Har de norske landsholdsspillere, herunder Iver Fossum og Sigurd Rosted, løjet for sundhedsmyndighederne? I så fald risikerer de fængselsstraf, siger to norske juraeksperter.
Spørgsmålet er højaktuelt, efter Omar Elabdellaoui fredag testede positiv for Covid-19 og sendte hele det norske landshold i karantæne. Den karantæne skulle have varet frem til begyndelsen af næste uge, men i stedet er spillerne rejst hjem til deres respektive klubber. Det gælder eksempelvis Fossum i AaB og Rosted i Brøndby IF.
De norske udlandsproffer fik nemlig lov til at rejse hjem til klubberne under forudsætning af, at de genoptog deres ti dages karantæne, når de nåede frem. Det har både sundhedsmyndighederne og fodboldforbundet slået fast. Spillerne har endda fået en seddel med fra Oslos kommuneoverlæge.
Bundesliga-spillerne Alexander Sørloth, Erling Haaland og Rune Jarstein stødte dog hurtigt til træningen i deres respektive klubber. Det samme gjorde Fossum og Rosted. Men de eksperter, tipsbladet.dk har talt med, siger, at spillerne kun kunne få tilladelse til at rejse hjem, hvis de lovede at opretholde karantænen.
– Det, der er alvorligt, er, hvis de har givet falske oplysninger til sundhedsmyndighederne i Norge for at få tilladelse til at fuldføre deres karantæne i andre lande. De kunne kun få tilladelse til at rejse, hvis de garanterede, at de ville gennemføre karantænen. Hvis de løj om dette, kan de straffes med fængselsstraf i Norge, som normalt vil ligge på 21-30 dage, skriver John Chrisitan Elden i en mail.
Læs også:Blev hasteindkaldt til nødlandshold: Stor drøm går i opfyldelse
Han er den advokat, der de seneste år har ført flest sager ved den norske højesteret, og han tilføjer, at spillerne kan slippe for juridisk efterspil, hvis de rent faktisk var indstillede på at fortsætte deres karantæne, når de kom frem.
– Hvis de havde til hensigt og ønskede at blive i karantæne, har de ikke givet falske oplysninger og kan ikke straffes.
Ikke hvem som helst
AaB’s sportschef, Inge André Olsen, affærdigede over for tipsbladet.dk i går Eldens juridiske vurdering ved til at sige, at han “er vældig glad for opmærksomheden i medierne”, men Hans Frederik Marthinussen, juraprofessor ved universitetet i Bergen, bakker Elden op.
– Han er ikke hvem som helst; han er nok Norges mest kendte advokat. Han har ret i, at hvis en spiller har sagt, at han ville hjem for at gå i karantæne, og at hans plan var at tage hjem til for eksempel Danmark og ikke gå i karantæne, ville det være falsk vidnesbyrd til offentlige myndigheder. Det er strafbart ifølge norsk lov, siger Marthinussen.
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
Det norske fodboldforbund har dog forklaret, at det stod for kommunikationen med myndighederne og indsendte individuelle ansøgninger for hver enkelt spiller. Derfor vurderer Marthinussen, at man i praksis næppe kan bevise det, hvis spillerne løj for myndighederne.
– Det er svært at bevise, at spillerne har haft de tanker, da de ansøgte. Det lader til, at forbundet stod for al kontakt til sundhedsmyndighederne, så det tyder på, at de ikke selv har lovet noget direkte.
Hvis fodboldforbundet så at sige har løjet på deres vegne, kan forbundet så komme i problemer?
– Det norske fodboldforbund vil bare sige, at de var af det indtryk, at spillerne ville i karantæne, når de kom hjem. De har også sagt i medierne, at spillerne ville fortsætte karantænen i Danmark eller Tyskland. Så igen: Det er svært at straffe nogen, for man skal bevise ud over enhver rimelig tvivl, at de vidste, det ikke ville ske. Så alle bebrejder alle, og ingen bliver straffet, siger juraprofessoren.
AaB og Brøndby begrundede i går, hvorfor de har tilladt Iver Fossum og Sigurd Rosted at træne med igen. Læs de begrundelser her.
Læs også:Tre Superliga-spillere udtaget til norsk nød-landshold: To kan få debut
Læs også:Norge udtager helt ny trup til landskamp i Østrig
Læs også:Efter aflysning: Norsk landskamp kan afgøres ved lodtrækning
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
I svime over Højlund
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Medie peger på FC København
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
MEDIE
Choktransfer?
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
