Gigantisk dansk fiasko: Taber til Kasakhstan

Rasmus Højlund scorede to gange, før Kasakhstan kom tilbage og vandt 3-2 i EM-kvalifikationen.



Det danske fodboldlandshold har trods mere målmagi fra Rasmus Højlund lidt et højst overraskende nederlag i EM-kvalifikationen.

På eget kunstgræs vandt Kasakhstan nemlig med 3-2 efter at have været bagud med 0-2 inden kampens sidste 20 minutter.

Rasmus Højlund lignede længe en matchvinder med to mål, men på forunderlig vis blev føringen formøblet mod de undertippede kasakher.

Kasakhstan reducerede på straffespark, udlignede med en kanonkugle og vandt kampen på en scoring tæt under mål til ellevild begejstring på det overdækkede stadion.

Tre dage forinden sørgede Rasmus Højlund med et hattrick for en 3-1-sejr over Finland i kvalifikationspremieren i Parken.

Med et større skonummer eller lidt mere koldblodighed kunne det såmænd også godt være blevet til et hattrick på kunstgræsset i Astana, men fem mål i fire landskampe må alt andet lige betragtes som en både hæderlig og lovende statistik.

Han havde dog nok drømt om, at de to mål søndag ville have rakt til tre point.

Kunstgræs giver ofte gode betingelser for hold, der gerne vil dominere spillet med bolden. Det var dog tydeligt, at de danske spillere lige skulle vænne sig til plastikunderlaget, men efter en sjat unødvendige fejlafleveringer kom der bedre flow i spillet.

Der var dog ikke de store kombinationer bag Danmarks åbningsmål midt i første halvleg.

Højlund blev sendt i dybden med en lang bold, og danskeren vandt sin brydekamp med stopperen Sergei Malyy, før han selvtillidsfuldt lobbede bolden over målmand Igor Shatskiy.

Et kvarter senere blev Højlund dobbelt målscorer med en noget nemmere kasse. Efter et stort klumpspil foran mål kunne han til sidst sende bolden i et tomt mål og atter løbe jublende over mod de cirka 100 medrejsende danske fans i det ene hjørne.

På det overdækkede og næsten udsolgte stadion forsøgte tilskuerne med taktfaste slagsange og et mobiltelefonlysshow at opildne de kasakhiske spillere opgøret igennem.

Arbejdsindsatsen og aggressiviteten fejlede ikke noget hos verdensranglistens nummer 115, og måske slækkede danskerne lidt på ærgerrighed og koncentration i forsøget på at køre en sikker 2-0-sejr hjem.

Kasper Schmeichel nåede at parere det første varselsskud på stolpen, men lige bagefter begik Jonas Wind straffespark. Ingen af de danske spillere mente, at Wind havde taget hånden til hjælp i forsøget på at cleare et hjørnespark.

Kendelsen stod ved magt, og Baktiyor Zainutdinov reducerede sikkert fra pletten i det 73. minut.

Pludselig var der spænding igen, og planen om at aflaste Simon Kjær til fordel for Mathias "Zanka" Jørgensen blev droppet.

Reduceringen gav et endnu større tryk fra tribunerne, men på banen havde Danmark styr på det, indtil anfører Askhat Tagybergen lavede et langskudsmål ud af ingenting.

Her stoppede hjemmeholdet ikke, og den logistisk bøvlede udekamp endte som en sportslig dansk fiasko, da indskiftede Abat Aimbetov blev matchvinder i det 89. minut.

Philip Billing havde ellers et pænt tilbud i tillægstiden, men skød over mål.

/ritzau/





Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker




LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Et kanon sted for ham

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Nørgaard kommenterer exitrygte

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

‘FCK er nødt til at lytte’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Medie: FC København nægter

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Storklub har taget kontakt

Choktransfer på vej? 

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

– Han er bare ren verdensklasse!

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

AaB-angriber på vej til Serie A

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København er uden Andreas Cornelius