Norges nye fodboldlandstræner, Ståle Solbakken, håber at møde sit andet hjemland, Danmark, i jagt på billet til VM i 2022.
Solbakken starter officielt som landstræner på mandag, samme dag som der trækkes lod til VM-kvalifikationen. Her er Danmark i første seedningslag, mens Norge er i tredje.
– Jeg kunne godt tænke mig at møde Danmark. Det ville være en sjov kamp. De har et af de bedste landshold i lang tid.
– Det ville være en fin udfordring, som jeg ikke ville have noget imod, siger Solbakken ifølge NTB på et pressemøde.
Selv om han altså nu får status af norsk landstræner, bliver han boende i Danmark, hvor han har tilbragt en stor del af sin trænerkarriere.
Læs også:Ståle Solbakken kalder FCK-ledelsen ekstremt inkompetent
I oktober blev han fyret i FC København, og det har Norges Fodboldforbund udnyttet til at sikre sig den 52-årige som ny landstræner.
– Vi har tidligere haft dialoger, men det har af forskellige grunde ikke helt kunnet lade sig gøre. Jeg er supermotiveret, superglad og ser frem til at kaste mig ud i det, siger Ståle Solbakken.
Han får ansvaret for at føre talentfulde spillere som Dortmunds Erling Haaland og Real Madrids Martin Ødegaard til succes med nationalmandskabet.
Norge har ikke kvalificeret sig til en slutrunde i de seneste 20 år, men Solbakken fastslår, at han overtager en “spændende spillergruppe”.
– Jeg har set alle landskampene, og jeg synes, de har gjort det godt. Der er mange fremskridt at bygge videre på.
Læs også:Norsk keeper om Ståle-gensyn: Det bliver spændende
– Jeg må gå i dybden, se kampene igen og lære spillerne bedre at kende. Når jeg har gjort det, er det lettere at svare på, hvad de store udfordringer bliver, siger Ståle Solbakken.
Med hans ansættelse har fodboldforbundet samtidig fyret forgængeren, Lars Lagerbäck.
Den svenske trænerveteran nåede fire år i jobbet, men lykkedes altså ikke med missionen om at føre holdet til den slutrundedeltagelse, som nordmændene higer efter.
Senest blev Norge slået 2-1 af Serbien i playoffsemifinalen til EM.
/ritzau/
Læs også:Klausul banede vejen: Norge fyrede træner for at gøre plads til Solbakken
Læs også:Ståle Solbakken bliver landstræner for Norge
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
