Er Niels Frederiksen også cheftræner i Brøndby IF i næste sæson?
Spørgsmålet bliver mere og mere aktuelt for hver dag, der går, uden at de blå-gule har en afklaring på trænerbænken.
Niels Frederiksens kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson, og den tidligere U21-landstræner har leveret fine resultater i det seneste halvandet år. Alligevel har Brøndby med fodbolddirektør Carsten V. Jensen i spidsen altså ikke valgt at præsentere cheftræneren for en kontraktforlængelse, og ingen af parterne er særligt meddelsomme, når snakken falder på netop den situation.
Ifølge Mikkel Bischoff, der er ekspert hos Discovery Networks, bør Brøndby IF forlænge med Niels Frederiksen.
– Der er jo som sådan ikke noget usædvanligt i situationen. OB står i samme situation med Jakob Michelsen, og AGF gjorde det for et års tid siden med David Nielsen, så det er jo meget normalt, at man lige ser hinanden an. Når det er sagt, så undrer det mig helt klart, at de ikke har forlænget. Jeg synes, Niels Frederiksen har gjort det godt, siger Mikkel Bischoff til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Han er lykkedes med mange af de mål, Brøndby satte sig efter tiden med Zorniger. De har en meget klar spillestil, og jeg synes, at han har gjort spillerne bedre. Det er lige fra Marvin Schwäbe i målet til Mikael Uhre i angrebet, og så har han først og fremmest formået at få klubbens egne talenter ind på holdet – flere af dem er tilmed bærende spillere.
Læs også:Medie: Udenlandsk klub har “seriøs” interesse i Brøndby IF-spiller
– Vi skal også huske, at Brøndby under Niels Frederiksen har skullet sænke lønbudgettet, så han har løbende mistet mange af sine bedste spillere. Alligevel har han formået at skabe gode resultater, selv om betingelserne har været vanskelige.
Måske ikke CV’s mand
I sidste ende er det Carsten V. Jensen, der bestemmer, om Niels Frederiksen skal tilbydes en forlængelse eller ej, og Mikkel Bischoff føler sig ikke overbevist om, at den nuværende cheftræner er “CV’s mand”.
Niels Frederiksen tiltrådte i Brøndby IF før Carsten V. Jensen, så det er ikke den nuværende sportslige ansvarlige, der har valgt cheftræneren. Han har overtaget ham.
– Det er vigtigt, at rækkefølgen er i orden. Det er altid at foretrække, at det er den siddende sportschef, der også har peget på træneren, siger Bischoff.
Carsten V. Jensen har tidligere haft muligheden for tilbyde Niels Frederiksen et job som cheftræner. Det valgte han ikke at gøre.
– Det er jo værd at huske, at Niels Frederiksen var ledig på markedet, da Carsten V. Jensen var på udkig efter en ny cheftræner til FC Nordsjælland. Her var Niels jo på mange måder oplagt, men han fik ikke jobbet, siger Mikkel Bischoff.
Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor Brøndby IF tøver?
Læs også:Brøndby afviser at lede efter erstatning for Riveros
– Det sportslige skal komme først, og her synes jeg ikke, man kan sætte en finger på Niels Frederiksens arbejde. Alt det, vi vurderer på udefra, har Niels udført på fornem vis, men så er spørgsmålet jo, om Brøndby vil have en anden type? Om de måske ikke føler, at Niels er dygtig nok til at tegne så stor en klub som Brøndby udadtil? Det må jo være sådanne overvejelser, der spiller ind lige nu, lyder det fra eksperten.
BT-historie vækker opsigt
I sidste uge kunne BT fortælle, at det er “usandsynligt”, at Niels Frederiksen får forlænget sin kontrakt, og ifølge avisen er Brøndby allerede begyndt at afsøge markedet for en ny cheftræner. Flere nuværende Superliga-trænere er angiveligt med i puljen.
En opsigtsvækkende historie, som også Mikkel Bischoff har noteret sig.
– Jeg kan ikke se, at Brøndby kan få noget, der er bedre end Niels Frederiksen blandt de nuværende Superliga-trænere, men hvis BT’s historie holder vand, så er det jo svært at forestille sig, at han bliver i klubben. Det kan man næsten ikke, siger Bischoff og fastslår:
– Jeg tror dog i sidste ende, at Brøndby er så fornuftige, at de forlænger med Niels Frederiksen. Han har gjort det godt, og jeg synes, det vil være det rigtige.
Niels Frederiksen har foreløbig stået i spidsen for Brøndby IF i 52 kampe. Han har vundet de 25, tabt 19 og spillet otte kampe uafgjort. Det efterlader ham med et pointsnit på 1,60.
Læs også:Analyse: FCM’s underskud er slet ikke så giftigt som FCK og Brøndbys
Læs også:Frederiksen storroser Anthony Jung: Mest undervurderede i Superligaen
Læs også:Racisme og upassende ord: OB-spillere lagt for had efter skade til BIF-back
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
FC København tjente millioner tirsdag aften
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
