Landsholdsasistent jubler over Cajuste-indhop: Nu

Jens-Lys Cajuste havde mulighed for selv at vælge, om han ville stille op for det svenske eller amerikanske landshold.



Da FC Midtjyllands Jens-Lys Cajuste blev sendt på banen mod Frankrig tirsdag aften, var det samtidig et farvel til muligheden for at spille for det amerikanske landshold.

Det har ellers været en af de helt store debatter omkring det svenske landshold i løbet af året. Den 21 årige FCM-midt er opvokset i Göteborg med en amerikansk far og en svensk mor. Cajuste har derfor dobbelt statsborgerskab, og det betød, at han selv kunne vælge, hvilket af de to landshold, han ville stille op for.

I sidste ende valgte han Sverige, og han blev udtaget af den svenske landstræner, Janne Andersson, i begyndelsen af november.

Læs også:Morten Olsen tvunget foran tv’et: Det er så trist

– Jeg har haft kontakt med USA’s fodboldforbund, men Sverige føtes mere rigtigt. Det er klart, at det var en svær beslutning at tage, men jeg har familie og venner og har boet i Sverige det meste af mit liv, så det føles rigtigt.

– Det var et svært valg, men efter at have tænkt det igennem og talt med mine nærmeste om det, så føles det som den rigtige beslutning, sagde Cajuste til Fottbolskanalen i forbindelse med udtagelsen.

Jens-Lys fik egentlig debut mod Danmark for en uge siden, men da det var en venskabskamp, så låste den ham ikke til det svenske landshold.

Læs også:Imponeret DBU-boss om landsholdet: Det er sindssygt flot

Nu er muligheden for at repræsentere USA dog helt væk, da fik et indhop i Sveriges 4-2 nederlag til Frankrig tirsdag aften, og det ham vækker glæde i den svenske landsholdslejr.

– Ham kommer vi til at få meget nytte af. Vi skiftede ham ind, fordi vi jagtede en sejr. Vi behøvede en, der kunne vinde bolde, sagde den vikarierende svenske landstræner, Peter Wettergren, efter kampen.

Læs også:Sverige taber og rykker ned i Nations League
Læs også:U21-landsholdet går ubesejret gennem EM-kvalifikation
Læs også:Medie: Planer om udbryderliga med danske klubber lægges på is






Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Svensson giver status på Huescas



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Fin lodtrækning for FCK

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København kan miste endnu en stjerne

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri