Thomas Christiansen har efterhånden etableret sig som et stort trænernavn i både Mellemamerika og Sydamerika, efter at han i juli førte Panama til et historisk resultat ved Copa America.
Og de overbevisende præstationer har ført til jobtilbud efterfølgende, fortæller den dansk-spanske træner til ESPN.
– Ja, de har banket på min dør. Men jeg har sagt det flere gange: Jeg er taknemmelig og glad i Panama. Min målsætning er at fuldføre min kontrakt. Jeg har underskrevet den, og jeg ønsker at fuldføre den, lyder det fra Thomas Christiansen.
Ifølge den panamanske avis El Siglo vil det heller ikke være være nemt for andre lande eller klubber at få fat i Thomas Christiansen, da den 51-årige dansk-spanier har en frikøbsklausul på én million dollar, svarende til 6,7 millioner kroner.
Tilbage i juli skrev det ecuadorianske medie G-Sports, at Ecuadors fodboldforbund havde Thomas Christiansen i kikkerten som mulig ny landstræner for den sydamerikanske nation, efter at Felix Sanchez stoppede. Også dengang udtalte Thomas Christiansen dog, ifølge avisen La Prensa, at han ikke skulle nogen steder.
Ifølge avisen Mi Diario var der tilbage i august også rygter om, at Thomas Christiansen kunne afløse Gustavo Alfaro som landstræner for Costa Rica, men det blev i stedet Claudio Vivas, der overtog jobbet.
Thomas Christiansen gav i juli et stort interview til Tipsbladet, hvor den tidligere FC Barcelona-spiller udtalte, at han har drømt om VM i 2026 helt siden 2020, hvor han blev ansat som landstræner for Panama.
Panama nåede i juli frem til kvartfinalen i Copa America efter blandt andet at have slået værtsnationen USA i gruppespillet.
Inden tiden som landstræner har Thomas Christiansen været cheftræner for blandt andre Union SG, Leeds United og APOEL.
LIVE
TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen