Har de norske landsholdsspillere, herunder Iver Fossum og Sigurd Rosted, løjet for sundhedsmyndighederne? I så fald risikerer de fængselsstraf, siger to norske juraeksperter.
Spørgsmålet er højaktuelt, efter Omar Elabdellaoui fredag testede positiv for Covid-19 og sendte hele det norske landshold i karantæne. Den karantæne skulle have varet frem til begyndelsen af næste uge, men i stedet er spillerne rejst hjem til deres respektive klubber. Det gælder eksempelvis Fossum i AaB og Rosted i Brøndby IF.
De norske udlandsproffer fik nemlig lov til at rejse hjem til klubberne under forudsætning af, at de genoptog deres ti dages karantæne, når de nåede frem. Det har både sundhedsmyndighederne og fodboldforbundet slået fast. Spillerne har endda fået en seddel med fra Oslos kommuneoverlæge.
Bundesliga-spillerne Alexander Sørloth, Erling Haaland og Rune Jarstein stødte dog hurtigt til træningen i deres respektive klubber. Det samme gjorde Fossum og Rosted. Men de eksperter, tipsbladet.dk har talt med, siger, at spillerne kun kunne få tilladelse til at rejse hjem, hvis de lovede at opretholde karantænen.
– Det, der er alvorligt, er, hvis de har givet falske oplysninger til sundhedsmyndighederne i Norge for at få tilladelse til at fuldføre deres karantæne i andre lande. De kunne kun få tilladelse til at rejse, hvis de garanterede, at de ville gennemføre karantænen. Hvis de løj om dette, kan de straffes med fængselsstraf i Norge, som normalt vil ligge på 21-30 dage, skriver John Chrisitan Elden i en mail.
Læs også:Blev hasteindkaldt til nødlandshold: Stor drøm går i opfyldelse
Han er den advokat, der de seneste år har ført flest sager ved den norske højesteret, og han tilføjer, at spillerne kan slippe for juridisk efterspil, hvis de rent faktisk var indstillede på at fortsætte deres karantæne, når de kom frem.
– Hvis de havde til hensigt og ønskede at blive i karantæne, har de ikke givet falske oplysninger og kan ikke straffes.
Ikke hvem som helst
AaB’s sportschef, Inge André Olsen, affærdigede over for tipsbladet.dk i går Eldens juridiske vurdering ved til at sige, at han “er vældig glad for opmærksomheden i medierne”, men Hans Frederik Marthinussen, juraprofessor ved universitetet i Bergen, bakker Elden op.
– Han er ikke hvem som helst; han er nok Norges mest kendte advokat. Han har ret i, at hvis en spiller har sagt, at han ville hjem for at gå i karantæne, og at hans plan var at tage hjem til for eksempel Danmark og ikke gå i karantæne, ville det være falsk vidnesbyrd til offentlige myndigheder. Det er strafbart ifølge norsk lov, siger Marthinussen.
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
Det norske fodboldforbund har dog forklaret, at det stod for kommunikationen med myndighederne og indsendte individuelle ansøgninger for hver enkelt spiller. Derfor vurderer Marthinussen, at man i praksis næppe kan bevise det, hvis spillerne løj for myndighederne.
– Det er svært at bevise, at spillerne har haft de tanker, da de ansøgte. Det lader til, at forbundet stod for al kontakt til sundhedsmyndighederne, så det tyder på, at de ikke selv har lovet noget direkte.
Hvis fodboldforbundet så at sige har løjet på deres vegne, kan forbundet så komme i problemer?
– Det norske fodboldforbund vil bare sige, at de var af det indtryk, at spillerne ville i karantæne, når de kom hjem. De har også sagt i medierne, at spillerne ville fortsætte karantænen i Danmark eller Tyskland. Så igen: Det er svært at straffe nogen, for man skal bevise ud over enhver rimelig tvivl, at de vidste, det ikke ville ske. Så alle bebrejder alle, og ingen bliver straffet, siger juraprofessoren.
AaB og Brøndby begrundede i går, hvorfor de har tilladt Iver Fossum og Sigurd Rosted at træne med igen. Læs de begrundelser her.
Læs også:Tre Superliga-spillere udtaget til norsk nød-landshold: To kan få debut
Læs også:Norge udtager helt ny trup til landskamp i Østrig
Læs også:Efter aflysning: Norsk landskamp kan afgøres ved lodtrækning
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
