Blev hasteindkaldt til nødlandshold: Stor drøm går i opfyldelse

Han er den klart mest rutinerede spiller i dén norske landsholdstrup, der spiller mod Østrig onsdag aften. Og i kampen går en stor drøm i opfyldelse for Genk-spilleren Mats Møller Dæhli.



Den enes død. den andens brød.

Sådan kan Genk-spilleren Mats Møller Dæhli meget vel have det. Han var nemlig slet ikke udtaget til Norges landshold, men nu er han med – sammen med en helt ny trup – og i aften skal de møde Østrig på udebane i Nations League.

Læs også:Optakt: Belgien – Danmark

Den 25-årige midtbanespiller har godt nok allerede 23 landskampe på cv’et og er dermed den mest erfarne af de nye, der er udtaget, men en stor drøm går alligevel i opfyldelse for nordmanden i kampen mod Østrig.

 – Jeg kan godt lide nødlandsholdet. Jeg synes, det er et godt navn. Med tanke på, at jeg skal være kaptajn, havde jeg ønsket, at Stefan (Johansen) sad her (Norges normale anfører, red.). Jeg ved, hvor hårdt spillergruppen har arbejdet over flere år for at bygge noget op på landsholdet. De var meget kede af det, og det er synd, at de ikke er her. Men det er stort. Det er en stor drøm, der går i opfyldelse, og noget som jeg skal prøve at nyde, siger Mats Møller Dæhli til VG.

Læs også:Hjulmand modsiger tidligere Anderlecht-træner: Belgien er bedst i verden

Norge skal vinde kampen over Østrig for at kunne tage førstepladsen i puljen og dermed booke oprykning til det øverste lag i Nations League. Nationen er lige nu tre point efter Østrig, der topper puljen, men Norge tabte hjemme til Østrig og er derfor dårligere indbyrdes. Norge har en kamp i hånden, for Østrig er opgøret mod Norge sidste kamp i gruppespillet.

Både Sigurd Rosted og Iver Fossum var udtaget til Norges oprindelige trup – de to er dog sendt hjem til deres danske klubber, fordi en spiller i den norske trup testede positiv for Covid-19. I stedet har man udtaget et helt nyt landshold til kampen, Tobias Børkeeiet, Daniel Granli og Jørgen Skjelvik fra Superligaen er med på det norske “nødlandshold”.

Læs også:Landsholdsasistent jubler over Cajuste-indhop: Nu er han låst til Sverige
Læs også:Morten Olsen tvunget foran tv’et: Det er så trist
Læs også:Imponeret DBU-boss om landsholdet: Det er sindssygt flot






LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Skyder stor FCM-historie ned

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Klapper i om stor Superliga-transfer

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: De lurer på FCM-profil

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen