Brøndby IF fastholder forventningerne om et underskud på mellem 25 og 35 millioner kroner for indeværende regnskabsår, det oplyser klubben i en selskabsmeddelse torsdag middag.
2020 har stået i coronaens tegn, og krisen har været hård for klubberne, der især har mistet entré- og matchday-indtægter på grund af de næsten tomme tribuner.
Ole Palmå, der er administrerende direktør i Brøndby IF, har flere gange har fastslået, at tilskuerrestriktionerne er for hårde, og det holder han fast i.
Læs også:Brøndby fastholder forventninger om millionunderskud
– Regeringens fortsatte påbud og restriktioner vedrørende COVID-19 fastholder os i et solidt livtag, hvilket presser os økonomisk, men vi har fastholdt vores strategi igennem hele forløbet. I dag har vi præciseret vores forventninger til året, og det er blandt andet et udtryk for, at vi er lykkedes med at sikre indtægter og nye vækstmuligheder i en tid, hvor vi spiller for stort set tomme tribuner. Derudover er vi lykkedes med at tiltrække nye partnere og fastholdt mange eksisterende, og denne ekstraordinære flotte opbakning fra partnere i en tid med meget usikkerhed, er en vigtig opbakning i en svær tid, siger han til klubbens hjemmeside.
Brøndby-direktøren er uforstående over for, at den såkaldte Superliga-ordning, der tillod flere tusinde tilskuere på de danske stadions, blev droppet i september. En ordning, kulturminister Joy Mogensen på et samråd tidligere på ugen afviste at genindføre.
– Vi knokler på for at sikre indtægter, men udmeldingerne fra regeringen i disse uger bringer ikke meget optimisme med sig, og dansk fodbold vil på nuværende tidspunkt allerede være påvirket i de kommende år af de økonomiske følgevirkninger, som de nuværende restriktioner bringer med sig. Vi er dog optimistiske og har håb for fremtiden, og vi klubber arbejder for, at vi tidligt i det nye år igen kan få muligheden for at lukke fans og partnere ind på tribunerne.
Læs også:– Det undrer mig helt klart, at Brøndby ikke har forlænget
– Vi har allerede vist, at vi ganske forsvarligt kan afvikle kampe med tilskuere under de Corona-protokoller der er udviklet. Vi oplever en utrolig opbakning fra fans og partnere, og vi glæder os alle til, at vi kan åbne Brøndby Stadion op igen, siger Ole Palmå.
Brøndby IF har som en konsekvens af coronakrisen været nødsaget til at fyre seks medarbejdere.
Læs også:To Brøndby-talenter træner med førsteholdet resten af efteråret
Læs også:David Nielsen: Tingene kan blive afgjort i denne periode
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
PSG – Bayern München
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Afvist – Brøndby undrer sig
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
