Brøndby IF fastholder forventningerne om et underskud på mellem 25 og 35 millioner kroner for indeværende regnskabsår, det oplyser klubben i en selskabsmeddelse torsdag middag.
2020 har stået i coronaens tegn, og krisen har været hård for klubberne, der især har mistet entré- og matchday-indtægter på grund af de næsten tomme tribuner.
Ole Palmå, der er administrerende direktør i Brøndby IF, har flere gange har fastslået, at tilskuerrestriktionerne er for hårde, og det holder han fast i.
Læs også:Brøndby fastholder forventninger om millionunderskud
– Regeringens fortsatte påbud og restriktioner vedrørende COVID-19 fastholder os i et solidt livtag, hvilket presser os økonomisk, men vi har fastholdt vores strategi igennem hele forløbet. I dag har vi præciseret vores forventninger til året, og det er blandt andet et udtryk for, at vi er lykkedes med at sikre indtægter og nye vækstmuligheder i en tid, hvor vi spiller for stort set tomme tribuner. Derudover er vi lykkedes med at tiltrække nye partnere og fastholdt mange eksisterende, og denne ekstraordinære flotte opbakning fra partnere i en tid med meget usikkerhed, er en vigtig opbakning i en svær tid, siger han til klubbens hjemmeside.
Brøndby-direktøren er uforstående over for, at den såkaldte Superliga-ordning, der tillod flere tusinde tilskuere på de danske stadions, blev droppet i september. En ordning, kulturminister Joy Mogensen på et samråd tidligere på ugen afviste at genindføre.
– Vi knokler på for at sikre indtægter, men udmeldingerne fra regeringen i disse uger bringer ikke meget optimisme med sig, og dansk fodbold vil på nuværende tidspunkt allerede være påvirket i de kommende år af de økonomiske følgevirkninger, som de nuværende restriktioner bringer med sig. Vi er dog optimistiske og har håb for fremtiden, og vi klubber arbejder for, at vi tidligt i det nye år igen kan få muligheden for at lukke fans og partnere ind på tribunerne.
Læs også:– Det undrer mig helt klart, at Brøndby ikke har forlænget
– Vi har allerede vist, at vi ganske forsvarligt kan afvikle kampe med tilskuere under de Corona-protokoller der er udviklet. Vi oplever en utrolig opbakning fra fans og partnere, og vi glæder os alle til, at vi kan åbne Brøndby Stadion op igen, siger Ole Palmå.
Brøndby IF har som en konsekvens af coronakrisen været nødsaget til at fyre seks medarbejdere.
Læs også:To Brøndby-talenter træner med førsteholdet resten af efteråret
Læs også:David Nielsen: Tingene kan blive afgjort i denne periode
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
