Rejste i rutefly til Danmark trods coronakarantæne: Uforsvarligt

Norske landsholdsspillere rejste hjem til deres klubber i rutefly, selv om de var i coronakarantæne. Det havde sundhedmyndighederne givet lov til, men den beslutning møder nu kritik.



Forleden slog Norges statsminister, Erna Solberg, fast, at myndighederne ikke ville give fodboldlandsholdet særbehandling. 

Men hvordan harmonerede det med, at spillerne ville rejse hjem til deres klubber rundt i Danmark, Tyskland og resten af Europa med rutefly, ville avisen Dagbladet gerne vide. Det vidste Solberg dog ikke, at de havde fået lov til. 

Det huede ikke statsministeren. Spillerne sad nemlig i coronakarantæne, og det var ikke foreneligt med at rejse blandt andre mennesker.

– Det er en af tingene, vi må diskutere og se på, om det er i orden. Udgangspunktet er, at man skal gennemføre karantænen, før man kan rejse ud, slog statsminsteren fast.

Men kommuneoverlægen i Oslo havde givet spillerne lov til at flyve til Tyskland, Danmark og de øvrige lande, hvor spillerne bor, med rutefly, selv om de sad i karantæne, fordi Omar Elabdellaoui var testet positiv for coronavirus i landsholdslejren.

Den undren, som Erna Solberg udtrykte, gengælder Hans Fredrik Marthinussen. Han er juraprofessor ved universitetet i Bergen, og han mener, at det strider mod reglerne på området, at den ansvarlige læge gav spillerne lov til at flyve med rutefly.

Læs også:Superliga-profiler risikerer hård straf – i værste fald fængsel

Eftersom de havde været i direkte kontakt med en coronasmittet person, burde de have forblevet i karantæne i Norge eller kørt selv i en bil.

– Kommuneoverlægen i Oslo tillod alle spillere at rejse hjem på ordinære flyruter, hvilket var en beslutning, som jeg vil kalde uforsvarlig. Efter kontakt med en smittet person rejste de med andre og var tæt på dem, siger juraprofessoren til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det norske landshold blev sat i karantæne i første omgang, fordi en spiller testede positiv på en covid-test. Reglerne siger, at hvis man har været i direkte fysisk kontakt med en smittet person, skal man i karantæne. Og hvis man er i karantæne, er det ikke tilladt at rejse med offentlig transport.

Den sidste regel er der en undtagelse for, hvis man har en god grund til at skulle rejse hjem. Kunne man ikke argumentere for, at de norske landsholdsspillere, der bor og arbejder i udlandet, havde netop det? Måske, men det opvejer ikke risikoen, mener Marthinussen.

– Man må se på risikoen, når man har været i kontakt med en smittet person, og afveje, hvilke risici man udsætter andre for, og hvilke behov den enkelte har. I dette tilfælde lod man folk flyve til Danmark eller Tyskland og potentielt eksponere andre passagerer for en dødelig virus, siger professoren.

– Spillerne kunne sagtens have taget en bil til Danmark eller Tyskland, selv om det ville være mere strabadserede. Men ingen skulle spille kamp den næste uge alligevel, så min mening er, at de ikke skulle have taget flyet.

Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere

Hvorfor, kunne man spørge sig selv, kunne landsholdet ikke bare chartre en maskine og flyve alle spillerne ud, så de forblev isoleret fra andre rejsende? Svaret er, at de dermed risikerede at sprede smitten yderligere blandt hinanden.

Hvis en af spillerne var blevet smittet af Omar Elabdellaoui, kunne han give smitten videre. Derfor gav myndighederne altså lov til at lade dem rejse hver for sig.

– Betingelsen for at kunne rejse hjem for at gå i karantæne er, at de er symptomfri, at de bruger mundbind på offentlig transport og går direkte i karantæne, når de kommer hjem, forklarede smitteoverlæge Frode Hagen forleden til VG.

I samme artikel bragte avisen billeder af flere landsholdsspillere i lufthavnen, herunder Brøndby IF’s Sigurd Rosted. Også AaB’s Iver Fossum var blandt dem, der rejste hjem.

Norske juraeksperter har desuden vurderet, at det kan give fængselsstraf til spillerne, hvis det kan bevises, at de har løjet for myndighederne for at få lov til at flyve hjem. Læs mere om det her.

Læs også:Uefa aflyser Norges landskamp i Rumænien
Læs også:Straffer Norge for kaos: Taberdømt
Læs også:Norge og Finland misser oprykning i Nations League




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Bliver det Chido Obis store chance?

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Topscorer færdig

Stort medie fremhæver FCM-flop

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Sur over Brøndby-transfer’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Legende med chokmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Her er prisen på Skov Olsen

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– De lignede lort!

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt