Landsholdsasistent jubler over Cajuste-indhop: Nu

Jens-Lys Cajuste havde mulighed for selv at vælge, om han ville stille op for det svenske eller amerikanske landshold.



Da FC Midtjyllands Jens-Lys Cajuste blev sendt på banen mod Frankrig tirsdag aften, var det samtidig et farvel til muligheden for at spille for det amerikanske landshold.

Det har ellers været en af de helt store debatter omkring det svenske landshold i løbet af året. Den 21 årige FCM-midt er opvokset i Göteborg med en amerikansk far og en svensk mor. Cajuste har derfor dobbelt statsborgerskab, og det betød, at han selv kunne vælge, hvilket af de to landshold, han ville stille op for.

I sidste ende valgte han Sverige, og han blev udtaget af den svenske landstræner, Janne Andersson, i begyndelsen af november.

Læs også:Morten Olsen tvunget foran tv’et: Det er så trist

– Jeg har haft kontakt med USA’s fodboldforbund, men Sverige føtes mere rigtigt. Det er klart, at det var en svær beslutning at tage, men jeg har familie og venner og har boet i Sverige det meste af mit liv, så det føles rigtigt.

– Det var et svært valg, men efter at have tænkt det igennem og talt med mine nærmeste om det, så føles det som den rigtige beslutning, sagde Cajuste til Fottbolskanalen i forbindelse med udtagelsen.

Jens-Lys fik egentlig debut mod Danmark for en uge siden, men da det var en venskabskamp, så låste den ham ikke til det svenske landshold.

Læs også:Imponeret DBU-boss om landsholdet: Det er sindssygt flot

Nu er muligheden for at repræsentere USA dog helt væk, da fik et indhop i Sveriges 4-2 nederlag til Frankrig tirsdag aften, og det ham vækker glæde i den svenske landsholdslejr.

– Ham kommer vi til at få meget nytte af. Vi skiftede ham ind, fordi vi jagtede en sejr. Vi behøvede en, der kunne vinde bolde, sagde den vikarierende svenske landstræner, Peter Wettergren, efter kampen.

Læs også:Sverige taber og rykker ned i Nations League
Læs også:U21-landsholdet går ubesejret gennem EM-kvalifikation
Læs også:Medie: Planer om udbryderliga med danske klubber lægges på is





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Han er færdig i Brøndby

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal