Derfor slipper Danmark for store stjerner

Når Danmark møder Serbien søndag aften, vil flere af Serbiens største stjerner være fraværende.



Tager man et kig på Transfermarkt, er de tre mest værdifulde spillere fra Serbien Dusan Vlahovic fra Juventus og Sergej Milinkovic-Savic og Aleksander Mitrovic fra Al Hilal. Trioen har ifølge sitet en markedsværdi på henholdsvis 488, 225 og 210 millioner kroner. 

I årevis har trioen – sammen med den tidligere Ajax-stjerne Dusan Tadic – også udgjort en stor del af kernen på Serbiens landshold og været profiler i Serie A og Premier League. 

Men når Danmark søndag aften møder Serbien i Nations League, vil ingen af dem være på banen. Ingen af dem er nemlig med i truppen. 

Dusan Tadic er stoppet på det serbiske landshold, mens Dusan Vlahovic, Sergej Milinkovic-Savic og Aleksander Mitrovic alle tre har meldt afbud af forskellige årsager.

Det forklarede den serbiske landstræner, Dragan Stojković, ifølge Sportal tidligere på måneden således:

– Hvad angår Vlahovic, Sergej og Mitrovic, er tingene meget enkle. Vlahović ringede til mig og sagde, at han har familieproblemer. Det kommer jeg ikke nærmere ind på, og jeg håber, at han vil løse de problemer, han har, på en god måde, hvilket jeg oprigtigt ønsker for ham.

– Mitrović og Sergej spiller næsten hele tiden i Al Hilal med skader. Drengene kontaktede os, vi snakkede, og jeg forstår, at de vil bruge tiden på at hele deres skader.

Sportal bemærker dog også, at Milinkovic-Savic og Mitrovic begge optræder på træningsbilleder fra Al Hilal. 

Den serbiske trup er dog ikke helt rippet for talent. Klubben råder – trods afbuddene – over spillere såsom Lazar Samardzic fra Atalanta samt Luka Jovic og Strahinja Pavlovic fra AC Milan.

Danmarks trup er som bekendt også ramt af flere afbud, da profiler som Rasmus Højlund, Andreas Christensen og Joakim Mæhle ikke er med. Flere midtbanespillere er også fraværende grundet skader.

Serbien og Danmark mødes klokken 18.00 søndag aften. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Værste i 16 år

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren