287 dage efter sit hjertestop i EM-kampen mod Finland har Christian Eriksen fået comeback på Danmarks fodboldlandshold og sat en fed streg under, at han er mere end klar til igen at være en nøglespiller for Kasper Hjulmands hold.
Lørdag aften blev fynboen skiftet ind i pausen af testkampen mod Holland på sin gamle hjemmebane i Amsterdam, og han skulle bruge under to minutter på banen, før han smækkede bolden i målhjørnet. Senere bankede han bolden på stolpen efter et forrygende langskud.
Desværre for Eriksen og resten af landsholdet blev udfaldet af kampen en fortjent hollandsk sejr på 4-2 efter en pauseføring på 3-1.
Da Eriksen gjorde sin entré på banen, klappede tilskuere, officials, holdkammerater, modstandere og sågar kampens dommer, belgieren Lawrence Visser.
Da Eriksen få øjeblikke senere reducerede til 3-2, var glæden intakt hos selv de hollandske tilskuere.
Med nederlaget kan Danmark vinke farvel til en plads i øverste seedningslag, når der på fredag trækkes lod til VM-grupperne i Qatar.
Både Holland og Danmarks kamptrøjer var prydet med et ukrainsk flag, og trøjerne signeres og bortauktioneres efter kampen. Pengene går til Unicefs humanitære arbejde i det krigshærgede land.
Støtten til Ukraine blev også markeret inden kampen. Under de to holds nationalmelodier bar holdene henholdsvis en blå og en gul overtrækstrøje. Et stort ukrainsk flag prydede et tribuneafsnit bag det ene mål, og Kasper Schmeichels anførerbind svarede farvemæssigt til et ukrainsk flag.
Da opgøret først blev fløjtet i gang, var det med et hollandsk stormløb. To afslutninger i løbet af de første tre minutter var et varsel om, hvad der ventede.
Efter et kvarter kom hjemmeholdet fortjent foran.
Upresset fik Daley Blind lov til at svinge bolden ind i hovedet på en fremstormende Steven Bergwijn, som headede Holland i front. Få minutter forinden havde Schmeichel ellers afvist Bergwijn med en stor redning.
Fire minutter senere udlignede Danmark. Jannik Vestergaard var blevet i feltet efter en dødbold, og han udnyttede et indlæg fra Joakim Mæhle til at gøre det til 1-1.
Siden fulgte en dårlig dansk periode.
Først måtte Thomas Delaney lade sig udskifte med en skade, og dernæst bragte Holland sig på 2-1. Efter en indøvet hjørnesparkskombination kunne Nathan Aké stige op bag Jannik Vestergaard og heade bolden i mål.
Siden begik Vestergaard også et straffespark, da han fældede Steven Berghuis. Den kendelse medførte store danske protester. Duellen fra pletten vandt Memphis Depay over Kasper Schmeichel.
En skidt første halvleg blev rundet af med, at også Yussuf Poulsen måtte lade sig udskifte med en skade.
Det hele livede dog op fra starten af anden halvleg med Christian Eriksens indskiftning og hurtige reducering.
Holland var stadig det bedste hold og skabte flest og største chancer, men der var bid i det danske angrebsspil.
Omtrent 1000 danskere befandt sig i et fanafsnit i det ene hjørne og støttede højlydt deres landsmænd på banen, men med begrænset succes.
Et tribuneklenodie manglede dog, da landsholdets måske største fan, afdøde Steen Andersen, havde taget det i landsholdssammenhæng velkendte Hundested-dannebrogsflag med på sin sidste rejse.
De danske fans var tæt på at kunne juble igen i det 65. minut, da Andreas Skov Olsens afslutning gik lige forbi mål.
I stedet fandt kampen reelt sin afgørelse fem minutter senere, da Steven Bergwijn drejede bolden i mål efter et veludført kontraangreb.
Siden testede Christian Eriksen stolpen, og han måtte nøjes med et enkelt mål i sit landsholdscomeback.
I kampens tillægstid headede Pierre-Emile Højbjerg bolden i mål, men dommeren fløjtede omgående for et hollandsk frispark.
/ritzau/
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Skidt melding
MEDIE
Afvist
AVIS
Storklub meldes interesseret
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
