Jens Stryger Larsen er for alvor havnet i fryseboksen i Udinese, og i denne uge runder den danske landsholdsspiller en trist milepæl på klubholdet.
Hvis den 31-årige kantspiller ikke kommer i aktion onsdag aften mod Fiorentina – hvad der absolut ikke er noget, der tyder på – runder Jens Stryger Larsen et halvt år uden spilletid for Udinese.
Hans seneste optræden for de sort-og-hvid-stribede daterer sig helt tilbage til 31. oktober sidste år.
Jens Stryger Larsens fravær skyldes hverken, at han er skadet, eller at Udinese pludselig har fundet ud af, at han ikke længere er god nok. Det hele bunder i danskerens kontraktsituation.
Den tidligere Brøndby-spiller har udløb efter denne sæson, og han meldte for længe siden ud, at han ikke agter at forlænge. Det har Udinese taget konsekvensen af og ønsker derfor ikke at bruge Jens Stryger Larsen mere.
Situationen er naturligvis bekymrende for Jens Stryger Larsen i den forstand, at han drømmer om en plads i den danske VM-trup til vinter. Det vil helt sikkert kræve, at han rammer plet til sommer og finder en ny klub, hvor han får masser af spilletid fra start.
Landstræner Kasper Hjulmand har ikke lagt skjul på, at situationen bekymrer ham. Han udtog heller ikke Jens Stryger Larsen til venskabskampene mod Holland og Serbien i marts.
– Det har været en svær overvejelse omkring Jens Stryger, der har været en vigtig spiller for os. Uforskyldt er han havnet i en situation, hvor han ikke spiller. Skal vi holde ham i gang, fordi det er en forberedelse frem mod VM?
– Jeg forventer, at han skifter klub til sommer og spiller frem mod VM. Men lige nu har jeg vurderet, at fire måneder uden kampe ikke gør det forsvarligt at udtage ham, hvis han skal undgå skader, sagde Hjulmand.
Jens Stryger Larsen har tørnet ud for Udinese siden 2017.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TOPNYHED