Thomas Christiansen har efterhånden etableret sig som et stort trænernavn i både Mellemamerika og Sydamerika, efter at han i juli førte Panama til et historisk resultat ved Copa America.
Og de overbevisende præstationer har ført til jobtilbud efterfølgende, fortæller den dansk-spanske træner til ESPN.
– Ja, de har banket på min dør. Men jeg har sagt det flere gange: Jeg er taknemmelig og glad i Panama. Min målsætning er at fuldføre min kontrakt. Jeg har underskrevet den, og jeg ønsker at fuldføre den, lyder det fra Thomas Christiansen.
Ifølge den panamanske avis El Siglo vil det heller ikke være være nemt for andre lande eller klubber at få fat i Thomas Christiansen, da den 51-årige dansk-spanier har en frikøbsklausul på én million dollar, svarende til 6,7 millioner kroner.
Tilbage i juli skrev det ecuadorianske medie G-Sports, at Ecuadors fodboldforbund havde Thomas Christiansen i kikkerten som mulig ny landstræner for den sydamerikanske nation, efter at Felix Sanchez stoppede. Også dengang udtalte Thomas Christiansen dog, ifølge avisen La Prensa, at han ikke skulle nogen steder.
Ifølge avisen Mi Diario var der tilbage i august også rygter om, at Thomas Christiansen kunne afløse Gustavo Alfaro som landstræner for Costa Rica, men det blev i stedet Claudio Vivas, der overtog jobbet.
Thomas Christiansen gav i juli et stort interview til Tipsbladet, hvor den tidligere FC Barcelona-spiller udtalte, at han har drømt om VM i 2026 helt siden 2020, hvor han blev ansat som landstræner for Panama.
Panama nåede i juli frem til kvartfinalen i Copa America efter blandt andet at have slået værtsnationen USA i gruppespillet.
Inden tiden som landstræner har Thomas Christiansen været cheftræner for blandt andre Union SG, Leeds United og APOEL.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
EKSKLUSIVT