Christian Eriksens skifte til drømmenes teater må føles lidt mere som et mareridt lige nu.
Manchester United har tabt sæsonens første to kampe, og senest blev de rundbarberet af Brentford. Returen til Brentford Community Stadium skulle have været en glædelig oplevelse for Christian Eriksen, men han endte med et 0-4-nederlag og buhråb fra hjemmeholdets fans.
Den danske midtbanespiller fik ellers kickstartet karrieren i Brentford i løbet af foråret, da de som den eneste klub valgte at give ham chancen for at bevise sig på højeste niveau.
Det gjorde Christian Eriksen i den grad, da han hjalp holdet til endnu en sæson i Premier League, hvilket sikrede ham selv et skifte til Manchester United denne sommer. Men dét skifte kan ende med at få alvorlige konsekvenser lyder vurderingen.
– Jeg tror faktisk nu efter at have set den her kamp, så kommer han ikke til at starte for Danmark, hvis han fortsætter med at spille for Manchester United. Hvis han derimod var blevet i Brentford, så ville han være garanteret en startplads for Danmark, siger journalist Alyn Rodd i fodboldpodcasten, The Game, som The Times laver efter hver Premier League-spillerunde.
Christian Eriksens helt store mål efter sit hjertestop var netop at repræsentere Danmark ved VM. Den drøm kan skiftet til Manchester United ende med at spænde ben for, lyder spådommen.
Der er fortsat lidt over tre måneder til VM i Qatar går igang, så Christian Eriksen og Manchester United har fortsat tid til at få vendt tingene på hovedet, men lige nu så er der dybe panderynker i den stolte fodboldklub.
En af Christian Eriksens holdkammerater på Manchester United-midtbanen har også fået en benhård medfart efter den sløje start på sæsonen. Læs mere om det HER.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
STORT INTERVIEW