Ekspert stiller krav før EM: Vi skal være bedre

Det danske niveau er endnu ikke, som det skal være, mener David Nielsen.



Danmark vandt lørdag aften med 3-1 over Kasakhstan i EM-kvalifikationen, hvor Robert Skov kvitterede for en sjældent startplads ved at score to kasser for Danmark. Det var noget, som den tidligere Superliga-cheftræner David Nielsen var vild med.

Det fortæller han om i studiet på TV 2 i sin rolle som ekspert.

– Jeg har også bare savnet nogle spillere, der kommer ind og griber chancen og viser Kasper (Hjulmand red.), at de skal spille. Det er næsten første gang, siden Højlund kom ind og scorede. Det er, at vi har en spiller med i dag, der er Robert Skov, som ikke har været med i lang tid, siger han og fortsætter:

– Han skal spille venstre wingback, og det sætter han sig op til. Han hjælper holdet, scorer to mål og løber dybt og gør en masse ting, som er helt fantastisk. Det er sådan, man skal gøre, lyder det fra David Nielsen.

Derudover står det klart for ham, at der venter Danmark en stor opgave med at komme op på et niveau, som gør, at de kan være med til sommerens EM-slutrunde. David Nielsen peger i den forbindelse på Frankrigs 2-1-sejr på udebane over Holland fredag aften.

– Jeg kan ligeså godt sige én ting. Der skal bare leveres, fordi i går der sad jeg og så et fransk hold på et niveau, der er helt vanvittigt – og vi bøvler lidt med tingene, og alt det her er godt. Men vi skal være klar, når vi kommer derned, og vi skal være bedre, end vi er nu, siger Nielsen og tilføjer:

– Det ved jeg, at Kasper selvfølgelig vil gøre, men spillerne skal også vide det. Der skal et andet niveau til end det, der bliver leveret nu, forklarer fodboldeksperten.

Omtalte Kasper Hjulmand har selv været ude og pege på, at han var ved at lave det hele om efter en halv time. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Barca trækker SL-handel i langdrag




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Kroatien – Ghana

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’