Gigantisk dansk fiasko: Taber til Kasakhstan

Rasmus Højlund scorede to gange, før Kasakhstan kom tilbage og vandt 3-2 i EM-kvalifikationen.



Det danske fodboldlandshold har trods mere målmagi fra Rasmus Højlund lidt et højst overraskende nederlag i EM-kvalifikationen.

På eget kunstgræs vandt Kasakhstan nemlig med 3-2 efter at have været bagud med 0-2 inden kampens sidste 20 minutter.

Rasmus Højlund lignede længe en matchvinder med to mål, men på forunderlig vis blev føringen formøblet mod de undertippede kasakher.

Kasakhstan reducerede på straffespark, udlignede med en kanonkugle og vandt kampen på en scoring tæt under mål til ellevild begejstring på det overdækkede stadion.

Tre dage forinden sørgede Rasmus Højlund med et hattrick for en 3-1-sejr over Finland i kvalifikationspremieren i Parken.

Med et større skonummer eller lidt mere koldblodighed kunne det såmænd også godt være blevet til et hattrick på kunstgræsset i Astana, men fem mål i fire landskampe må alt andet lige betragtes som en både hæderlig og lovende statistik.

Han havde dog nok drømt om, at de to mål søndag ville have rakt til tre point.

Kunstgræs giver ofte gode betingelser for hold, der gerne vil dominere spillet med bolden. Det var dog tydeligt, at de danske spillere lige skulle vænne sig til plastikunderlaget, men efter en sjat unødvendige fejlafleveringer kom der bedre flow i spillet.

Der var dog ikke de store kombinationer bag Danmarks åbningsmål midt i første halvleg.

Højlund blev sendt i dybden med en lang bold, og danskeren vandt sin brydekamp med stopperen Sergei Malyy, før han selvtillidsfuldt lobbede bolden over målmand Igor Shatskiy.

Et kvarter senere blev Højlund dobbelt målscorer med en noget nemmere kasse. Efter et stort klumpspil foran mål kunne han til sidst sende bolden i et tomt mål og atter løbe jublende over mod de cirka 100 medrejsende danske fans i det ene hjørne.

På det overdækkede og næsten udsolgte stadion forsøgte tilskuerne med taktfaste slagsange og et mobiltelefonlysshow at opildne de kasakhiske spillere opgøret igennem.

Arbejdsindsatsen og aggressiviteten fejlede ikke noget hos verdensranglistens nummer 115, og måske slækkede danskerne lidt på ærgerrighed og koncentration i forsøget på at køre en sikker 2-0-sejr hjem.

Kasper Schmeichel nåede at parere det første varselsskud på stolpen, men lige bagefter begik Jonas Wind straffespark. Ingen af de danske spillere mente, at Wind havde taget hånden til hjælp i forsøget på at cleare et hjørnespark.

Kendelsen stod ved magt, og Baktiyor Zainutdinov reducerede sikkert fra pletten i det 73. minut.

Pludselig var der spænding igen, og planen om at aflaste Simon Kjær til fordel for Mathias "Zanka" Jørgensen blev droppet.

Reduceringen gav et endnu større tryk fra tribunerne, men på banen havde Danmark styr på det, indtil anfører Askhat Tagybergen lavede et langskudsmål ud af ingenting.

Her stoppede hjemmeholdet ikke, og den logistisk bøvlede udekamp endte som en sportslig dansk fiasko, da indskiftede Abat Aimbetov blev matchvinder i det 89. minut.

Philip Billing havde ellers et pænt tilbud i tillægstiden, men skød over mål.

/ritzau/





Bekræfter: Dansk klub i choktransfer




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Liverpool – West Ham United

Her skal Sepp Piontek begraves

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Det må ikke ske’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Ekspert med dyster FCK-dom

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’