Ny norsk landsholds-skandale: Spiller fik “corona-svar” via medierne

Den norske landsholdsspiller Omar Elabdellaoui fik svar på sin coronatest gennem medierne. Nu har det norske fodboldforbund anmeldt lækagen



Skodderne er pivåbne på det norske fodboldlandshold.

Sådan ser det i hvert fald ud efter de seneste lækager, der er sivet ud fra det norske landshold og til den norske presse.

I sidste måned kunne norske medier beskrive, hvordan situationen mellem landstræneren, Lars Lagerbäck, og den nykårede Leipzig-spiller Alexander Sörloth var eksploderet efter den mislykkedes EM-kvalifikation.

Nu har endnu en norsk landsholds-skandale set dagens lys, skriver norske TV2 Sport, der har fået sagen bekræftet af det norske fodboldforbund (NFF).

Læs også:Avis: Disse tre klubber jagter Philip Zinckernagel

De kan nemlig berette, at et “mediehus” blev tippet om Omar Elabdellaoui positive COVID-19-test, syv timer før spilleren selv og NFF fik svar på testen. Helt konkret fik mediet besked om testens resultat torsdag aften, mens spilleren og NFF først fik svar fredag morgen.

Det vækker selvsagt ikke begejstring hos personen selv:

– Jeg vågnede fredag morgen på landsholdssamlingen til en besked om, at et medie vidste, at jeg var smittet med corona. Hjerken jeg eller forbundet var over resultatet på det tidspunkt, og det var en ubehagelig at vågne til sådan en besked siger Elabdellaoui til norske TV 2.

Den 28-årige back, der nu er tilbage i Tyrkiet, lægger ikke skjul på, at sagen har været en stor belastning.

Læs også:Færdig i Norge: Familien trak Rasmus Minor hjem

– Jeg er glad for, at NFF har anmeldt lækagen. At lække informationer om at jeg er coronasmittet til medierne, før jeg selv ved noget som helst, gør mig rasende, siger han.

det er umiddelbart uklart, hvordan lækagen har fundet sted, men det er noget, som NFF vil til bunds i.

De har brugt et laboratorium til at tage testene, et andet til at analysere testene – sammen med de lokale og nationale sundhedsmydigheder er det dem, der har haft adgang til prøveresultaterne fra landsholdsspillerne.

Alle afviser de at stå bag lækagen, ligesom TV2 afviser selv at være “mediehuset”, der havde modtaget besked før spilleren selv.

Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
Læs også:– Stop landskampe og Champions League
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde






LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

UEFA med vild ændring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bayern – Stuttgart

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

FC København revser Brøndby: Under al kritik!