Smadrer seerrekord: Alle elsker det norske nødlandshold

Aldrig har der været flere seere til en norsk Nations League-landskamp, end der var onsdag aften, hvor Norge mødte Østrig. Det selv om, at Norge havde sendt et nødlandshold til Østrig.



De kæmpede bravt, men til syvende og sidst lykkedes det ikke for det norske landshold at rykke op fra Nations League til det øverste lag.

Overraskelsen lurede ellers, da Norge var foran med 1-0 ude mod Østrig, men opgøret endte 1-1, da Østrig udlignede til allersidst i opgøret. Norge skulle da også vinde med mere end ét mål for at sikre oprykning.

Ikke mindre imponerende var præstationen set i lyset af, at det var et reservehold, Norge havde sendt afsted. På grund af en positiv norsk coronaprøve, var hele A-landsholdet sat i karantæne, og derfor måtte spillere som Daniel Granli, Jørgen Skjelvik og Tobias Børkeeiet indkaldes til opgøret mod Østrig.

Læs også:Brøndby-direktør: Regeringen fastholder os i et solidt livtag

Det løste de sådan set med al ære og respekt, spillerne på det ,der er blevet døbt Nødlandsholdet, og spillerne fik i den grad også opbakning hjemmefra i forbindelse med kampen.

Det er norsk TV 2, der oplyser, at opgøret er den mest sete norske Nations League-kamp, tv-kanalen har sendt.

I gennemsnit fulgte 693.000 tilskuere med i opgøret, og da der var flest, der så med, sad næsten 900.000 og så kampen. Og det er altså flere, end der har været på de foregående mange Nations League-kampe.

Læs også:Brøndby fastholder forventninger om millionunderskud

Der var altså mange seere, der ønskede at se det norske Nødlandshold, der i den grad var blevet decimeret af Covid-19-karantæner.

Norge skulle i sidste weekend have mødt Rumænien, men tidligere onsdag kom det frem, at det opgør var Norge blevet taberdømt i, efter det var blevet udsat på grund af de norske spilleres karantæne.

Dermed sluttede Norge som nummer to i puljen efter netop Østrig.

Læs også:Rejste i rutefly til Danmark trods coronakarantæne: Uforsvarligt
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand
Læs også:Grådkvalt norsk reservekaptajn er stolt over fight i Østrig




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-profil med hattrick i målfest

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Markant ændring i Silkeborg

Sydafrika – Canada

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ståle Solbakken i stort forsvar

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’