Lars Lagerbäck havde egentlig kontrakt som norsk landstræner til og med VM-slutrunden om to år, men fodboldforbundet har skilt sig af med ham for at gøre plads til Ståle Solbakken. Det fortæller NFF selv i en pressemeddelelse.
Lagerbäck havde tidligere på året et stort og meget omtalt skænderi med Alexander Sørloth, men det er ifølge forbundet ikke forklaringe på afsked.
NFF forklarer det med, at det gerne ville planlægge længere frem end 2022, og at Lagerbäck under alle omstændigheder ville have stoppet til den tid. Samtidig er der en naturlig pause i landsholdskalenderen inden de næste kampe i marts, så det gav mening at spørge Ståle Solbakken, om han ville overtage holdet.
Læs også:BREAKING: Ståle Solbakken bliver landstræner for Norge
– Der hvor vi er nu, i overgangen mellem to kvalifikationer, ønsker vi at se det i et perspektiv på mindst fire år, i første omgang til og med EM i 2024. I det perspektiv var det naturligt at indlede samtaler med Ståle Solbakken, siger forbundpræsident Terje Svendsen.
Ifølge NFF havde forbundet en klausul i kontrakten med Lars Lagerbäck, der “regulerer rammerne for eventuel fratrædelse undervejs i aftaleperioden.” Det er det, man har benyttet sig af.
Svendsen sender dog Lagerbäck af sted med lovord.
Læs også:Ny norsk landsholds-skandale: Spiller fik “corona-svar” via medierne
– NFF vil gerne takke Lars for det arbejde, han har gjort med vores bedste herrespillere. I løbet af hans tid har vi fået en helt ny generation af landsholdsspillere frem, som sammen med veteranerne lover godt for fremtiden, siger Terje Svendsen.
– Med Lars ved roret har vi bevæget os 40 pladser op på FIFA’s verdensrangliste. Vi vandt vores gruppe i Nations League i 2018, og vi var godt på vej til at tage endnu et skridt op i efteråret, men vi lykkedes desværre ikke i playoff om at komme til næste års EM. Det er et landshold i god stand, Ståle nu overtager og skal videreudvikle.
Ståle Solbakken tiltræder med øjeblikkelig virkning.
Læs også:Smadrer seerrekord: Alle elsker det norske nødlandshold
Læs også:Rejste i rutefly til Danmark trods coronakarantæne: Uforsvarligt
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
OPTAKT
