Tipsbladet i Parken
I et splitsekund blev der nærmest helt stille i Parken, før forventningens stigende jubel tog til, da Robert Skov kom alene igennem mod Kasakhstan-målet. For der var nærmest ingen i Parken, som havde set Christian Eriksens forsvarssplittende stikning, andre end hovedpersonen selv og Robert Skov, som løb ned og scorede til 3-0.
Det er den slags øjeblikke, som indprenter sig i hukommelsen. Eriksens genialitet var EM-kvalifikationskampens helt store enkeltstående højdepunkt, og det var det også for hans danske holdkammerater, som slet ikke havde set den komme. Det kunne en forbløffet Joachim Andersen afsløre til de fremmødte medier efter kampen.
– Vi snakkede om det i omklædningsrummet efter. Der var ikke mange, der så den! Jeg tror kun, det var Christian, der så den. Det fortæller, hvilken klasseaflevering det var. Det var også et rigtig godt løb af Robert, det skal man ikke glemme – og køligt sparket ind også.
Også Simon Kjær måtte fremhæve 125 kampsjubilarens detalje, som var med til at Danmark stort set begravede opgøret kort inde i anden halvleg.
– Vi kommer fint ud til anden halvleg… Det var et godt løb af Robert, og en aflevering jeg godt kan skrive under på, at 99 procent af stadion ikke havde set, for det havde jeg i hvert fald ikke, og jeg står lige bagved ham! Jeg kigger udad, og så ser jeg, han går den anden vej. Det er Christian, siger landsholdskaptajnen, som ikke behøvede at rose hovedpersonen verbalt:
– Jeg gik bare hen og gav ham et håndtryk, og så nikkede jeg bare til ham – han vidste godt, hvad jeg mente. Det er Christian. Det er de ting, han ser.
Landstræner Kasper Hjulmand kaldte Eriksens aktion for "topklasse". Kasper Hjulmand har aldrig været bleg for at rose den danske playmaker, når han leverer sådan nogle øjeblikke.
Spørgsmålet er, om det er en af de bedste aktioner, som Christian Eriksen har lavet under ham?
– Jeg har simpelthen så mange. Jeg kan tænke på så mange af sådan nogle afleveringer der. Det er så vildt.
– Han har den der magi, og det er en fantastisk aktion, en fantastisk bold, siger en imponeret Hjulmand, som også fremhæver Christian Eriksens oplæg til Yussuf Poulsens mål mod Tyskland kort før EM i 2021, som Eriksen-øjeblikke, der har sat sig fast.
Oplevelser som disse er også noget, som sætter sig ganske dybt hos landstræneren.
– Jeg nyder det. Det er lige før, jeg kan huske lyden. Altså den der lyd på bolden, hvordan sådan en blød fod bare spinner bolden ned. Det er så kælent. Jeg elsker sådan nogle momenter der.
Christian Eriksen var med i alle tre danske mål mod Kasakhstan. Det var hans frispark, som Joachim Andersen endte med at heade ind til Jonas Wind, der scorede. Det var Eriksen, som spillede Højlund dybt i forbindelse med 2-0-scoringen, og så var det Eriksen, der med sin geniale stikning spillede Robert Skov i dybden ved danskernes sidste scoring.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
I forhandlinger med Nartey
Tullberg tror på overraskelsen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Store spillersalg sikrer AaB overskud
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen