Skodderne er pivåbne på det norske fodboldlandshold.
Sådan ser det i hvert fald ud efter de seneste lækager, der er sivet ud fra det norske landshold og til den norske presse.
I sidste måned kunne norske medier beskrive, hvordan situationen mellem landstræneren, Lars Lagerbäck, og den nykårede Leipzig-spiller Alexander Sörloth var eksploderet efter den mislykkedes EM-kvalifikation.
Nu har endnu en norsk landsholds-skandale set dagens lys, skriver norske TV2 Sport, der har fået sagen bekræftet af det norske fodboldforbund (NFF).
Læs også:Avis: Disse tre klubber jagter Philip Zinckernagel
De kan nemlig berette, at et “mediehus” blev tippet om Omar Elabdellaoui positive COVID-19-test, syv timer før spilleren selv og NFF fik svar på testen. Helt konkret fik mediet besked om testens resultat torsdag aften, mens spilleren og NFF først fik svar fredag morgen.
Det vækker selvsagt ikke begejstring hos personen selv:
– Jeg vågnede fredag morgen på landsholdssamlingen til en besked om, at et medie vidste, at jeg var smittet med corona. Hjerken jeg eller forbundet var over resultatet på det tidspunkt, og det var en ubehagelig at vågne til sådan en besked siger Elabdellaoui til norske TV 2.
Den 28-årige back, der nu er tilbage i Tyrkiet, lægger ikke skjul på, at sagen har været en stor belastning.
Læs også:Færdig i Norge: Familien trak Rasmus Minor hjem
– Jeg er glad for, at NFF har anmeldt lækagen. At lække informationer om at jeg er coronasmittet til medierne, før jeg selv ved noget som helst, gør mig rasende, siger han.
det er umiddelbart uklart, hvordan lækagen har fundet sted, men det er noget, som NFF vil til bunds i.
De har brugt et laboratorium til at tage testene, et andet til at analysere testene – sammen med de lokale og nationale sundhedsmydigheder er det dem, der har haft adgang til prøveresultaterne fra landsholdsspillerne.
Alle afviser de at stå bag lækagen, ligesom TV2 afviser selv at være “mediehuset”, der havde modtaget besked før spilleren selv.
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
Læs også:– Stop landskampe og Champions League
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Zinedine Zidane præsenteret
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
