Eksperter uenige: Skal Kjær starte for Danmark?

Simon Kjærs rolle på landsholdet er blevet et diskussionsemne efter en periode, hvor Joachim Andersen har imponeret i kaptajnens fravær.



Simon Kjær har i årevis været en af de mest sikre startere på Danmarks landshold, men spørgsmålet er nu, om kaptajnen skal frygte for sin plads forud for VM i Qatar? 

Den 33-årige Kjær, der i de seneste måneder er begyndt at spille igen efter sin alvorlige knæskade i vinter, måtte således tage plads på bænken, da Danmark søndag mødte Frankrig i Parken. 

I TV 2 Play-programmet 'KANT' har panelet diskuteret, hvorvidt Simon Kjær egentlig bør starte inde for Danmark, idet Joachim Andersen og Andreas Christensen også har vist et højt niveau. 

Tidligere landsholdsspiller Mike Jensen argumenterede i programmet for, at Simon Kjær er for god til at bænke, mens fodboldtræner Morten Karlsen og TV2 SPORT-fodboldredaktør Carsten Werge var mere uafklarede. 

Werge pegede således på, at Simon Kjærs rolle på holdet måske skal omdefineres, hvis anføreren ikke når helt op på 100 procent inden VM, mens Karlsen i skrivende stund ville vælge Joachim Andersen over Simon Kjær. 

– På aktuel form vil jeg vælge Joachim Andersen. Det siger sig selv. Han spillede også en fantastisk kamp mod Frankrig. Men det er tydeligt at se, at relationerne mellem Simon Kjær og eksempelvis Kasper Schmeichel også betyder noget. Det er også afgørende, hvor meget spilletid Simon Kjær får i Milan. For spiller Joachim Andersen de næste 15-20 kampe for Crystal Palace, og Simon Kjær får to, så vælger Hjulmand jo klart den mest formstærke, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra Morten Karlsen. 

Hele debatten om Simon Kjærs rolle på landsholdet kan ses på TV 2 Play.







LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

De er enige med Mathias Jensen

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Sydafrika – Canada

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Kroatien – Ghana

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen