Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere

Sigurd Rosted fra Brøndby og Iver Fossum fra AaB er begge i spil til weekendens Superliga-kamp, selv om de faktisk er blevet bedt om at gå i karantæne frem til i næste uge.



Omar Elabdellaoui fra det norske landshold testede fredag positiv for Covid-19, og det har sendt hele Norges fodboldlandshold i karantæne frem til i næste uge. I stedet har man sendt et reservehold udelukkende bestående af spillere, der ikke spiller i Norge til dagligt, afsted til Østrig for at spille Nations League-landskamp i morgen.

Selv om spilerne er sendt i karantæne, har udlandsnordmændene fået lov til at rejse hjem til deres klubber, hvis de overholder gældende norske karantæneregler. Spillerne har sågar fået en seddel med hjem fra kommuneoverlægen, har den norske fodboldchef Lise Klaveness bekræftet over for norsk TV 2.

Men lige lidt lader det til at have hjulpet, for de tyske klubber har eksempelvis ikke i sinde at overholde norske karantæneregler i forbindelse med de spillere, der er vendt retur.

Og det har de danske heller ikke, kan tipsbladet.dk nu fortælle.

Der er i Danmark tale om to spillere. Sigurd Rosted og Iver Fossum er returneret fra Norge med besked om at overholde norske karantæneregler.

Læs også:Superligaens bedste: Brøndby-profil er ene mand i front

Begge er dog tilbage i træning i henholdsvis Brøndby og AaB og er derfor også i spil til weekendens Superliga.

– Sigurd træner med. Han er testet negativ og er derfor i spil til på søndag. Vi følger de protokoller, der gælder for Superligaen, og så følger vi de danske myndigheder, siger kommunikationschef i Brøndby Christian Schultz.

En lignende melding kommer altså fra Nordjylland. 

– Vi følger de danske regler og protokoller fra Divisionsforeningen. Iver er ansat og skal arbejde for os. Han er bosat her i Aalborg og har liv og arbejde her. Så han må følge de danske myndigheders anbefalinger, siger AaB’s sportschef, Inge André Olsen, og forklarer:

– Vi bestemmer – det er os, der træffer en afgørelse. Hvad de mener i Norge, kan jeg ikke bruge til så meget. Vi følger reglerne i det her land.

I Norge mener en advokat, at det kan være strafbart, hvis de udlandsprofessionelle nordmænd ikke overholder de norske karantæneregler.

Læs også:AaB må undvære fem til pokalkamp: Kan stadig stille et slagkraftigt hold

– De kan sandsynligvis straffes for falsk forklaring til den offentlige myndighed, hvis de ikke går i 10 dages karantæne i udlandet, skriver advokatet John Christian Elden blandt andet på Twitter. 

Tipsbladet.dk har forsøgt at få John Christian Elden til at uddybe sine tweets, men han er ikke vendt tilbage.

Inge André Olsen giver dog ikke meget for den norske advokats vurdering. 

– Elden er vældig glad for opmærksomheden i medierne. Vi betaler spillerne for, at de skal arbejde, og vi har meget strenge regler her i Danmark. Der er en god testprocedure. Vi beder blot spillerne om at passe deres arbejde. Men jeg forstår, at det er en svær situation for dem (spillerne), siger AaB-bossen og tilføjer:

– Det er blevet et politisk magtspil på et meget højt niveau i Norge. Fodboldforbundet og spillerne har det svært for tiden.

AaB får søndag besøg af FC Nordsjælland klokken 14.00, mens Brøndby IF gæster oprykkerne fra Vejle Boldklub 18.00 søndag. Både Rosted og Fossum ventes at være med fra start for deres klubber.

Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB
Læs også:Tre Superliga-spillere udtaget til norsk nød-landshold: To kan få debut
Læs også:Italiensk klub følger skandinavisk fodbold: Leder efter billige løsninger




LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

‘Det er en gave for Danmark’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brøndby får stor bøde

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘FC København var en mulighed’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nu flytter anfører til Danmark

‘Derfra moser vi dem’

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Remis i Basel

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper