Ståle Solbakken er torsdag blevet hyret som ny landstræner for torsdag, men i den forbindelse kunne det norske fodboldforbund, NFF, godt have kommunikeret bedre med sine spillere.
I hvert fald hvis man spørger landsholdsanfører Stefan Johansen.
Den norske midtbanespiller fortæller til VG, at spillerne fik besked om trænerskiftet fra Lars Lagerbäck til Ståle Solbakken, kort før fodboldforbundets pressemeddelelse blev offentliggjort. Ifølge Stefan Johansen fik det norske fodboldforbund dog ikke lige oplyst spillerne om, at der var tale om en fyring.
Læs også:Solbakken om Erling Braut Haaland: Han skal bide i det sure æble
– Jeg synes det var meget underligt, at vi modtog en besked fra NFF-ledelsen om, at Lars var gået af. Jeg tolkede det, som om han havde valgt at træde tilbage, men så finder man ud bagefter, at han blev fyret. Jeg synes nok, det var dårlig kommunikation. Vi skulle have fået at vide, at det var sådan, det var sket, siger Stefan Johansen til VG og tilføjer:
– Det var forkert. Det gør en lille forskel, om han ikke længere kan bære det eller bare bliver fyret. Så der ved jeg ikke, hvad der skete.
I samme ombæring kalder Stefan Johansen trænerskiftet for “en choknyhed,” men byder Ståle Solbakken varmt velkommen.
Læs også:Mathias Zanka Jørgensen begraver stridsøksen med TV3 Sport
“Ikke hensigten”
VG har spurgt det norske fodboldforbunds kommunikationsdirektør Gro Tvedt Andersen om kritikken, og hun siger, at det ikke var hensigten at give spillere og offentligheden forskellige opfatninger af trænerskiftet.
– Det er rigtigt, at spillergruppen modtog en kort besked på WhatsApp, lige før pressemeddelelsen blev sendt ud. Der stod: “Lars slutter som landsholdstræner, Ståle Solbakken tager over”. Tidligere på morgenen havde vi et telefonmøde med anførergruppen, der blev orienteret. Stefan deltog ikke i dette møde, fordi vi ikke kunne nå ham. Selvfølgelig var det ikke hensigten at formidle budskabet om trænerskiftet på forskellige måder til spillerne og resten af fodbold-Norge, siger hun.
Læs også:Grytebust om Ståle: Det er flot for ham og Norge
Læs også:Ståle Solbakken håber at møde Danmark
Læs også:Ståle Solbakken kalder FCK-beslutning ekstremt inkompetent
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
