Jens Stryger Larsen er for alvor havnet i fryseboksen i Udinese, og i denne uge runder den danske landsholdsspiller en trist milepæl på klubholdet.
Hvis den 31-årige kantspiller ikke kommer i aktion onsdag aften mod Fiorentina – hvad der absolut ikke er noget, der tyder på – runder Jens Stryger Larsen et halvt år uden spilletid for Udinese.
Hans seneste optræden for de sort-og-hvid-stribede daterer sig helt tilbage til 31. oktober sidste år.
Jens Stryger Larsens fravær skyldes hverken, at han er skadet, eller at Udinese pludselig har fundet ud af, at han ikke længere er god nok. Det hele bunder i danskerens kontraktsituation.
Den tidligere Brøndby-spiller har udløb efter denne sæson, og han meldte for længe siden ud, at han ikke agter at forlænge. Det har Udinese taget konsekvensen af og ønsker derfor ikke at bruge Jens Stryger Larsen mere.
Situationen er naturligvis bekymrende for Jens Stryger Larsen i den forstand, at han drømmer om en plads i den danske VM-trup til vinter. Det vil helt sikkert kræve, at han rammer plet til sommer og finder en ny klub, hvor han får masser af spilletid fra start.
Landstræner Kasper Hjulmand har ikke lagt skjul på, at situationen bekymrer ham. Han udtog heller ikke Jens Stryger Larsen til venskabskampene mod Holland og Serbien i marts.
– Det har været en svær overvejelse omkring Jens Stryger, der har været en vigtig spiller for os. Uforskyldt er han havnet i en situation, hvor han ikke spiller. Skal vi holde ham i gang, fordi det er en forberedelse frem mod VM?
– Jeg forventer, at han skifter klub til sommer og spiller frem mod VM. Men lige nu har jeg vurderet, at fire måneder uden kampe ikke gør det forsvarligt at udtage ham, hvis han skal undgå skader, sagde Hjulmand.
Jens Stryger Larsen har tørnet ud for Udinese siden 2017.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
INTERVIEW