gruppe. Førstepladsen kvalificerer sig direkte til VM, men for toerne er vejen noget mere kringlet.
Her er forklaringen:
Der er blot 13 europæiske VM-billetter i spil, og de 10 går til gruppevindere. Dermed er der tre billetter tilbage at spille om, og de tre skal fordeles mellem de 10 gruppetoere samt to Nations League-vindere.
De 10 gruppetoere giver sig selv, mens de to Nations League-vindere, der får billet til playoff om at komme til VM, er dem, der er højst rangerede og ikke kvalificerer sig via top to i VM-kvalifikationen. I skrivende stund er det Wales og Østrig, der kommer med via Nations League. Får Wales dog point i lørdagens kvalifikationskamp mod Hviderusland, så overhaler de Tjekkiet og går op på andenpladsen. I så fald tager Tjekkiet Wales’ plads i Nations League-regnskabet.
De seks bedste toere bliver seedede og kan altså ikke møde hinanden i playoff-semifinalen. Vinderne af de seks semifinaler mødes i de tre finaler. Der trækkes her lod om, hvem der er på hjemmebane.
Til sidst vil der altså stå tre vindere tilbage, som sikrer sig billet til VM i Qatar.
Der trækkes lod til semifinale og finale i november eller december, og semifinalerne spilles 24.-25. marts 2022, mens finalerne er 28.-29. marts. Det skal afgøres over én kamp – altså ikke ude og hjemme. Så det er altså en potentiel god fordel at spille på hjemmebane.
Sådan ser det ud:
Der er nogle nedfaldspunkter, der er værd at dykke ned i, i og med gruppespillet nærmer sig sin afslutning.
Efter torsdagens landskampe står Sverige som den helt store taber. Svenskerne lå inden kampen mod Georgien på førstepladsen i puljen foran Spanien, men de to hold byttede plads efter Sveriges 2-0 nederlag og Spaniens sejr på 1-0 over Grækenland. Dermed er svenskerne pisket til sejr i Sevilla på søndag, hvis de vil nappe den direkte VM-plads.
Der er også lagt op til en gyserfinale på søndag, når Portugal tager imod Serbien. De to hold er nummer et og to i puljen, og portugiserne har en bedre målscore. De kan dermed nøjes med uafgjort, men ender serberne med en sejr, så skal Cristiano Ronaldo og co. igennem den besværlige vej.
I Danmarks pulje kæmper Skotland og Israel om andenpladsen, og Skotland sikrer sig denne, hvis det bliver til en udesejr fredag mod Moldova.
Fredag aften mødes Italien og Schweiz også i et direkte opgør om puljens førsteplads. Begge nationer har 14 point og langt ned til de resterende hold. Italien har en bedre målscore og kan dermed nøjes med uafgjort. Begge hold spiller gruppens sidste kampe på mandag. Italien møder Nordirland ude, mens Schweiz tager imod Bulgarien.
Der er også lagt op til en gyserafslutning i gruppe G, som Holland fører med to point ned til Norge. Begge lande spiller lørdag, og ender begge hold med at vinde, så vil der være to points forskel inden gruppens sidste kamp på mandag – som netop er Holland mod Norge.
Der er også lagt op til spænding i gruppe D, hvor Finland har et point op til Ukraine på andenpladsen. Finnerne har dog spillet en kamp færre, og de møder Bosnien på udebane lørdag. Vinderen af den kamp stryger op på andenpladsen inden sidste spillerunde, hvor Finland møder Frankrig, og Bosnien møder Ukraine.
Rusland og Kroatien er i spidsen i gruppe H, hvor russerne inden sidste kamp har to point ned til kroaterne. De mødes passende søndag i en gruppefinale, hvor Kroatien skal vinde for at toppe gruppen.
I gruppe I kæmper Polen og Albanien om andenpladsen, og med to kampe igen er der to points forskel i Polens favør. Albanien møder fredag aften England, så her kan drømmen om VM brase, hvis Polen får et point mod Andorra.
I gruppe J skal Rumænien vinde over Luxembourg i sidste kamp for at sikre sig andenpladsen foran Nordmakedonien.
De er sikre på at ende som gruppevinder:
Danmark og Tyskland har allerede vundet deres respektive grupper.
Frankrig skal dumme sig gevaldigt for ikke at blive gruppevinder, og holdet skal reelt bare have point i lørdagens hjemmekamp mod Kasakhstan for at sikre sig gruppesejren.
England har desuden så suveræn en målscore, at Gareth Southgates tropper skal dumme sig gevaldigt for ikke at vinde puljen. Holdet skal bruge en sejr i de sidste to kampe for at vinde puljen, og man slutter af mod San Marino.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER