Eftertragtet dansk træner har stor frikøbsklausul

Thomas Christiansen har afvist tilbud efter Panamas flotte resultat ved Copa America, og den dansk-spanske træner har angiveligt en høj frikøbsklausul.



Thomas Christiansen har efterhånden etableret sig som et stort trænernavn i både Mellemamerika og Sydamerika, efter at han i juli førte Panama til et historisk resultat ved Copa America. 

Og de overbevisende præstationer har ført til jobtilbud efterfølgende, fortæller den dansk-spanske træner til ESPN. 

– Ja, de har banket på min dør. Men jeg har sagt det flere gange: Jeg er taknemmelig og glad i Panama. Min målsætning er at fuldføre min kontrakt. Jeg har underskrevet den, og jeg ønsker at fuldføre den, lyder det fra Thomas Christiansen. 

Ifølge den panamanske avis El Siglo vil det heller ikke være være nemt for andre lande eller klubber at få fat i Thomas Christiansen, da den 51-årige dansk-spanier har en frikøbsklausul på én million dollar, svarende til 6,7 millioner kroner. 

Tilbage i juli skrev det ecuadorianske medie G-Sports, at Ecuadors fodboldforbund havde Thomas Christiansen i kikkerten som mulig ny landstræner for den sydamerikanske nation, efter at Felix Sanchez stoppede. Også dengang udtalte Thomas Christiansen dog, ifølge avisen La Prensa, at han ikke skulle nogen steder. 

Ifølge avisen Mi Diario var der tilbage i august også rygter om, at Thomas Christiansen kunne afløse Gustavo Alfaro som landstræner for Costa Rica, men det blev i stedet Claudio Vivas, der overtog jobbet. 

Thomas Christiansen gav i juli et stort interview til Tipsbladet, hvor den tidligere FC Barcelona-spiller udtalte, at han har drømt om VM i 2026 helt siden 2020, hvor han blev ansat som landstræner for Panama. 

Panama nåede i juli frem til kvartfinalen i Copa America efter blandt andet at have slået værtsnationen USA i gruppespillet. 

Inden tiden som landstræner har Thomas Christiansen været cheftræner for blandt andre Union SG, Leeds United og APOEL. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC København kan miste endnu en stjerne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Tullberg bekræfter FCM-skifte