– Det er forfærdeligt

Danmark får intet foræret af omgivelserne i Zalaegerszeg, og det stiller krav til spillernes professionalisme.



Kontrasten er stor for fodboldlandsholdet, der torsdag spiller den anden udekamp i VM-kvalifikationen.

Hvor holdet for en måned siden håndterede en hektisk kulisse til UG og vandt 3-0 i Athen, venter der helt andre omgivelser i torsdagens udekamp mod Belarus.

På grund af sanktioner fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) spilles opgøret i den vestungarske provinsby Zalaegerszeg for tomme tribuner. Det stiller større krav til spillernes professionalisme, end når de skal håndtere et inferno i Sydeuropa.

For lægger man oveni, at Belarus er et fodboldhold blottet for ambitioner, og som gerne vil spille 0-0, kan opgøret hurtigt lugte mere af en træningskamp end en adgangsvej til VM.

Derfor er det op til den enkelte danske spiller at bringe den nødvendige energi ind i opgøret, så Danmark tager en forventet sejr og rykker et skridt nærmere VM.

Det siger landstræner Brian Riemer forud for opgøret, men understreger, at en tam kulisse aldrig må undskylde en skidt præstation.

– Det er forfærdeligt at spille fodbold uden tilskuere. Fans er en gigantisk del af fodboldspillet, og roligans er en gigantisk del af landsholdet. Når man fjerner dem, fjerner man noget af hjertet. Spillerne bruger normalt passionen og atmosfæren i deres spil, så vi skal forholde os til, at tilskuerne ikke er der.

– Jeg ville hellere spille på et fyldt stadion i Minsk. Vi har topprofessionelle spillere, der er vant til at præstere under presset fra fans. Et tomt stadion er en unaturlig kulisse for dem, og derfor skal alle være klar over, at al energien skal komme fra dem selv, de får ikke noget foræret af omgivelserne eller af Belarus, siger Riemer.

Minder om corona

Han kommer blandt andet til at holde øje med, om spillerne tager både de sure og de sjove løb i højest mulige tempo, og om de går helhjertet ind i nærkampe.

Christian Eriksen erkender, at der er en fare for, at et tavst stadion forplanter sig til aktørerne på banen, og den fælde skal Danmark undgå.

– Lige i starten kommer det til at føles underligt, når der ikke er nogen fans. Når man går ud til opvarmningen, vil det nok mere føles som en træningskamp eller en ikke så vigtig kamp, men vi skal nok opfatte hurtigt, at der virkelig står noget på spil. Vi skal vinde – med eller uden fans – så vi kan komme til VM, siger han.

De fleste landsholdsspillere var også professionelle under coronapandemien, hvor der blev spillet om mesterskaber og slutrundebilletter i bedrøvelige omgivelser. Den erfaring skal danskerne forsøge at drage nytte af, påpeger Mikkel Damsgaard.

– Det var meget specielt, da vi var igennem det samme under corona. Vi skal være kloge nok til at vide, at energien skal komme indefra, siger han.

Opgøret begynder torsdag aften klokken 20.45.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Født i Danmark og på vej til VM