Er Niels Frederiksen også cheftræner i Brøndby IF i næste sæson?
Spørgsmålet bliver mere og mere aktuelt for hver dag, der går, uden at de blå-gule har en afklaring på trænerbænken.
Niels Frederiksens kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson, og den tidligere U21-landstræner har leveret fine resultater i det seneste halvandet år. Alligevel har Brøndby med fodbolddirektør Carsten V. Jensen i spidsen altså ikke valgt at præsentere cheftræneren for en kontraktforlængelse, og ingen af parterne er særligt meddelsomme, når snakken falder på netop den situation.
Ifølge Mikkel Bischoff, der er ekspert hos Discovery Networks, bør Brøndby IF forlænge med Niels Frederiksen.
– Der er jo som sådan ikke noget usædvanligt i situationen. OB står i samme situation med Jakob Michelsen, og AGF gjorde det for et års tid siden med David Nielsen, så det er jo meget normalt, at man lige ser hinanden an. Når det er sagt, så undrer det mig helt klart, at de ikke har forlænget. Jeg synes, Niels Frederiksen har gjort det godt, siger Mikkel Bischoff til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Han er lykkedes med mange af de mål, Brøndby satte sig efter tiden med Zorniger. De har en meget klar spillestil, og jeg synes, at han har gjort spillerne bedre. Det er lige fra Marvin Schwäbe i målet til Mikael Uhre i angrebet, og så har han først og fremmest formået at få klubbens egne talenter ind på holdet – flere af dem er tilmed bærende spillere.
Læs også:Medie: Udenlandsk klub har “seriøs” interesse i Brøndby IF-spiller
– Vi skal også huske, at Brøndby under Niels Frederiksen har skullet sænke lønbudgettet, så han har løbende mistet mange af sine bedste spillere. Alligevel har han formået at skabe gode resultater, selv om betingelserne har været vanskelige.
Måske ikke CV’s mand
I sidste ende er det Carsten V. Jensen, der bestemmer, om Niels Frederiksen skal tilbydes en forlængelse eller ej, og Mikkel Bischoff føler sig ikke overbevist om, at den nuværende cheftræner er “CV’s mand”.
Niels Frederiksen tiltrådte i Brøndby IF før Carsten V. Jensen, så det er ikke den nuværende sportslige ansvarlige, der har valgt cheftræneren. Han har overtaget ham.
– Det er vigtigt, at rækkefølgen er i orden. Det er altid at foretrække, at det er den siddende sportschef, der også har peget på træneren, siger Bischoff.
Carsten V. Jensen har tidligere haft muligheden for tilbyde Niels Frederiksen et job som cheftræner. Det valgte han ikke at gøre.
– Det er jo værd at huske, at Niels Frederiksen var ledig på markedet, da Carsten V. Jensen var på udkig efter en ny cheftræner til FC Nordsjælland. Her var Niels jo på mange måder oplagt, men han fik ikke jobbet, siger Mikkel Bischoff.
Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor Brøndby IF tøver?
Læs også:Brøndby afviser at lede efter erstatning for Riveros
– Det sportslige skal komme først, og her synes jeg ikke, man kan sætte en finger på Niels Frederiksens arbejde. Alt det, vi vurderer på udefra, har Niels udført på fornem vis, men så er spørgsmålet jo, om Brøndby vil have en anden type? Om de måske ikke føler, at Niels er dygtig nok til at tegne så stor en klub som Brøndby udadtil? Det må jo være sådanne overvejelser, der spiller ind lige nu, lyder det fra eksperten.
BT-historie vækker opsigt
I sidste uge kunne BT fortælle, at det er “usandsynligt”, at Niels Frederiksen får forlænget sin kontrakt, og ifølge avisen er Brøndby allerede begyndt at afsøge markedet for en ny cheftræner. Flere nuværende Superliga-trænere er angiveligt med i puljen.
En opsigtsvækkende historie, som også Mikkel Bischoff har noteret sig.
– Jeg kan ikke se, at Brøndby kan få noget, der er bedre end Niels Frederiksen blandt de nuværende Superliga-trænere, men hvis BT’s historie holder vand, så er det jo svært at forestille sig, at han bliver i klubben. Det kan man næsten ikke, siger Bischoff og fastslår:
– Jeg tror dog i sidste ende, at Brøndby er så fornuftige, at de forlænger med Niels Frederiksen. Han har gjort det godt, og jeg synes, det vil være det rigtige.
Niels Frederiksen har foreløbig stået i spidsen for Brøndby IF i 52 kampe. Han har vundet de 25, tabt 19 og spillet otte kampe uafgjort. Det efterlader ham med et pointsnit på 1,60.
Læs også:Analyse: FCM’s underskud er slet ikke så giftigt som FCK og Brøndbys
Læs også:Frederiksen storroser Anthony Jung: Mest undervurderede i Superligaen
Læs også:Racisme og upassende ord: OB-spillere lagt for had efter skade til BIF-back
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
