Jens Stryger Larsen er for alvor havnet i fryseboksen i Udinese, og i denne uge runder den danske landsholdsspiller en trist milepæl på klubholdet.
Hvis den 31-årige kantspiller ikke kommer i aktion onsdag aften mod Fiorentina – hvad der absolut ikke er noget, der tyder på – runder Jens Stryger Larsen et halvt år uden spilletid for Udinese.
Hans seneste optræden for de sort-og-hvid-stribede daterer sig helt tilbage til 31. oktober sidste år.
Jens Stryger Larsens fravær skyldes hverken, at han er skadet, eller at Udinese pludselig har fundet ud af, at han ikke længere er god nok. Det hele bunder i danskerens kontraktsituation.
Den tidligere Brøndby-spiller har udløb efter denne sæson, og han meldte for længe siden ud, at han ikke agter at forlænge. Det har Udinese taget konsekvensen af og ønsker derfor ikke at bruge Jens Stryger Larsen mere.
Situationen er naturligvis bekymrende for Jens Stryger Larsen i den forstand, at han drømmer om en plads i den danske VM-trup til vinter. Det vil helt sikkert kræve, at han rammer plet til sommer og finder en ny klub, hvor han får masser af spilletid fra start.
Landstræner Kasper Hjulmand har ikke lagt skjul på, at situationen bekymrer ham. Han udtog heller ikke Jens Stryger Larsen til venskabskampene mod Holland og Serbien i marts.
– Det har været en svær overvejelse omkring Jens Stryger, der har været en vigtig spiller for os. Uforskyldt er han havnet i en situation, hvor han ikke spiller. Skal vi holde ham i gang, fordi det er en forberedelse frem mod VM?
– Jeg forventer, at han skifter klub til sommer og spiller frem mod VM. Men lige nu har jeg vurderet, at fire måneder uden kampe ikke gør det forsvarligt at udtage ham, hvis han skal undgå skader, sagde Hjulmand.
Jens Stryger Larsen har tørnet ud for Udinese siden 2017.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT