Efter Ståle-hyring: Kaptajn kritiserer forbundet for “dårlig kommunikation”

Norges landsholdsanfører er ikke tilfreds med det norske fodboldforbunds kommunikation i forbindelse med trænerskiftet.



Ståle Solbakken er torsdag blevet hyret som ny landstræner for torsdag, men i den forbindelse kunne det norske fodboldforbund, NFF, godt have kommunikeret bedre med sine spillere.

I hvert fald hvis man spørger landsholdsanfører Stefan Johansen.

Den norske midtbanespiller fortæller til VG, at spillerne fik besked om trænerskiftet fra Lars Lagerbäck til Ståle Solbakken, kort før fodboldforbundets pressemeddelelse blev offentliggjort. Ifølge Stefan Johansen fik det norske fodboldforbund dog ikke lige oplyst spillerne om, at der var tale om en fyring.

Læs også:Solbakken om Erling Braut Haaland: Han skal bide i det sure æble

– Jeg synes det var meget underligt, at vi modtog en besked fra NFF-ledelsen om, at Lars var gået af. Jeg tolkede det, som om han havde valgt at træde tilbage, men så finder man ud bagefter, at han blev fyret. Jeg synes nok, det var dårlig kommunikation. Vi skulle have fået at vide, at det var sådan, det var sket, siger Stefan Johansen til VG og tilføjer:

– Det var forkert. Det gør en lille forskel, om han ikke længere kan bære det eller bare bliver fyret. Så der ved jeg ikke, hvad der skete.

I samme ombæring kalder Stefan Johansen trænerskiftet for “en choknyhed,” men byder Ståle Solbakken varmt velkommen. 

Læs også:Mathias Zanka Jørgensen begraver stridsøksen med TV3 Sport

“Ikke hensigten”
VG har spurgt det norske fodboldforbunds kommunikationsdirektør Gro Tvedt Andersen om kritikken, og hun siger, at det ikke var hensigten at give spillere og offentligheden forskellige opfatninger af trænerskiftet. 

– Det er rigtigt, at spillergruppen modtog en kort besked på WhatsApp, lige før pressemeddelelsen blev sendt ud. Der stod: “Lars slutter som landsholdstræner, Ståle Solbakken tager over”. Tidligere på morgenen havde vi et telefonmøde med anførergruppen, der blev orienteret. Stefan deltog ikke i dette møde, fordi vi ikke kunne nå ham. Selvfølgelig var det ikke hensigten at formidle budskabet om trænerskiftet på forskellige måder til spillerne og resten af ​​fodbold-Norge, siger hun. 

Læs også:Grytebust om Ståle: Det er flot for ham og Norge
Læs også:Ståle Solbakken håber at møde Danmark
Læs også:Ståle Solbakken kalder FCK-beslutning ekstremt inkompetent




LIVE

Superliga-LIVE: ‘De har en fed hjemmebane’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Osula får stor rolle i Newcastle

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien