Det danske fodboldlandshold har trods mere målmagi fra Rasmus Højlund lidt et højst overraskende nederlag i EM-kvalifikationen.
På eget kunstgræs vandt Kasakhstan nemlig med 3-2 efter at have været bagud med 0-2 inden kampens sidste 20 minutter.
Rasmus Højlund lignede længe en matchvinder med to mål, men på forunderlig vis blev føringen formøblet mod de undertippede kasakher.
Kasakhstan reducerede på straffespark, udlignede med en kanonkugle og vandt kampen på en scoring tæt under mål til ellevild begejstring på det overdækkede stadion.
Tre dage forinden sørgede Rasmus Højlund med et hattrick for en 3-1-sejr over Finland i kvalifikationspremieren i Parken.
Med et større skonummer eller lidt mere koldblodighed kunne det såmænd også godt være blevet til et hattrick på kunstgræsset i Astana, men fem mål i fire landskampe må alt andet lige betragtes som en både hæderlig og lovende statistik.
Han havde dog nok drømt om, at de to mål søndag ville have rakt til tre point.
Kunstgræs giver ofte gode betingelser for hold, der gerne vil dominere spillet med bolden. Det var dog tydeligt, at de danske spillere lige skulle vænne sig til plastikunderlaget, men efter en sjat unødvendige fejlafleveringer kom der bedre flow i spillet.
Der var dog ikke de store kombinationer bag Danmarks åbningsmål midt i første halvleg.
Højlund blev sendt i dybden med en lang bold, og danskeren vandt sin brydekamp med stopperen Sergei Malyy, før han selvtillidsfuldt lobbede bolden over målmand Igor Shatskiy.
Et kvarter senere blev Højlund dobbelt målscorer med en noget nemmere kasse. Efter et stort klumpspil foran mål kunne han til sidst sende bolden i et tomt mål og atter løbe jublende over mod de cirka 100 medrejsende danske fans i det ene hjørne.
På det overdækkede og næsten udsolgte stadion forsøgte tilskuerne med taktfaste slagsange og et mobiltelefonlysshow at opildne de kasakhiske spillere opgøret igennem.
Arbejdsindsatsen og aggressiviteten fejlede ikke noget hos verdensranglistens nummer 115, og måske slækkede danskerne lidt på ærgerrighed og koncentration i forsøget på at køre en sikker 2-0-sejr hjem.
Kasper Schmeichel nåede at parere det første varselsskud på stolpen, men lige bagefter begik Jonas Wind straffespark. Ingen af de danske spillere mente, at Wind havde taget hånden til hjælp i forsøget på at cleare et hjørnespark.
Kendelsen stod ved magt, og Baktiyor Zainutdinov reducerede sikkert fra pletten i det 73. minut.
Pludselig var der spænding igen, og planen om at aflaste Simon Kjær til fordel for Mathias "Zanka" Jørgensen blev droppet.
Reduceringen gav et endnu større tryk fra tribunerne, men på banen havde Danmark styr på det, indtil anfører Askhat Tagybergen lavede et langskudsmål ud af ingenting.
Her stoppede hjemmeholdet ikke, og den logistisk bøvlede udekamp endte som en sportslig dansk fiasko, da indskiftede Abat Aimbetov blev matchvinder i det 89. minut.
Philip Billing havde ellers et pænt tilbud i tillægstiden, men skød over mål.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Liverpool – West Ham United
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS