Superliga-profiler risikerer hård straf – i værste fald fængsel

Hvis spillere som Iver Fossum og Sigurd Rosted har løjet for de norske myndigheder, risikerer de bøde- eller fængselsstraf. Det bliver dog i givet fald svært at bevise, vurderer juraprofessor.



Har de norske landsholdsspillere, herunder Iver Fossum og Sigurd Rosted, løjet for sundhedsmyndighederne? I så fald risikerer de fængselsstraf, siger to norske juraeksperter.

Spørgsmålet er højaktuelt, efter Omar Elabdellaoui fredag testede positiv for Covid-19 og sendte hele det norske landshold i karantæne. Den karantæne skulle have varet frem til begyndelsen af næste uge, men i stedet er spillerne rejst hjem til deres respektive klubber. Det gælder eksempelvis Fossum i AaB og Rosted i Brøndby IF.

De norske udlandsproffer fik nemlig lov til at rejse hjem til klubberne under forudsætning af, at de genoptog deres ti dages karantæne, når de nåede frem. Det har både sundhedsmyndighederne og fodboldforbundet slået fast. Spillerne har endda fået en seddel med fra Oslos kommuneoverlæge.

Bundesliga-spillerne Alexander Sørloth, Erling Haaland og Rune Jarstein stødte dog hurtigt til træningen i deres respektive klubber. Det samme gjorde Fossum og Rosted. Men de eksperter, tipsbladet.dk har talt med, siger, at spillerne kun kunne få tilladelse til at rejse hjem, hvis de lovede at opretholde karantænen.

– Det, der er alvorligt, er, hvis de har givet falske oplysninger til sundhedsmyndighederne i Norge for at få tilladelse til at fuldføre deres karantæne i andre lande. De kunne kun få tilladelse til at rejse, hvis de garanterede, at de ville gennemføre karantænen. Hvis de løj om dette, kan de straffes med fængselsstraf i Norge, som normalt vil ligge på 21-30 dage, skriver John Chrisitan Elden i en mail.

Læs også:Blev hasteindkaldt til nødlandshold: Stor drøm går i opfyldelse

Han er den advokat, der de seneste år har ført flest sager ved den norske højesteret, og han tilføjer, at spillerne kan slippe for juridisk efterspil, hvis de rent faktisk var indstillede på at fortsætte deres karantæne, når de kom frem.

– Hvis de havde til hensigt og ønskede at blive i karantæne, har de ikke givet falske oplysninger og kan ikke straffes.

Ikke hvem som helst
AaB’s sportschef, Inge André Olsen, affærdigede over for tipsbladet.dk i går Eldens juridiske vurdering ved til at sige, at han “er vældig glad for opmærksomheden i medierne”, men Hans Frederik Marthinussen, juraprofessor ved universitetet i Bergen, bakker Elden op.

– Han er ikke hvem som helst; han er nok Norges mest kendte advokat. Han har ret i, at hvis en spiller har sagt, at han ville hjem for at gå i karantæne, og at hans plan var at tage hjem til for eksempel Danmark og ikke gå i karantæne, ville det være falsk vidnesbyrd til offentlige myndigheder. Det er strafbart ifølge norsk lov, siger Marthinussen.

Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere

Det norske fodboldforbund har dog forklaret, at det stod for kommunikationen med myndighederne og indsendte individuelle ansøgninger for hver enkelt spiller. Derfor vurderer Marthinussen, at man i praksis næppe kan bevise det, hvis spillerne løj for myndighederne.

– Det er svært at bevise, at spillerne har haft de tanker, da de ansøgte. Det lader til, at forbundet stod for al kontakt til sundhedsmyndighederne, så det tyder på, at de ikke selv har lovet noget direkte.

Hvis fodboldforbundet så at sige har løjet på deres vegne, kan forbundet så komme i problemer?

– Det norske fodboldforbund vil bare sige, at de var af det indtryk, at spillerne ville i karantæne, når de kom hjem. De har også sagt i medierne, at spillerne ville fortsætte karantænen i Danmark eller Tyskland. Så igen: Det er svært at straffe nogen, for man skal bevise ud over enhver rimelig tvivl, at de vidste, det ikke ville ske. Så alle bebrejder alle, og ingen bliver straffet, siger juraprofessoren.

AaB og Brøndby begrundede i går, hvorfor de har tilladt Iver Fossum og Sigurd Rosted at træne med igen. Læs de begrundelser her.

Læs også:Tre Superliga-spillere udtaget til norsk nød-landshold: To kan få debut
Læs også:Norge udtager helt ny trup til landskamp i Østrig
Læs også:Efter aflysning: Norsk landskamp kan afgøres ved lodtrækning




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Zorniger i chok: Er det en joke?

Hård dom over Franks fremtid



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nægtet Brøndby-skifte

Dansk målsluger skifter til topklub

Riemer reagerer på Frank-fyring

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Ronaldo vinder kampen’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

– Det var en skuffelse

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet