Derfor slipper Danmark for store stjerner

Når Danmark møder Serbien søndag aften, vil flere af Serbiens største stjerner være fraværende.



Tager man et kig på Transfermarkt, er de tre mest værdifulde spillere fra Serbien Dusan Vlahovic fra Juventus og Sergej Milinkovic-Savic og Aleksander Mitrovic fra Al Hilal. Trioen har ifølge sitet en markedsværdi på henholdsvis 488, 225 og 210 millioner kroner. 

I årevis har trioen – sammen med den tidligere Ajax-stjerne Dusan Tadic – også udgjort en stor del af kernen på Serbiens landshold og været profiler i Serie A og Premier League. 

Men når Danmark søndag aften møder Serbien i Nations League, vil ingen af dem være på banen. Ingen af dem er nemlig med i truppen. 

Dusan Tadic er stoppet på det serbiske landshold, mens Dusan Vlahovic, Sergej Milinkovic-Savic og Aleksander Mitrovic alle tre har meldt afbud af forskellige årsager.

Det forklarede den serbiske landstræner, Dragan Stojković, ifølge Sportal tidligere på måneden således:

– Hvad angår Vlahovic, Sergej og Mitrovic, er tingene meget enkle. Vlahović ringede til mig og sagde, at han har familieproblemer. Det kommer jeg ikke nærmere ind på, og jeg håber, at han vil løse de problemer, han har, på en god måde, hvilket jeg oprigtigt ønsker for ham.

– Mitrović og Sergej spiller næsten hele tiden i Al Hilal med skader. Drengene kontaktede os, vi snakkede, og jeg forstår, at de vil bruge tiden på at hele deres skader.

Sportal bemærker dog også, at Milinkovic-Savic og Mitrovic begge optræder på træningsbilleder fra Al Hilal. 

Den serbiske trup er dog ikke helt rippet for talent. Klubben råder – trods afbuddene – over spillere såsom Lazar Samardzic fra Atalanta samt Luka Jovic og Strahinja Pavlovic fra AC Milan.

Danmarks trup er som bekendt også ramt af flere afbud, da profiler som Rasmus Højlund, Andreas Christensen og Joakim Mæhle ikke er med. Flere midtbanespillere er også fraværende grundet skader.

Serbien og Danmark mødes klokken 18.00 søndag aften. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Afslører: FCK ringede aldrig

De er enige med Mathias Jensen

Norge – Frankrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?