Skodderne er pivåbne på det norske fodboldlandshold.
Sådan ser det i hvert fald ud efter de seneste lækager, der er sivet ud fra det norske landshold og til den norske presse.
I sidste måned kunne norske medier beskrive, hvordan situationen mellem landstræneren, Lars Lagerbäck, og den nykårede Leipzig-spiller Alexander Sörloth var eksploderet efter den mislykkedes EM-kvalifikation.
Nu har endnu en norsk landsholds-skandale set dagens lys, skriver norske TV2 Sport, der har fået sagen bekræftet af det norske fodboldforbund (NFF).
Læs også:Avis: Disse tre klubber jagter Philip Zinckernagel
De kan nemlig berette, at et “mediehus” blev tippet om Omar Elabdellaoui positive COVID-19-test, syv timer før spilleren selv og NFF fik svar på testen. Helt konkret fik mediet besked om testens resultat torsdag aften, mens spilleren og NFF først fik svar fredag morgen.
Det vækker selvsagt ikke begejstring hos personen selv:
– Jeg vågnede fredag morgen på landsholdssamlingen til en besked om, at et medie vidste, at jeg var smittet med corona. Hjerken jeg eller forbundet var over resultatet på det tidspunkt, og det var en ubehagelig at vågne til sådan en besked siger Elabdellaoui til norske TV 2.
Den 28-årige back, der nu er tilbage i Tyrkiet, lægger ikke skjul på, at sagen har været en stor belastning.
Læs også:Færdig i Norge: Familien trak Rasmus Minor hjem
– Jeg er glad for, at NFF har anmeldt lækagen. At lække informationer om at jeg er coronasmittet til medierne, før jeg selv ved noget som helst, gør mig rasende, siger han.
det er umiddelbart uklart, hvordan lækagen har fundet sted, men det er noget, som NFF vil til bunds i.
De har brugt et laboratorium til at tage testene, et andet til at analysere testene – sammen med de lokale og nationale sundhedsmydigheder er det dem, der har haft adgang til prøveresultaterne fra landsholdsspillerne.
Alle afviser de at stå bag lækagen, ligesom TV2 afviser selv at være “mediehuset”, der havde modtaget besked før spilleren selv.
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
Læs også:– Stop landskampe og Champions League
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
TOPNYHED
