Efter Ståle-hyring: Kaptajn kritiserer forbundet for “dårlig kommunikation”

Norges landsholdsanfører er ikke tilfreds med det norske fodboldforbunds kommunikation i forbindelse med trænerskiftet.



Ståle Solbakken er torsdag blevet hyret som ny landstræner for torsdag, men i den forbindelse kunne det norske fodboldforbund, NFF, godt have kommunikeret bedre med sine spillere.

I hvert fald hvis man spørger landsholdsanfører Stefan Johansen.

Den norske midtbanespiller fortæller til VG, at spillerne fik besked om trænerskiftet fra Lars Lagerbäck til Ståle Solbakken, kort før fodboldforbundets pressemeddelelse blev offentliggjort. Ifølge Stefan Johansen fik det norske fodboldforbund dog ikke lige oplyst spillerne om, at der var tale om en fyring.

Læs også:Solbakken om Erling Braut Haaland: Han skal bide i det sure æble

– Jeg synes det var meget underligt, at vi modtog en besked fra NFF-ledelsen om, at Lars var gået af. Jeg tolkede det, som om han havde valgt at træde tilbage, men så finder man ud bagefter, at han blev fyret. Jeg synes nok, det var dårlig kommunikation. Vi skulle have fået at vide, at det var sådan, det var sket, siger Stefan Johansen til VG og tilføjer:

– Det var forkert. Det gør en lille forskel, om han ikke længere kan bære det eller bare bliver fyret. Så der ved jeg ikke, hvad der skete.

I samme ombæring kalder Stefan Johansen trænerskiftet for “en choknyhed,” men byder Ståle Solbakken varmt velkommen. 

Læs også:Mathias Zanka Jørgensen begraver stridsøksen med TV3 Sport

“Ikke hensigten”
VG har spurgt det norske fodboldforbunds kommunikationsdirektør Gro Tvedt Andersen om kritikken, og hun siger, at det ikke var hensigten at give spillere og offentligheden forskellige opfatninger af trænerskiftet. 

– Det er rigtigt, at spillergruppen modtog en kort besked på WhatsApp, lige før pressemeddelelsen blev sendt ud. Der stod: “Lars slutter som landsholdstræner, Ståle Solbakken tager over”. Tidligere på morgenen havde vi et telefonmøde med anførergruppen, der blev orienteret. Stefan deltog ikke i dette møde, fordi vi ikke kunne nå ham. Selvfølgelig var det ikke hensigten at formidle budskabet om trænerskiftet på forskellige måder til spillerne og resten af ​​fodbold-Norge, siger hun. 

Læs også:Grytebust om Ståle: Det er flot for ham og Norge
Læs også:Ståle Solbakken håber at møde Danmark
Læs også:Ståle Solbakken kalder FCK-beslutning ekstremt inkompetent




LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Paulinho tager hjem til Brasilien

Nu taler Messi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Bundesliga-klub enig med dansker

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Viborg FF – OB

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller