Gigantisk dansk fiasko: Taber til Kasakhstan

Rasmus Højlund scorede to gange, før Kasakhstan kom tilbage og vandt 3-2 i EM-kvalifikationen.



Det danske fodboldlandshold har trods mere målmagi fra Rasmus Højlund lidt et højst overraskende nederlag i EM-kvalifikationen.

På eget kunstgræs vandt Kasakhstan nemlig med 3-2 efter at have været bagud med 0-2 inden kampens sidste 20 minutter.

Rasmus Højlund lignede længe en matchvinder med to mål, men på forunderlig vis blev føringen formøblet mod de undertippede kasakher.

Kasakhstan reducerede på straffespark, udlignede med en kanonkugle og vandt kampen på en scoring tæt under mål til ellevild begejstring på det overdækkede stadion.

Tre dage forinden sørgede Rasmus Højlund med et hattrick for en 3-1-sejr over Finland i kvalifikationspremieren i Parken.

Med et større skonummer eller lidt mere koldblodighed kunne det såmænd også godt være blevet til et hattrick på kunstgræsset i Astana, men fem mål i fire landskampe må alt andet lige betragtes som en både hæderlig og lovende statistik.

Han havde dog nok drømt om, at de to mål søndag ville have rakt til tre point.

Kunstgræs giver ofte gode betingelser for hold, der gerne vil dominere spillet med bolden. Det var dog tydeligt, at de danske spillere lige skulle vænne sig til plastikunderlaget, men efter en sjat unødvendige fejlafleveringer kom der bedre flow i spillet.

Der var dog ikke de store kombinationer bag Danmarks åbningsmål midt i første halvleg.

Højlund blev sendt i dybden med en lang bold, og danskeren vandt sin brydekamp med stopperen Sergei Malyy, før han selvtillidsfuldt lobbede bolden over målmand Igor Shatskiy.

Et kvarter senere blev Højlund dobbelt målscorer med en noget nemmere kasse. Efter et stort klumpspil foran mål kunne han til sidst sende bolden i et tomt mål og atter løbe jublende over mod de cirka 100 medrejsende danske fans i det ene hjørne.

På det overdækkede og næsten udsolgte stadion forsøgte tilskuerne med taktfaste slagsange og et mobiltelefonlysshow at opildne de kasakhiske spillere opgøret igennem.

Arbejdsindsatsen og aggressiviteten fejlede ikke noget hos verdensranglistens nummer 115, og måske slækkede danskerne lidt på ærgerrighed og koncentration i forsøget på at køre en sikker 2-0-sejr hjem.

Kasper Schmeichel nåede at parere det første varselsskud på stolpen, men lige bagefter begik Jonas Wind straffespark. Ingen af de danske spillere mente, at Wind havde taget hånden til hjælp i forsøget på at cleare et hjørnespark.

Kendelsen stod ved magt, og Baktiyor Zainutdinov reducerede sikkert fra pletten i det 73. minut.

Pludselig var der spænding igen, og planen om at aflaste Simon Kjær til fordel for Mathias "Zanka" Jørgensen blev droppet.

Reduceringen gav et endnu større tryk fra tribunerne, men på banen havde Danmark styr på det, indtil anfører Askhat Tagybergen lavede et langskudsmål ud af ingenting.

Her stoppede hjemmeholdet ikke, og den logistisk bøvlede udekamp endte som en sportslig dansk fiasko, da indskiftede Abat Aimbetov blev matchvinder i det 89. minut.

Philip Billing havde ellers et pænt tilbud i tillægstiden, men skød over mål.

/ritzau/





Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 




LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Det kan ske mandag i FC København

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Brøndby præsenterer ny profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller