Efter Ståle-hyring: Kaptajn kritiserer forbundet for “dårlig kommunikation”

Norges landsholdsanfører er ikke tilfreds med det norske fodboldforbunds kommunikation i forbindelse med trænerskiftet.



Ståle Solbakken er torsdag blevet hyret som ny landstræner for torsdag, men i den forbindelse kunne det norske fodboldforbund, NFF, godt have kommunikeret bedre med sine spillere.

I hvert fald hvis man spørger landsholdsanfører Stefan Johansen.

Den norske midtbanespiller fortæller til VG, at spillerne fik besked om trænerskiftet fra Lars Lagerbäck til Ståle Solbakken, kort før fodboldforbundets pressemeddelelse blev offentliggjort. Ifølge Stefan Johansen fik det norske fodboldforbund dog ikke lige oplyst spillerne om, at der var tale om en fyring.

Læs også:Solbakken om Erling Braut Haaland: Han skal bide i det sure æble

– Jeg synes det var meget underligt, at vi modtog en besked fra NFF-ledelsen om, at Lars var gået af. Jeg tolkede det, som om han havde valgt at træde tilbage, men så finder man ud bagefter, at han blev fyret. Jeg synes nok, det var dårlig kommunikation. Vi skulle have fået at vide, at det var sådan, det var sket, siger Stefan Johansen til VG og tilføjer:

– Det var forkert. Det gør en lille forskel, om han ikke længere kan bære det eller bare bliver fyret. Så der ved jeg ikke, hvad der skete.

I samme ombæring kalder Stefan Johansen trænerskiftet for “en choknyhed,” men byder Ståle Solbakken varmt velkommen. 

Læs også:Mathias Zanka Jørgensen begraver stridsøksen med TV3 Sport

“Ikke hensigten”
VG har spurgt det norske fodboldforbunds kommunikationsdirektør Gro Tvedt Andersen om kritikken, og hun siger, at det ikke var hensigten at give spillere og offentligheden forskellige opfatninger af trænerskiftet. 

– Det er rigtigt, at spillergruppen modtog en kort besked på WhatsApp, lige før pressemeddelelsen blev sendt ud. Der stod: “Lars slutter som landsholdstræner, Ståle Solbakken tager over”. Tidligere på morgenen havde vi et telefonmøde med anførergruppen, der blev orienteret. Stefan deltog ikke i dette møde, fordi vi ikke kunne nå ham. Selvfølgelig var det ikke hensigten at formidle budskabet om trænerskiftet på forskellige måder til spillerne og resten af ​​fodbold-Norge, siger hun. 

Læs også:Grytebust om Ståle: Det er flot for ham og Norge
Læs også:Ståle Solbakken håber at møde Danmark
Læs også:Ståle Solbakken kalder FCK-beslutning ekstremt inkompetent






LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

BIF kan overraske mod ærkerival

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

José Mourinho vil have dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’