Skodderne er pivåbne på det norske fodboldlandshold.
Sådan ser det i hvert fald ud efter de seneste lækager, der er sivet ud fra det norske landshold og til den norske presse.
I sidste måned kunne norske medier beskrive, hvordan situationen mellem landstræneren, Lars Lagerbäck, og den nykårede Leipzig-spiller Alexander Sörloth var eksploderet efter den mislykkedes EM-kvalifikation.
Nu har endnu en norsk landsholds-skandale set dagens lys, skriver norske TV2 Sport, der har fået sagen bekræftet af det norske fodboldforbund (NFF).
Læs også:Avis: Disse tre klubber jagter Philip Zinckernagel
De kan nemlig berette, at et “mediehus” blev tippet om Omar Elabdellaoui positive COVID-19-test, syv timer før spilleren selv og NFF fik svar på testen. Helt konkret fik mediet besked om testens resultat torsdag aften, mens spilleren og NFF først fik svar fredag morgen.
Det vækker selvsagt ikke begejstring hos personen selv:
– Jeg vågnede fredag morgen på landsholdssamlingen til en besked om, at et medie vidste, at jeg var smittet med corona. Hjerken jeg eller forbundet var over resultatet på det tidspunkt, og det var en ubehagelig at vågne til sådan en besked siger Elabdellaoui til norske TV 2.
Den 28-årige back, der nu er tilbage i Tyrkiet, lægger ikke skjul på, at sagen har været en stor belastning.
Læs også:Færdig i Norge: Familien trak Rasmus Minor hjem
– Jeg er glad for, at NFF har anmeldt lækagen. At lække informationer om at jeg er coronasmittet til medierne, før jeg selv ved noget som helst, gør mig rasende, siger han.
det er umiddelbart uklart, hvordan lækagen har fundet sted, men det er noget, som NFF vil til bunds i.
De har brugt et laboratorium til at tage testene, et andet til at analysere testene – sammen med de lokale og nationale sundhedsmydigheder er det dem, der har haft adgang til prøveresultaterne fra landsholdsspillerne.
Alle afviser de at stå bag lækagen, ligesom TV2 afviser selv at være “mediehuset”, der havde modtaget besked før spilleren selv.
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
Læs også:– Stop landskampe og Champions League
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Et skridt tættere Englands største stadion
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
