Thomas Christiansen har efterhånden etableret sig som et stort trænernavn i både Mellemamerika og Sydamerika, efter at han i juli førte Panama til et historisk resultat ved Copa America.
Og de overbevisende præstationer har ført til jobtilbud efterfølgende, fortæller den dansk-spanske træner til ESPN.
– Ja, de har banket på min dør. Men jeg har sagt det flere gange: Jeg er taknemmelig og glad i Panama. Min målsætning er at fuldføre min kontrakt. Jeg har underskrevet den, og jeg ønsker at fuldføre den, lyder det fra Thomas Christiansen.
Ifølge den panamanske avis El Siglo vil det heller ikke være være nemt for andre lande eller klubber at få fat i Thomas Christiansen, da den 51-årige dansk-spanier har en frikøbsklausul på én million dollar, svarende til 6,7 millioner kroner.
Tilbage i juli skrev det ecuadorianske medie G-Sports, at Ecuadors fodboldforbund havde Thomas Christiansen i kikkerten som mulig ny landstræner for den sydamerikanske nation, efter at Felix Sanchez stoppede. Også dengang udtalte Thomas Christiansen dog, ifølge avisen La Prensa, at han ikke skulle nogen steder.
Ifølge avisen Mi Diario var der tilbage i august også rygter om, at Thomas Christiansen kunne afløse Gustavo Alfaro som landstræner for Costa Rica, men det blev i stedet Claudio Vivas, der overtog jobbet.
Thomas Christiansen gav i juli et stort interview til Tipsbladet, hvor den tidligere FC Barcelona-spiller udtalte, at han har drømt om VM i 2026 helt siden 2020, hvor han blev ansat som landstræner for Panama.
Panama nåede i juli frem til kvartfinalen i Copa America efter blandt andet at have slået værtsnationen USA i gruppespillet.
Inden tiden som landstræner har Thomas Christiansen været cheftræner for blandt andre Union SG, Leeds United og APOEL.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE