Ny norsk landsholds-skandale: Spiller fik “corona-svar” via medierne

Den norske landsholdsspiller Omar Elabdellaoui fik svar på sin coronatest gennem medierne. Nu har det norske fodboldforbund anmeldt lækagen



Skodderne er pivåbne på det norske fodboldlandshold.

Sådan ser det i hvert fald ud efter de seneste lækager, der er sivet ud fra det norske landshold og til den norske presse.

I sidste måned kunne norske medier beskrive, hvordan situationen mellem landstræneren, Lars Lagerbäck, og den nykårede Leipzig-spiller Alexander Sörloth var eksploderet efter den mislykkedes EM-kvalifikation.

Nu har endnu en norsk landsholds-skandale set dagens lys, skriver norske TV2 Sport, der har fået sagen bekræftet af det norske fodboldforbund (NFF).

Læs også:Avis: Disse tre klubber jagter Philip Zinckernagel

De kan nemlig berette, at et “mediehus” blev tippet om Omar Elabdellaoui positive COVID-19-test, syv timer før spilleren selv og NFF fik svar på testen. Helt konkret fik mediet besked om testens resultat torsdag aften, mens spilleren og NFF først fik svar fredag morgen.

Det vækker selvsagt ikke begejstring hos personen selv:

– Jeg vågnede fredag morgen på landsholdssamlingen til en besked om, at et medie vidste, at jeg var smittet med corona. Hjerken jeg eller forbundet var over resultatet på det tidspunkt, og det var en ubehagelig at vågne til sådan en besked siger Elabdellaoui til norske TV 2.

Den 28-årige back, der nu er tilbage i Tyrkiet, lægger ikke skjul på, at sagen har været en stor belastning.

Læs også:Færdig i Norge: Familien trak Rasmus Minor hjem

– Jeg er glad for, at NFF har anmeldt lækagen. At lække informationer om at jeg er coronasmittet til medierne, før jeg selv ved noget som helst, gør mig rasende, siger han.

det er umiddelbart uklart, hvordan lækagen har fundet sted, men det er noget, som NFF vil til bunds i.

De har brugt et laboratorium til at tage testene, et andet til at analysere testene – sammen med de lokale og nationale sundhedsmydigheder er det dem, der har haft adgang til prøveresultaterne fra landsholdsspillerne.

Alle afviser de at stå bag lækagen, ligesom TV2 afviser selv at være “mediehuset”, der havde modtaget besked før spilleren selv.

Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
Læs også:– Stop landskampe og Champions League
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde




TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Liverpool præsenterer succestræner

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt transferrygte skydes ned

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer