Danmark vandt lørdag aften med 3-1 over Kasakhstan i EM-kvalifikationen, hvor Robert Skov kvitterede for en sjældent startplads ved at score to kasser for Danmark. Det var noget, som den tidligere Superliga-cheftræner David Nielsen var vild med.
Det fortæller han om i studiet på TV 2 i sin rolle som ekspert.
– Jeg har også bare savnet nogle spillere, der kommer ind og griber chancen og viser Kasper (Hjulmand red.), at de skal spille. Det er næsten første gang, siden Højlund kom ind og scorede. Det er, at vi har en spiller med i dag, der er Robert Skov, som ikke har været med i lang tid, siger han og fortsætter:
– Han skal spille venstre wingback, og det sætter han sig op til. Han hjælper holdet, scorer to mål og løber dybt og gør en masse ting, som er helt fantastisk. Det er sådan, man skal gøre, lyder det fra David Nielsen.
Derudover står det klart for ham, at der venter Danmark en stor opgave med at komme op på et niveau, som gør, at de kan være med til sommerens EM-slutrunde. David Nielsen peger i den forbindelse på Frankrigs 2-1-sejr på udebane over Holland fredag aften.
– Jeg kan ligeså godt sige én ting. Der skal bare leveres, fordi i går der sad jeg og så et fransk hold på et niveau, der er helt vanvittigt – og vi bøvler lidt med tingene, og alt det her er godt. Men vi skal være klar, når vi kommer derned, og vi skal være bedre, end vi er nu, siger Nielsen og tilføjer:
– Det ved jeg, at Kasper selvfølgelig vil gøre, men spillerne skal også vide det. Der skal et andet niveau til end det, der bliver leveret nu, forklarer fodboldeksperten.
Omtalte Kasper Hjulmand har selv været ude og pege på, at han var ved at lave det hele om efter en halv time. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
‘Er den største Bournemouth-fan’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt