Rejste i rutefly til Danmark trods coronakarantæne: Uforsvarligt

Norske landsholdsspillere rejste hjem til deres klubber i rutefly, selv om de var i coronakarantæne. Det havde sundhedmyndighederne givet lov til, men den beslutning møder nu kritik.



Forleden slog Norges statsminister, Erna Solberg, fast, at myndighederne ikke ville give fodboldlandsholdet særbehandling. 

Men hvordan harmonerede det med, at spillerne ville rejse hjem til deres klubber rundt i Danmark, Tyskland og resten af Europa med rutefly, ville avisen Dagbladet gerne vide. Det vidste Solberg dog ikke, at de havde fået lov til. 

Det huede ikke statsministeren. Spillerne sad nemlig i coronakarantæne, og det var ikke foreneligt med at rejse blandt andre mennesker.

– Det er en af tingene, vi må diskutere og se på, om det er i orden. Udgangspunktet er, at man skal gennemføre karantænen, før man kan rejse ud, slog statsminsteren fast.

Men kommuneoverlægen i Oslo havde givet spillerne lov til at flyve til Tyskland, Danmark og de øvrige lande, hvor spillerne bor, med rutefly, selv om de sad i karantæne, fordi Omar Elabdellaoui var testet positiv for coronavirus i landsholdslejren.

Den undren, som Erna Solberg udtrykte, gengælder Hans Fredrik Marthinussen. Han er juraprofessor ved universitetet i Bergen, og han mener, at det strider mod reglerne på området, at den ansvarlige læge gav spillerne lov til at flyve med rutefly.

Læs også:Superliga-profiler risikerer hård straf – i værste fald fængsel

Eftersom de havde været i direkte kontakt med en coronasmittet person, burde de have forblevet i karantæne i Norge eller kørt selv i en bil.

– Kommuneoverlægen i Oslo tillod alle spillere at rejse hjem på ordinære flyruter, hvilket var en beslutning, som jeg vil kalde uforsvarlig. Efter kontakt med en smittet person rejste de med andre og var tæt på dem, siger juraprofessoren til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det norske landshold blev sat i karantæne i første omgang, fordi en spiller testede positiv på en covid-test. Reglerne siger, at hvis man har været i direkte fysisk kontakt med en smittet person, skal man i karantæne. Og hvis man er i karantæne, er det ikke tilladt at rejse med offentlig transport.

Den sidste regel er der en undtagelse for, hvis man har en god grund til at skulle rejse hjem. Kunne man ikke argumentere for, at de norske landsholdsspillere, der bor og arbejder i udlandet, havde netop det? Måske, men det opvejer ikke risikoen, mener Marthinussen.

– Man må se på risikoen, når man har været i kontakt med en smittet person, og afveje, hvilke risici man udsætter andre for, og hvilke behov den enkelte har. I dette tilfælde lod man folk flyve til Danmark eller Tyskland og potentielt eksponere andre passagerer for en dødelig virus, siger professoren.

– Spillerne kunne sagtens have taget en bil til Danmark eller Tyskland, selv om det ville være mere strabadserede. Men ingen skulle spille kamp den næste uge alligevel, så min mening er, at de ikke skulle have taget flyet.

Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere

Hvorfor, kunne man spørge sig selv, kunne landsholdet ikke bare chartre en maskine og flyve alle spillerne ud, så de forblev isoleret fra andre rejsende? Svaret er, at de dermed risikerede at sprede smitten yderligere blandt hinanden.

Hvis en af spillerne var blevet smittet af Omar Elabdellaoui, kunne han give smitten videre. Derfor gav myndighederne altså lov til at lade dem rejse hver for sig.

– Betingelsen for at kunne rejse hjem for at gå i karantæne er, at de er symptomfri, at de bruger mundbind på offentlig transport og går direkte i karantæne, når de kommer hjem, forklarede smitteoverlæge Frode Hagen forleden til VG.

I samme artikel bragte avisen billeder af flere landsholdsspillere i lufthavnen, herunder Brøndby IF’s Sigurd Rosted. Også AaB’s Iver Fossum var blandt dem, der rejste hjem.

Norske juraeksperter har desuden vurderet, at det kan give fængselsstraf til spillerne, hvis det kan bevises, at de har løjet for myndighederne for at få lov til at flyve hjem. Læs mere om det her.

Læs også:Uefa aflyser Norges landskamp i Rumænien
Læs også:Straffer Norge for kaos: Taberdømt
Læs også:Norge og Finland misser oprykning i Nations League


Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Superliga-ekspert i svime over FCK

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



LIVE

LIVE: Nu kan stortalenter debutere for AGF

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Færdig i Manchester City

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

OB – FC Fredericia

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Blandt dette årtusindes bedste

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Langer ud efter Superliga-stjerne

Simeone fatter det ikke

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen med dyster melding

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’