Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere

Sigurd Rosted fra Brøndby og Iver Fossum fra AaB er begge i spil til weekendens Superliga-kamp, selv om de faktisk er blevet bedt om at gå i karantæne frem til i næste uge.



Omar Elabdellaoui fra det norske landshold testede fredag positiv for Covid-19, og det har sendt hele Norges fodboldlandshold i karantæne frem til i næste uge. I stedet har man sendt et reservehold udelukkende bestående af spillere, der ikke spiller i Norge til dagligt, afsted til Østrig for at spille Nations League-landskamp i morgen.

Selv om spilerne er sendt i karantæne, har udlandsnordmændene fået lov til at rejse hjem til deres klubber, hvis de overholder gældende norske karantæneregler. Spillerne har sågar fået en seddel med hjem fra kommuneoverlægen, har den norske fodboldchef Lise Klaveness bekræftet over for norsk TV 2.

Men lige lidt lader det til at have hjulpet, for de tyske klubber har eksempelvis ikke i sinde at overholde norske karantæneregler i forbindelse med de spillere, der er vendt retur.

Og det har de danske heller ikke, kan tipsbladet.dk nu fortælle.

Der er i Danmark tale om to spillere. Sigurd Rosted og Iver Fossum er returneret fra Norge med besked om at overholde norske karantæneregler.

Læs også:Superligaens bedste: Brøndby-profil er ene mand i front

Begge er dog tilbage i træning i henholdsvis Brøndby og AaB og er derfor også i spil til weekendens Superliga.

– Sigurd træner med. Han er testet negativ og er derfor i spil til på søndag. Vi følger de protokoller, der gælder for Superligaen, og så følger vi de danske myndigheder, siger kommunikationschef i Brøndby Christian Schultz.

En lignende melding kommer altså fra Nordjylland. 

– Vi følger de danske regler og protokoller fra Divisionsforeningen. Iver er ansat og skal arbejde for os. Han er bosat her i Aalborg og har liv og arbejde her. Så han må følge de danske myndigheders anbefalinger, siger AaB’s sportschef, Inge André Olsen, og forklarer:

– Vi bestemmer – det er os, der træffer en afgørelse. Hvad de mener i Norge, kan jeg ikke bruge til så meget. Vi følger reglerne i det her land.

I Norge mener en advokat, at det kan være strafbart, hvis de udlandsprofessionelle nordmænd ikke overholder de norske karantæneregler.

Læs også:AaB må undvære fem til pokalkamp: Kan stadig stille et slagkraftigt hold

– De kan sandsynligvis straffes for falsk forklaring til den offentlige myndighed, hvis de ikke går i 10 dages karantæne i udlandet, skriver advokatet John Christian Elden blandt andet på Twitter. 

Tipsbladet.dk har forsøgt at få John Christian Elden til at uddybe sine tweets, men han er ikke vendt tilbage.

Inge André Olsen giver dog ikke meget for den norske advokats vurdering. 

– Elden er vældig glad for opmærksomheden i medierne. Vi betaler spillerne for, at de skal arbejde, og vi har meget strenge regler her i Danmark. Der er en god testprocedure. Vi beder blot spillerne om at passe deres arbejde. Men jeg forstår, at det er en svær situation for dem (spillerne), siger AaB-bossen og tilføjer:

– Det er blevet et politisk magtspil på et meget højt niveau i Norge. Fodboldforbundet og spillerne har det svært for tiden.

AaB får søndag besøg af FC Nordsjælland klokken 14.00, mens Brøndby IF gæster oprykkerne fra Vejle Boldklub 18.00 søndag. Både Rosted og Fossum ventes at være med fra start for deres klubber.

Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB
Læs også:Tre Superliga-spillere udtaget til norsk nød-landshold: To kan få debut
Læs også:Italiensk klub følger skandinavisk fodbold: Leder efter billige løsninger




Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Kontant transfermelding fra FCK

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Ingen kontakt med AGF

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Et kanon sted for ham

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Nørgaard kommenterer exitrygte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

LIVE: FCK taber i Barcelona

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

AaB-angriber på vej til Serie A

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Dansk toptræner stifter agentfirma

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub