Omar Elabdellaoui fra det norske landshold testede fredag positiv for Covid-19, og det har sendt hele Norges fodboldlandshold i karantæne frem til i næste uge. I stedet har man sendt et reservehold udelukkende bestående af spillere, der ikke spiller i Norge til dagligt, afsted til Østrig for at spille Nations League-landskamp i morgen.
Selv om spilerne er sendt i karantæne, har udlandsnordmændene fået lov til at rejse hjem til deres klubber, hvis de overholder gældende norske karantæneregler. Spillerne har sågar fået en seddel med hjem fra kommuneoverlægen, har den norske fodboldchef Lise Klaveness bekræftet over for norsk TV 2.
Men lige lidt lader det til at have hjulpet, for de tyske klubber har eksempelvis ikke i sinde at overholde norske karantæneregler i forbindelse med de spillere, der er vendt retur.
Og det har de danske heller ikke, kan tipsbladet.dk nu fortælle.
Der er i Danmark tale om to spillere. Sigurd Rosted og Iver Fossum er returneret fra Norge med besked om at overholde norske karantæneregler.
Læs også:Superligaens bedste: Brøndby-profil er ene mand i front
Begge er dog tilbage i træning i henholdsvis Brøndby og AaB og er derfor også i spil til weekendens Superliga.
– Sigurd træner med. Han er testet negativ og er derfor i spil til på søndag. Vi følger de protokoller, der gælder for Superligaen, og så følger vi de danske myndigheder, siger kommunikationschef i Brøndby Christian Schultz.
En lignende melding kommer altså fra Nordjylland.
– Vi følger de danske regler og protokoller fra Divisionsforeningen. Iver er ansat og skal arbejde for os. Han er bosat her i Aalborg og har liv og arbejde her. Så han må følge de danske myndigheders anbefalinger, siger AaB’s sportschef, Inge André Olsen, og forklarer:
– Vi bestemmer – det er os, der træffer en afgørelse. Hvad de mener i Norge, kan jeg ikke bruge til så meget. Vi følger reglerne i det her land.
I Norge mener en advokat, at det kan være strafbart, hvis de udlandsprofessionelle nordmænd ikke overholder de norske karantæneregler.
Læs også:AaB må undvære fem til pokalkamp: Kan stadig stille et slagkraftigt hold
– De kan sandsynligvis straffes for falsk forklaring til den offentlige myndighed, hvis de ikke går i 10 dages karantæne i udlandet, skriver advokatet John Christian Elden blandt andet på Twitter.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få John Christian Elden til at uddybe sine tweets, men han er ikke vendt tilbage.
Inge André Olsen giver dog ikke meget for den norske advokats vurdering.
– Elden er vældig glad for opmærksomheden i medierne. Vi betaler spillerne for, at de skal arbejde, og vi har meget strenge regler her i Danmark. Der er en god testprocedure. Vi beder blot spillerne om at passe deres arbejde. Men jeg forstår, at det er en svær situation for dem (spillerne), siger AaB-bossen og tilføjer:
– Det er blevet et politisk magtspil på et meget højt niveau i Norge. Fodboldforbundet og spillerne har det svært for tiden.
AaB får søndag besøg af FC Nordsjælland klokken 14.00, mens Brøndby IF gæster oprykkerne fra Vejle Boldklub 18.00 søndag. Både Rosted og Fossum ventes at være med fra start for deres klubber.
Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB
Læs også:Tre Superliga-spillere udtaget til norsk nød-landshold: To kan få debut
Læs også:Italiensk klub følger skandinavisk fodbold: Leder efter billige løsninger
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
