Ståle Solbakken er torsdag blevet hyret som ny landstræner for torsdag, men i den forbindelse kunne det norske fodboldforbund, NFF, godt have kommunikeret bedre med sine spillere.
I hvert fald hvis man spørger landsholdsanfører Stefan Johansen.
Den norske midtbanespiller fortæller til VG, at spillerne fik besked om trænerskiftet fra Lars Lagerbäck til Ståle Solbakken, kort før fodboldforbundets pressemeddelelse blev offentliggjort. Ifølge Stefan Johansen fik det norske fodboldforbund dog ikke lige oplyst spillerne om, at der var tale om en fyring.
Læs også:Solbakken om Erling Braut Haaland: Han skal bide i det sure æble
– Jeg synes det var meget underligt, at vi modtog en besked fra NFF-ledelsen om, at Lars var gået af. Jeg tolkede det, som om han havde valgt at træde tilbage, men så finder man ud bagefter, at han blev fyret. Jeg synes nok, det var dårlig kommunikation. Vi skulle have fået at vide, at det var sådan, det var sket, siger Stefan Johansen til VG og tilføjer:
– Det var forkert. Det gør en lille forskel, om han ikke længere kan bære det eller bare bliver fyret. Så der ved jeg ikke, hvad der skete.
I samme ombæring kalder Stefan Johansen trænerskiftet for “en choknyhed,” men byder Ståle Solbakken varmt velkommen.
Læs også:Mathias Zanka Jørgensen begraver stridsøksen med TV3 Sport
“Ikke hensigten”
VG har spurgt det norske fodboldforbunds kommunikationsdirektør Gro Tvedt Andersen om kritikken, og hun siger, at det ikke var hensigten at give spillere og offentligheden forskellige opfatninger af trænerskiftet.
– Det er rigtigt, at spillergruppen modtog en kort besked på WhatsApp, lige før pressemeddelelsen blev sendt ud. Der stod: “Lars slutter som landsholdstræner, Ståle Solbakken tager over”. Tidligere på morgenen havde vi et telefonmøde med anførergruppen, der blev orienteret. Stefan deltog ikke i dette møde, fordi vi ikke kunne nå ham. Selvfølgelig var det ikke hensigten at formidle budskabet om trænerskiftet på forskellige måder til spillerne og resten af fodbold-Norge, siger hun.
Læs også:Grytebust om Ståle: Det er flot for ham og Norge
Læs også:Ståle Solbakken håber at møde Danmark
Læs også:Ståle Solbakken kalder FCK-beslutning ekstremt inkompetent
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
