Thomas Christiansen har efterhånden etableret sig som et stort trænernavn i både Mellemamerika og Sydamerika, efter at han i juli førte Panama til et historisk resultat ved Copa America.
Og de overbevisende præstationer har ført til jobtilbud efterfølgende, fortæller den dansk-spanske træner til ESPN.
– Ja, de har banket på min dør. Men jeg har sagt det flere gange: Jeg er taknemmelig og glad i Panama. Min målsætning er at fuldføre min kontrakt. Jeg har underskrevet den, og jeg ønsker at fuldføre den, lyder det fra Thomas Christiansen.
Ifølge den panamanske avis El Siglo vil det heller ikke være være nemt for andre lande eller klubber at få fat i Thomas Christiansen, da den 51-årige dansk-spanier har en frikøbsklausul på én million dollar, svarende til 6,7 millioner kroner.
Tilbage i juli skrev det ecuadorianske medie G-Sports, at Ecuadors fodboldforbund havde Thomas Christiansen i kikkerten som mulig ny landstræner for den sydamerikanske nation, efter at Felix Sanchez stoppede. Også dengang udtalte Thomas Christiansen dog, ifølge avisen La Prensa, at han ikke skulle nogen steder.
Ifølge avisen Mi Diario var der tilbage i august også rygter om, at Thomas Christiansen kunne afløse Gustavo Alfaro som landstræner for Costa Rica, men det blev i stedet Claudio Vivas, der overtog jobbet.
Thomas Christiansen gav i juli et stort interview til Tipsbladet, hvor den tidligere FC Barcelona-spiller udtalte, at han har drømt om VM i 2026 helt siden 2020, hvor han blev ansat som landstræner for Panama.
Panama nåede i juli frem til kvartfinalen i Copa America efter blandt andet at have slået værtsnationen USA i gruppespillet.
Inden tiden som landstræner har Thomas Christiansen været cheftræner for blandt andre Union SG, Leeds United og APOEL.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT