Tipsbladet i Helsingør
Skadesproblemerne har væltet ind over det danske landshold, siden Kasper Hjulmand satte navne på hans udvalgte i sidste uge, men det var ikke til at mærke på landstræneren i sofaen på Hotel Marienlyst, at han var præget af de mange afbud.
Jovist, det er uheldigt, og han lagde vægt på, at det er synd for eksempelvis Rasmus Højlund og Christian Eriksen, at de går glip af en potentielt magisk aften i Parken, såfremt man slår Slovenien og kvalificerer sig til EM på fredag.
Til gengæld kan afløserne Jens Stryger Larsen og Jesper Lindstrøm glæde sig over måske at få chancen. De er nemlig – lidt overraskende måske – kaldt ind som afløsere, selv om Jens Stryger Larsen spiller back og Lindstrøm kant. Det er der dog en helt særlig årsag til, forklarer Kasper Hjulmand til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Det signal, jeg helst ikke vil have, at man har taget, er, at det er efterudtagelser. Det er sammensætningen af truppen. Det gør en forskel, om det er den ene eller anden, der er klar, i forhold til hvordan vi gerne vil spille, for det er relationer, det handler om.
– Det er ikke en-til-en. Jeg synes, vi er rigtig fint fyldt op på midtbanepositionerne, vi har de fire stoppere, vi havde kun tre backs med, så jeg ville gerne have lidt ekstra med der. Så er det klart, at vi vil have en offensiv spiller mere med, og det er derfor, vi har taget ”Jobbe” med, og så håber vi på, at Andy (Andreas Skov Olsen, red.) er klar, lyder det fra landstræneren.
Fredag i sidste uge udtog Kasper Hjulmand tre spillere yderligere til sin landsholdtrup. Det drejede sig om Mohamed Daramy, Morten Hjulmand og Matt O'Riley. Landstræneren slår igen fast, at det ikke skal forstås som efterudtagelser, og at de sagtens kunne have været med fra start.
Står i en god position
Med afbud fra Christian Eriksen og Rasmus Højlund så betyder det, at det danske landshold må undvære de to, Simon Kjær og Robert Skov til de kommende kampe. Alle sammen startede på banen, da Danmark slog Kasakhstan i Parken i den seneste landsholdstermin.
Med ubekymret mine afviser Kasper Hjulmand dog fuldstændig, at han er urolig over skadesproblemerne, som er ude af hans hænder.
– Nej, jeg har en rigtig god fornemmelse, men det har jeg altid. Der er altid pres på alle kampe, men vi står i en god position, lad os lige huske det. Med en sejr kan vi vinde gruppen på hjemmebane i Parken en fredag aften mod Slovenien. Hvor fedt er det ikke lige?
Han spoler tiden tilbage til marts, hvor Danmark tabte på chokerende vis i Kasakhstan. Siden da hedder facit fem sejre og en enkelt uafgjort i Slovenien, og det er en situation, som han havde købt dengang, hvis han fik den tilbudt.
Danmark spillede 1-1 mod Slovenien i sommer i en tæt kamp, så landsholdet skal spille op til sit bedste for at kvalificere sig til EM på fredag.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE