Smadrer seerrekord: Alle elsker det norske nødlandshold

Aldrig har der været flere seere til en norsk Nations League-landskamp, end der var onsdag aften, hvor Norge mødte Østrig. Det selv om, at Norge havde sendt et nødlandshold til Østrig.



De kæmpede bravt, men til syvende og sidst lykkedes det ikke for det norske landshold at rykke op fra Nations League til det øverste lag.

Overraskelsen lurede ellers, da Norge var foran med 1-0 ude mod Østrig, men opgøret endte 1-1, da Østrig udlignede til allersidst i opgøret. Norge skulle da også vinde med mere end ét mål for at sikre oprykning.

Ikke mindre imponerende var præstationen set i lyset af, at det var et reservehold, Norge havde sendt afsted. På grund af en positiv norsk coronaprøve, var hele A-landsholdet sat i karantæne, og derfor måtte spillere som Daniel Granli, Jørgen Skjelvik og Tobias Børkeeiet indkaldes til opgøret mod Østrig.

Læs også:Brøndby-direktør: Regeringen fastholder os i et solidt livtag

Det løste de sådan set med al ære og respekt, spillerne på det ,der er blevet døbt Nødlandsholdet, og spillerne fik i den grad også opbakning hjemmefra i forbindelse med kampen.

Det er norsk TV 2, der oplyser, at opgøret er den mest sete norske Nations League-kamp, tv-kanalen har sendt.

I gennemsnit fulgte 693.000 tilskuere med i opgøret, og da der var flest, der så med, sad næsten 900.000 og så kampen. Og det er altså flere, end der har været på de foregående mange Nations League-kampe.

Læs også:Brøndby fastholder forventninger om millionunderskud

Der var altså mange seere, der ønskede at se det norske Nødlandshold, der i den grad var blevet decimeret af Covid-19-karantæner.

Norge skulle i sidste weekend have mødt Rumænien, men tidligere onsdag kom det frem, at det opgør var Norge blevet taberdømt i, efter det var blevet udsat på grund af de norske spilleres karantæne.

Dermed sluttede Norge som nummer to i puljen efter netop Østrig.

Læs også:Rejste i rutefly til Danmark trods coronakarantæne: Uforsvarligt
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand
Læs også:Grådkvalt norsk reservekaptajn er stolt over fight i Østrig






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Norge – England

PSG meldes enig med Barca-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

‘Et kæmpestort skifte’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Pressede på for FC København-exit

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne