Brøndby-direktør: Regeringen fastholder os i et solidt livtag

Brøndby-direktør Ole Palmå fortsætter med at kritisere regeringen for det, han mener er alt for skrappe tilskuerrestriktioner.



Brøndby IF fastholder forventningerne om et underskud på mellem 25 og 35 millioner kroner for indeværende regnskabsår, det oplyser klubben i en selskabsmeddelse torsdag middag.

2020 har stået i coronaens tegn, og krisen har været hård for klubberne, der især har mistet entré- og matchday-indtægter på grund af de næsten tomme tribuner.

Ole Palmå, der er administrerende direktør i Brøndby IF, har flere gange har fastslået, at tilskuerrestriktionerne er for hårde, og det holder han fast i.

Læs også:Brøndby fastholder forventninger om millionunderskud

– Regeringens fortsatte påbud og restriktioner vedrørende COVID-19 fastholder os i et solidt livtag, hvilket presser os økonomisk, men vi har fastholdt vores strategi igennem hele forløbet. I dag har vi præciseret vores forventninger til året, og det er blandt andet et udtryk for, at vi er lykkedes med at sikre indtægter og nye vækstmuligheder i en tid, hvor vi spiller for stort set tomme tribuner. Derudover er vi lykkedes med at tiltrække nye partnere og fastholdt mange eksisterende, og denne ekstraordinære flotte opbakning fra partnere i en tid med meget usikkerhed, er en vigtig opbakning i en svær tid, siger han til klubbens hjemmeside.

Brøndby-direktøren er uforstående over for, at den såkaldte Superliga-ordning, der tillod flere tusinde tilskuere på de danske stadions, blev droppet i september. En ordning, kulturminister Joy Mogensen på et samråd tidligere på ugen afviste at genindføre.

– Vi knokler på for at sikre indtægter, men udmeldingerne fra regeringen i disse uger bringer ikke meget optimisme med sig, og dansk fodbold vil på nuværende tidspunkt allerede være påvirket i de kommende år af de økonomiske følgevirkninger, som de nuværende restriktioner bringer med sig. Vi er dog optimistiske og har håb for fremtiden, og vi klubber arbejder for, at vi tidligt i det nye år igen kan få muligheden for at lukke fans og partnere ind på tribunerne.

Læs også:– Det undrer mig helt klart, at Brøndby ikke har forlænget

– Vi har allerede vist, at vi ganske forsvarligt kan afvikle kampe med tilskuere under de Corona-protokoller der er udviklet. Vi oplever en utrolig opbakning fra fans og partnere, og vi glæder os alle til, at vi kan åbne Brøndby Stadion op igen, siger Ole Palmå.

Brøndby IF har som en konsekvens af coronakrisen været nødsaget til at fyre seks medarbejdere. 

Læs også:To Brøndby-talenter træner med førsteholdet resten af efteråret
Læs også:David Nielsen: Tingene kan blive afgjort i denne periode
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere




– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad


Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Andreas Christensen skriver snart under

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brentford har gjort det igen

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Wrexham slår Premier League-klub

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Bach Bak i svime over Uhre

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis