Omar Elabdellaoui fra det norske landshold testede fredag positiv for Covid-19, og det har sendt hele Norges fodboldlandshold i karantæne frem til i næste uge. I stedet har man sendt et reservehold udelukkende bestående af spillere, der ikke spiller i Norge til dagligt, afsted til Østrig for at spille Nations League-landskamp i morgen.
Selv om spilerne er sendt i karantæne, har udlandsnordmændene fået lov til at rejse hjem til deres klubber, hvis de overholder gældende norske karantæneregler. Spillerne har sågar fået en seddel med hjem fra kommuneoverlægen, har den norske fodboldchef Lise Klaveness bekræftet over for norsk TV 2.
Men lige lidt lader det til at have hjulpet, for de tyske klubber har eksempelvis ikke i sinde at overholde norske karantæneregler i forbindelse med de spillere, der er vendt retur.
Og det har de danske heller ikke, kan tipsbladet.dk nu fortælle.
Der er i Danmark tale om to spillere. Sigurd Rosted og Iver Fossum er returneret fra Norge med besked om at overholde norske karantæneregler.
Læs også:Superligaens bedste: Brøndby-profil er ene mand i front
Begge er dog tilbage i træning i henholdsvis Brøndby og AaB og er derfor også i spil til weekendens Superliga.
– Sigurd træner med. Han er testet negativ og er derfor i spil til på søndag. Vi følger de protokoller, der gælder for Superligaen, og så følger vi de danske myndigheder, siger kommunikationschef i Brøndby Christian Schultz.
En lignende melding kommer altså fra Nordjylland.
– Vi følger de danske regler og protokoller fra Divisionsforeningen. Iver er ansat og skal arbejde for os. Han er bosat her i Aalborg og har liv og arbejde her. Så han må følge de danske myndigheders anbefalinger, siger AaB’s sportschef, Inge André Olsen, og forklarer:
– Vi bestemmer – det er os, der træffer en afgørelse. Hvad de mener i Norge, kan jeg ikke bruge til så meget. Vi følger reglerne i det her land.
I Norge mener en advokat, at det kan være strafbart, hvis de udlandsprofessionelle nordmænd ikke overholder de norske karantæneregler.
Læs også:AaB må undvære fem til pokalkamp: Kan stadig stille et slagkraftigt hold
– De kan sandsynligvis straffes for falsk forklaring til den offentlige myndighed, hvis de ikke går i 10 dages karantæne i udlandet, skriver advokatet John Christian Elden blandt andet på Twitter.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få John Christian Elden til at uddybe sine tweets, men han er ikke vendt tilbage.
Inge André Olsen giver dog ikke meget for den norske advokats vurdering.
– Elden er vældig glad for opmærksomheden i medierne. Vi betaler spillerne for, at de skal arbejde, og vi har meget strenge regler her i Danmark. Der er en god testprocedure. Vi beder blot spillerne om at passe deres arbejde. Men jeg forstår, at det er en svær situation for dem (spillerne), siger AaB-bossen og tilføjer:
– Det er blevet et politisk magtspil på et meget højt niveau i Norge. Fodboldforbundet og spillerne har det svært for tiden.
AaB får søndag besøg af FC Nordsjælland klokken 14.00, mens Brøndby IF gæster oprykkerne fra Vejle Boldklub 18.00 søndag. Både Rosted og Fossum ventes at være med fra start for deres klubber.
Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB
Læs også:Tre Superliga-spillere udtaget til norsk nød-landshold: To kan få debut
Læs også:Italiensk klub følger skandinavisk fodbold: Leder efter billige løsninger
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
