Det danske fodboldlandshold har trods mere målmagi fra Rasmus Højlund lidt et højst overraskende nederlag i EM-kvalifikationen.
På eget kunstgræs vandt Kasakhstan nemlig med 3-2 efter at have været bagud med 0-2 inden kampens sidste 20 minutter.
Rasmus Højlund lignede længe en matchvinder med to mål, men på forunderlig vis blev føringen formøblet mod de undertippede kasakher.
Kasakhstan reducerede på straffespark, udlignede med en kanonkugle og vandt kampen på en scoring tæt under mål til ellevild begejstring på det overdækkede stadion.
Tre dage forinden sørgede Rasmus Højlund med et hattrick for en 3-1-sejr over Finland i kvalifikationspremieren i Parken.
Med et større skonummer eller lidt mere koldblodighed kunne det såmænd også godt være blevet til et hattrick på kunstgræsset i Astana, men fem mål i fire landskampe må alt andet lige betragtes som en både hæderlig og lovende statistik.
Han havde dog nok drømt om, at de to mål søndag ville have rakt til tre point.
Kunstgræs giver ofte gode betingelser for hold, der gerne vil dominere spillet med bolden. Det var dog tydeligt, at de danske spillere lige skulle vænne sig til plastikunderlaget, men efter en sjat unødvendige fejlafleveringer kom der bedre flow i spillet.
Der var dog ikke de store kombinationer bag Danmarks åbningsmål midt i første halvleg.
Højlund blev sendt i dybden med en lang bold, og danskeren vandt sin brydekamp med stopperen Sergei Malyy, før han selvtillidsfuldt lobbede bolden over målmand Igor Shatskiy.
Et kvarter senere blev Højlund dobbelt målscorer med en noget nemmere kasse. Efter et stort klumpspil foran mål kunne han til sidst sende bolden i et tomt mål og atter løbe jublende over mod de cirka 100 medrejsende danske fans i det ene hjørne.
På det overdækkede og næsten udsolgte stadion forsøgte tilskuerne med taktfaste slagsange og et mobiltelefonlysshow at opildne de kasakhiske spillere opgøret igennem.
Arbejdsindsatsen og aggressiviteten fejlede ikke noget hos verdensranglistens nummer 115, og måske slækkede danskerne lidt på ærgerrighed og koncentration i forsøget på at køre en sikker 2-0-sejr hjem.
Kasper Schmeichel nåede at parere det første varselsskud på stolpen, men lige bagefter begik Jonas Wind straffespark. Ingen af de danske spillere mente, at Wind havde taget hånden til hjælp i forsøget på at cleare et hjørnespark.
Kendelsen stod ved magt, og Baktiyor Zainutdinov reducerede sikkert fra pletten i det 73. minut.
Pludselig var der spænding igen, og planen om at aflaste Simon Kjær til fordel for Mathias "Zanka" Jørgensen blev droppet.
Reduceringen gav et endnu større tryk fra tribunerne, men på banen havde Danmark styr på det, indtil anfører Askhat Tagybergen lavede et langskudsmål ud af ingenting.
Her stoppede hjemmeholdet ikke, og den logistisk bøvlede udekamp endte som en sportslig dansk fiasko, da indskiftede Abat Aimbetov blev matchvinder i det 89. minut.
Philip Billing havde ellers et pænt tilbud i tillægstiden, men skød over mål.
/ritzau/
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Liverpool ydmyget
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele