Danmark vandt lørdag aften med 3-1 over Kasakhstan i EM-kvalifikationen, hvor Robert Skov kvitterede for en sjældent startplads ved at score to kasser for Danmark. Det var noget, som den tidligere Superliga-cheftræner David Nielsen var vild med.
Det fortæller han om i studiet på TV 2 i sin rolle som ekspert.
– Jeg har også bare savnet nogle spillere, der kommer ind og griber chancen og viser Kasper (Hjulmand red.), at de skal spille. Det er næsten første gang, siden Højlund kom ind og scorede. Det er, at vi har en spiller med i dag, der er Robert Skov, som ikke har været med i lang tid, siger han og fortsætter:
– Han skal spille venstre wingback, og det sætter han sig op til. Han hjælper holdet, scorer to mål og løber dybt og gør en masse ting, som er helt fantastisk. Det er sådan, man skal gøre, lyder det fra David Nielsen.
Derudover står det klart for ham, at der venter Danmark en stor opgave med at komme op på et niveau, som gør, at de kan være med til sommerens EM-slutrunde. David Nielsen peger i den forbindelse på Frankrigs 2-1-sejr på udebane over Holland fredag aften.
– Jeg kan ligeså godt sige én ting. Der skal bare leveres, fordi i går der sad jeg og så et fransk hold på et niveau, der er helt vanvittigt – og vi bøvler lidt med tingene, og alt det her er godt. Men vi skal være klar, når vi kommer derned, og vi skal være bedre, end vi er nu, siger Nielsen og tilføjer:
– Det ved jeg, at Kasper selvfølgelig vil gøre, men spillerne skal også vide det. Der skal et andet niveau til end det, der bliver leveret nu, forklarer fodboldeksperten.
Omtalte Kasper Hjulmand har selv været ude og pege på, at han var ved at lave det hele om efter en halv time. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Skotland – Brasilien
Dansk træner reagerer på VM-nederlag
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Marokko – Haiti
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham