‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Gustav Isaksen har et imponerende målsnit på landsholdet, hvor han nyder stor tillid fra landstræneren.



Brian Riemer har åbenlyst et godt øje til Gustav Isaksen.

I hvert fald har Lazio-dribleren været mere eller mindre fast mand i fodboldlandsholdets startopstilling, siden Brian Riemer greb tøjlerne.

Og den 24-årige sallingbo nyder den store tillid, som landstræneren nærer til ham. I torsdags kvitterede han med to mål, da Danmark havde allermest brug for det i knald-eller-fald-kampen mod Nordmakedonien.

– Det er fantastisk, og det er næsten det bedste som spiller. Jeg ved, at der står en træner og bakker mig op og siger til mig, at han er ligeglad, hvis jeg mister bolden ti gange, fordi han ved, at jeg kan gøre det den 11. gang.

– Det ligger i baghovedet, at han har ens ryg, og at man ikke bliver flået ud, hvis man taber bolden tre gange. Det er fantastisk og en dejlig tryghed. Så må vi se, om han også holder ord, siger Gustav Isaksen med et smil.

Med de to scoringer mod Nordmakedonien har Gustav Isaksen nu oparbejdet et imponerende målsnit på landsholdet. Efter 14 kampe i rødt og hvidt står han noteret for seks mål.

Statistikken er noget mere prangende, end den er i Lazio, og det kan der være flere årsager til, mener hovedpersonen selv. Foruden tilliden fra Brian Riemer nyder han atmosfæren på landsholdet. Og så kan der være noget med modstanderne.

– Jeg synes, at de andre søger mig meget i Lazio, og jeg er også rigtig glad for den måde, vi spiller på der. Men det er da lidt skørt, at mit målsnit er så forskelligt. I Italien er forsvarsspillerne helt vildt dygtige, og der bliver ikke scoret så mange mål i Serie A. Så måske har det noget at sige, siger Isaksen.

Tirsdag kan han komme til at spille en hovedrolle igen, når Danmark på udebane mod Tjekkiet har den sidste chance for at kvalificere sig til VM. Og selv om kniven er for struben, så glæder han sig.

– Det er lidt skørt, men det er fedt. Det er de her kampe, man gerne vil spille, og vi håber bare, at vi kan gøre det på samme måde som i Parken, siger Gustav Isaksen, som ikke lægger skjul på, at VM står højt på listen med karrieredrømme.

– Det er klart og tydeligt, når man taler med de ældre spillere, at VM er det største. Det lyder til at være helt ekstraordinært. Det er en kæmpe motivation, for det er noget, jeg rigtig gerne vil prøve og har drømt om, siden jeg var en lille knægt, siger Gustav Isaksen.

Han anerkender den modstand, der venter fra Tjekkiet, men håber, at opturen mod Nordmakedonien kan give et afgørende boost.

– Det er en ny kamp, men måske kan det ligge lidt i baghovedet og lure, at vi godt ved, at vi kan kreere noget. Selv om den ikke lige gik ind i første halvleg, så kan de andre blive møre, hvis vi bliver ved med at køre på, og det kunne være rart, hvis det er det samme med Tjekkiet, siger Gustav Isaksen.

Danmark og Tjekkiet brager sammen tirsdag aften klokken 20.45.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

Klar på chokskifte

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Sendt hjem fra FC København-træning

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vil du være multimillionær?’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk