Forleden slog Norges statsminister, Erna Solberg, fast, at myndighederne ikke ville give fodboldlandsholdet særbehandling.
Men hvordan harmonerede det med, at spillerne ville rejse hjem til deres klubber rundt i Danmark, Tyskland og resten af Europa med rutefly, ville avisen Dagbladet gerne vide. Det vidste Solberg dog ikke, at de havde fået lov til.
Det huede ikke statsministeren. Spillerne sad nemlig i coronakarantæne, og det var ikke foreneligt med at rejse blandt andre mennesker.
– Det er en af tingene, vi må diskutere og se på, om det er i orden. Udgangspunktet er, at man skal gennemføre karantænen, før man kan rejse ud, slog statsminsteren fast.
Men kommuneoverlægen i Oslo havde givet spillerne lov til at flyve til Tyskland, Danmark og de øvrige lande, hvor spillerne bor, med rutefly, selv om de sad i karantæne, fordi Omar Elabdellaoui var testet positiv for coronavirus i landsholdslejren.
Den undren, som Erna Solberg udtrykte, gengælder Hans Fredrik Marthinussen. Han er juraprofessor ved universitetet i Bergen, og han mener, at det strider mod reglerne på området, at den ansvarlige læge gav spillerne lov til at flyve med rutefly.
Læs også:Superliga-profiler risikerer hård straf – i værste fald fængsel
Eftersom de havde været i direkte kontakt med en coronasmittet person, burde de have forblevet i karantæne i Norge eller kørt selv i en bil.
– Kommuneoverlægen i Oslo tillod alle spillere at rejse hjem på ordinære flyruter, hvilket var en beslutning, som jeg vil kalde uforsvarlig. Efter kontakt med en smittet person rejste de med andre og var tæt på dem, siger juraprofessoren til tipsbladet.dk og forklarer:
– Det norske landshold blev sat i karantæne i første omgang, fordi en spiller testede positiv på en covid-test. Reglerne siger, at hvis man har været i direkte fysisk kontakt med en smittet person, skal man i karantæne. Og hvis man er i karantæne, er det ikke tilladt at rejse med offentlig transport.
Den sidste regel er der en undtagelse for, hvis man har en god grund til at skulle rejse hjem. Kunne man ikke argumentere for, at de norske landsholdsspillere, der bor og arbejder i udlandet, havde netop det? Måske, men det opvejer ikke risikoen, mener Marthinussen.
– Man må se på risikoen, når man har været i kontakt med en smittet person, og afveje, hvilke risici man udsætter andre for, og hvilke behov den enkelte har. I dette tilfælde lod man folk flyve til Danmark eller Tyskland og potentielt eksponere andre passagerer for en dødelig virus, siger professoren.
– Spillerne kunne sagtens have taget en bil til Danmark eller Tyskland, selv om det ville være mere strabadserede. Men ingen skulle spille kamp den næste uge alligevel, så min mening er, at de ikke skulle have taget flyet.
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
Hvorfor, kunne man spørge sig selv, kunne landsholdet ikke bare chartre en maskine og flyve alle spillerne ud, så de forblev isoleret fra andre rejsende? Svaret er, at de dermed risikerede at sprede smitten yderligere blandt hinanden.
Hvis en af spillerne var blevet smittet af Omar Elabdellaoui, kunne han give smitten videre. Derfor gav myndighederne altså lov til at lade dem rejse hver for sig.
– Betingelsen for at kunne rejse hjem for at gå i karantæne er, at de er symptomfri, at de bruger mundbind på offentlig transport og går direkte i karantæne, når de kommer hjem, forklarede smitteoverlæge Frode Hagen forleden til VG.
I samme artikel bragte avisen billeder af flere landsholdsspillere i lufthavnen, herunder Brøndby IF's Sigurd Rosted. Også AaB's Iver Fossum var blandt dem, der rejste hjem.
Norske juraeksperter har desuden vurderet, at det kan give fængselsstraf til spillerne, hvis det kan bevises, at de har løjet for myndighederne for at få lov til at flyve hjem. Læs mere om det her.
Læs også:Uefa aflyser Norges landskamp i Rumænien
Læs også:Straffer Norge for kaos: Taberdømt
Læs også:Norge og Finland misser oprykning i Nations League

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag