Helsingør (Tipsbladet): Han er den nye dreng i klassen.
Jacob Trenskow er for første gang nogensinde med til en landsholdssamling. Danskeren har leveret en kongesæson i Holland, hvor han har bidraget med 16 scoringer og syv oplæg for sin klub Heerenveen.
Forud for udtagelsen var han informeret om, at han indgik i Brian Riemers bruttotrup, men det er ikke ensbetydende med, at man i sidste ende også kommer med.
Derfor var telefonopkaldet fra landstræneren en oplevelse af de større og første gang, de to talte sammen.
– Jeg var i klubben, vi havde lige sagt farvel for at gå på ferie. Det var helt vildt, jeg fik gåsehud, da jeg fik det at vide, og blev helt vildt spændt. Alle holdkammeraterne og trænerne blev sindssygt glade og kom hen til mig, jeg skrev til min familie og kæreste, det var et kæmpe øjeblik for os alle sammen. De blev også sindssygt glade og stolte, det var virkelig en god nyhed at give videre, siger han til Tipsbladet og den resterende presse.
Turen på landsholdet fik også konsekvenser for den nærmeste fremtid. Ferien var planlagt til at foregå i disse dage, men det måtte vige for chancen for at spille i rødt og hvidt.
– Jeg havde booket ferie til Mallorca, der måtte lige omrokeres. Jeg kunne lige nå at være der i tre dage på et hotel, vi allerede havde booket. Jeg måtte tage hjem, og så kan vi tage afsted igen efter samlingen.

En kæmpe omvej
Googler man Jacob Trenskow, tager det ikke lang tid at finde frem til den vilde karriere, han allerede har haft i en alder af 25.
Han startede i AGF, men fik aldrig seniordebut, inden et skifte til AC Horsens kastede to kampe af sig, hvorfra det gennem den færøske klub NSÍ Runavík begyndte at gå den rigtige vej for den 178 centimeter høje offensivspiller.
– Jeg havde lidt svært ved at tage skridtet fra U19 til senior, også på grund af at jeg var ret lille – ikke fordi jeg er stor nu – men en af mine tidligere trænere blev cheftræner på Færøerne. Dengang havde jeg bare brug for at spille, spille mod voksne mennesker for at udvikle mig mest muligt i stedet for at sidde på bænken et eller andet sted, som jeg gjorde i Horsens.
– Så var jeg deroppe og spillede konstant, det er jeg glad for, at jeg gjorde for at udvikle mig fysisk. Jeg var hjemme forbi HB Køge, havde en fin sæson der, inden jeg kom til Sverige, der havde jeg lidt problemer i starten, i anden sæson gik det rigtig godt. Så til Heerenveen, der er det også gået godt.
Det er onsdag aften, at Jacob Trenskow første gang får muligheden for at spille for Danmark.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
EKSKLUSIVT