Viceverdensmestrene fra Frankrig har fået en god start på EM-kvalifikationen. Efter fredagens storsejr på 4-0 over Holland sikrede Frankrig mandag en smal sejr på 1-0 over Irland på udebane.
Irerne var opsatte på at tilkæmpe sig et overraskende resultat, og det skabte problemer for Frankrig, der ikke sprudlede rent offensivt.
En drømmescoring af højrebacken Benjamin Pavard kort efter pausen sendte dog Frankrig på sejrskurs. Scoringen tvang Irland frem på banen, og holdet var tæt på at udligne mod slutningen.
Med sejren har Frankrig seks point for to kampe og topper gruppe B foran Grækenland og Holland.
Frankrig dikterede spillet fra start og stressede hjemmeholdet med et intensivt presspil. Et kompakt irsk forsvar betød dog, at ingen af holdene formåede at sende et skud inden for målrammen før pausen.
Frankrig kom ud til anden halvleg med fornyet energi og bragte sig hurtigt foran. Pavard opsnappede bolden på kanten af feltet og hamrede læderkuglen i netmaskerne via undersiden af overliggeren.
Mod slutningen var særligt Nathan Collins tæt på at bringe irerne på omgangshøjde med Frankrig. Men hans hovedstød blev på glimrende vis reddet af Mike Maignan i udeholdets mål.
I samme gruppe kom Holland tilbage på ret køl.
Efter fredagens nederlag til Frankrig havde hollænderne meget at revanchere i hjemmekampen mod Gibraltar. Af den grund blæste hollænderne til angreb fra start og vandt stensikkert med 3-0 over miniputnationen, der aldrig bød sig til i opgøret.
Midtvejs i første halvleg gik det galt for Gibraltar. Hjemmeholdets Denzel Dumfries sendte et præcist indlæg ind mod Memphis Depay, der styrede bolden i netmaskerne med hovedet.
Holland fortsatte med at presse på, og fem minutter efter pausen fordoblede holdet føringen. Første halvlegs assistmager sendte en tværbold til forsvarsspilleren Nathan Aké, der stille og roligt rettede bolden over stregen.
Kort tid efter blev udeholdets Liam Walker sendt tidligt i bad med et direkte rødt kort. Kantspilleren satte en alt for hård tackling ind på Feyenoord-spilleren Mats Wieffer.
Holland belejrede efterfølgende udeholdets felt, og det medførte endnu en scoring af Ake, der fik bolden i mål via en afretning.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
MEDIE