Christian Eriksens skifte til drømmenes teater må føles lidt mere som et mareridt lige nu.
Manchester United har tabt sæsonens første to kampe, og senest blev de rundbarberet af Brentford. Returen til Brentford Community Stadium skulle have været en glædelig oplevelse for Christian Eriksen, men han endte med et 0-4-nederlag og buhråb fra hjemmeholdets fans.
Den danske midtbanespiller fik ellers kickstartet karrieren i Brentford i løbet af foråret, da de som den eneste klub valgte at give ham chancen for at bevise sig på højeste niveau.
Det gjorde Christian Eriksen i den grad, da han hjalp holdet til endnu en sæson i Premier League, hvilket sikrede ham selv et skifte til Manchester United denne sommer. Men dét skifte kan ende med at få alvorlige konsekvenser lyder vurderingen.
– Jeg tror faktisk nu efter at have set den her kamp, så kommer han ikke til at starte for Danmark, hvis han fortsætter med at spille for Manchester United. Hvis han derimod var blevet i Brentford, så ville han være garanteret en startplads for Danmark, siger journalist Alyn Rodd i fodboldpodcasten, The Game, som The Times laver efter hver Premier League-spillerunde.
Christian Eriksens helt store mål efter sit hjertestop var netop at repræsentere Danmark ved VM. Den drøm kan skiftet til Manchester United ende med at spænde ben for, lyder spådommen.
Der er fortsat lidt over tre måneder til VM i Qatar går igang, så Christian Eriksen og Manchester United har fortsat tid til at få vendt tingene på hovedet, men lige nu så er der dybe panderynker i den stolte fodboldklub.
En af Christian Eriksens holdkammerater på Manchester United-midtbanen har også fået en benhård medfart efter den sløje start på sæsonen. Læs mere om det HER.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED