Christian Eriksens skifte til drømmenes teater må føles lidt mere som et mareridt lige nu.
Manchester United har tabt sæsonens første to kampe, og senest blev de rundbarberet af Brentford. Returen til Brentford Community Stadium skulle have været en glædelig oplevelse for Christian Eriksen, men han endte med et 0-4-nederlag og buhråb fra hjemmeholdets fans.
Den danske midtbanespiller fik ellers kickstartet karrieren i Brentford i løbet af foråret, da de som den eneste klub valgte at give ham chancen for at bevise sig på højeste niveau.
Det gjorde Christian Eriksen i den grad, da han hjalp holdet til endnu en sæson i Premier League, hvilket sikrede ham selv et skifte til Manchester United denne sommer. Men dét skifte kan ende med at få alvorlige konsekvenser lyder vurderingen.
– Jeg tror faktisk nu efter at have set den her kamp, så kommer han ikke til at starte for Danmark, hvis han fortsætter med at spille for Manchester United. Hvis han derimod var blevet i Brentford, så ville han være garanteret en startplads for Danmark, siger journalist Alyn Rodd i fodboldpodcasten, The Game, som The Times laver efter hver Premier League-spillerunde.
Christian Eriksens helt store mål efter sit hjertestop var netop at repræsentere Danmark ved VM. Den drøm kan skiftet til Manchester United ende med at spænde ben for, lyder spådommen.
Der er fortsat lidt over tre måneder til VM i Qatar går igang, så Christian Eriksen og Manchester United har fortsat tid til at få vendt tingene på hovedet, men lige nu så er der dybe panderynker i den stolte fodboldklub.
En af Christian Eriksens holdkammerater på Manchester United-midtbanen har også fået en benhård medfart efter den sløje start på sæsonen. Læs mere om det HER.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
Stopper karrieren
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
MEDIE