Dyster dom: Eriksen starter ikke for Danmark

Manchester Uniteds frygtelige start på sæsonen kan ende med at få konsekvenser for Christian Eriksen. Sådan lyder dommen i podcasten The Game.



Christian Eriksens skifte til drømmenes teater må føles lidt mere som et mareridt lige nu.

Manchester United har tabt sæsonens første to kampe, og senest blev de rundbarberet af Brentford. Returen til Brentford Community Stadium skulle have været en glædelig oplevelse for Christian Eriksen, men han endte med et 0-4-nederlag og buhråb fra hjemmeholdets fans.

Den danske midtbanespiller fik ellers kickstartet karrieren i Brentford i løbet af foråret, da de som den eneste klub valgte at give ham chancen for at bevise sig på højeste niveau.

Det gjorde Christian Eriksen i den grad, da han hjalp holdet til endnu en sæson i Premier League, hvilket sikrede ham selv et skifte til Manchester United denne sommer. Men dét skifte kan ende med at få alvorlige konsekvenser lyder vurderingen.

– Jeg tror faktisk nu efter at have set den her kamp, så kommer han ikke til at starte for Danmark, hvis han fortsætter med at spille for Manchester United. Hvis han derimod var blevet i Brentford, så ville han være garanteret en startplads for Danmark, siger journalist Alyn Rodd i fodboldpodcasten, The Game, som The Times laver efter hver Premier League-spillerunde.

Christian Eriksens helt store mål efter sit hjertestop var netop at repræsentere Danmark ved VM. Den drøm kan skiftet til Manchester United ende med at spænde ben for, lyder spådommen.

Der er fortsat lidt over tre måneder til VM i Qatar går igang, så Christian Eriksen og Manchester United har fortsat tid til at få vendt tingene på hovedet, men lige nu så er der dybe panderynker i den stolte fodboldklub.

En af Christian Eriksens holdkammerater på Manchester United-midtbanen har også fået en benhård medfart efter den sløje start på sæsonen. Læs mere om det HER.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK-direktør får job i West Ham

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FCK tjener millioner på ung stopper

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på Superliga-profil

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi