Gigantisk dansk fiasko: Taber til Kasakhstan

Rasmus Højlund scorede to gange, før Kasakhstan kom tilbage og vandt 3-2 i EM-kvalifikationen.



Det danske fodboldlandshold har trods mere målmagi fra Rasmus Højlund lidt et højst overraskende nederlag i EM-kvalifikationen.

På eget kunstgræs vandt Kasakhstan nemlig med 3-2 efter at have været bagud med 0-2 inden kampens sidste 20 minutter.

Rasmus Højlund lignede længe en matchvinder med to mål, men på forunderlig vis blev føringen formøblet mod de undertippede kasakher.

Kasakhstan reducerede på straffespark, udlignede med en kanonkugle og vandt kampen på en scoring tæt under mål til ellevild begejstring på det overdækkede stadion.

Tre dage forinden sørgede Rasmus Højlund med et hattrick for en 3-1-sejr over Finland i kvalifikationspremieren i Parken.

Med et større skonummer eller lidt mere koldblodighed kunne det såmænd også godt være blevet til et hattrick på kunstgræsset i Astana, men fem mål i fire landskampe må alt andet lige betragtes som en både hæderlig og lovende statistik.

Han havde dog nok drømt om, at de to mål søndag ville have rakt til tre point.

Kunstgræs giver ofte gode betingelser for hold, der gerne vil dominere spillet med bolden. Det var dog tydeligt, at de danske spillere lige skulle vænne sig til plastikunderlaget, men efter en sjat unødvendige fejlafleveringer kom der bedre flow i spillet.

Der var dog ikke de store kombinationer bag Danmarks åbningsmål midt i første halvleg.

Højlund blev sendt i dybden med en lang bold, og danskeren vandt sin brydekamp med stopperen Sergei Malyy, før han selvtillidsfuldt lobbede bolden over målmand Igor Shatskiy.

Et kvarter senere blev Højlund dobbelt målscorer med en noget nemmere kasse. Efter et stort klumpspil foran mål kunne han til sidst sende bolden i et tomt mål og atter løbe jublende over mod de cirka 100 medrejsende danske fans i det ene hjørne.

På det overdækkede og næsten udsolgte stadion forsøgte tilskuerne med taktfaste slagsange og et mobiltelefonlysshow at opildne de kasakhiske spillere opgøret igennem.

Arbejdsindsatsen og aggressiviteten fejlede ikke noget hos verdensranglistens nummer 115, og måske slækkede danskerne lidt på ærgerrighed og koncentration i forsøget på at køre en sikker 2-0-sejr hjem.

Kasper Schmeichel nåede at parere det første varselsskud på stolpen, men lige bagefter begik Jonas Wind straffespark. Ingen af de danske spillere mente, at Wind havde taget hånden til hjælp i forsøget på at cleare et hjørnespark.

Kendelsen stod ved magt, og Baktiyor Zainutdinov reducerede sikkert fra pletten i det 73. minut.

Pludselig var der spænding igen, og planen om at aflaste Simon Kjær til fordel for Mathias "Zanka" Jørgensen blev droppet.

Reduceringen gav et endnu større tryk fra tribunerne, men på banen havde Danmark styr på det, indtil anfører Askhat Tagybergen lavede et langskudsmål ud af ingenting.

Her stoppede hjemmeholdet ikke, og den logistisk bøvlede udekamp endte som en sportslig dansk fiasko, da indskiftede Abat Aimbetov blev matchvinder i det 89. minut.

Philip Billing havde ellers et pænt tilbud i tillægstiden, men skød over mål.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Bo Svensson med hård kritik

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr