Et halvt års kæmpe nedtur

Langvarig nedtur for Jens Stryger Larsen, der er tvunget til at lave et godt klubskifte til sommer, hvis han skal med til VM.



Jens Stryger Larsen er for alvor havnet i fryseboksen i Udinese, og i denne uge runder den danske landsholdsspiller en trist milepæl på klubholdet.

Hvis den 31-årige kantspiller ikke kommer i aktion onsdag aften mod Fiorentina – hvad der absolut ikke er noget, der tyder på – runder Jens Stryger Larsen et halvt år uden spilletid for Udinese. 

Hans seneste optræden for de sort-og-hvid-stribede daterer sig helt tilbage til 31. oktober sidste år.

Jens Stryger Larsens fravær skyldes hverken, at han er skadet, eller at Udinese pludselig har fundet ud af, at han ikke længere er god nok. Det hele bunder i danskerens kontraktsituation.

Den tidligere Brøndby-spiller har udløb efter denne sæson, og han meldte for længe siden ud, at han ikke agter at forlænge. Det har Udinese taget konsekvensen af og ønsker derfor ikke at bruge Jens Stryger Larsen mere. 

Situationen er naturligvis bekymrende for Jens Stryger Larsen i den forstand, at han drømmer om en plads i den danske VM-trup til vinter. Det vil helt sikkert kræve, at han rammer plet til sommer og finder en ny klub, hvor han får masser af spilletid fra start.

Landstræner Kasper Hjulmand har ikke lagt skjul på, at situationen bekymrer ham. Han udtog heller ikke Jens Stryger Larsen til venskabskampene mod Holland og Serbien i marts.

– Det har været en svær overvejelse omkring Jens Stryger, der har været en vigtig spiller for os. Uforskyldt er han havnet i en situation, hvor han ikke spiller. Skal vi holde ham i gang, fordi det er en forberedelse frem mod VM?

– Jeg forventer, at han skifter klub til sommer og spiller frem mod VM. Men lige nu har jeg vurderet, at fire måneder uden kampe ikke gør det forsvarligt at udtage ham, hvis han skal undgå skader, sagde Hjulmand.

Jens Stryger Larsen har tørnet ud for Udinese siden 2017.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Norge – Frankrig

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Panama – England

Senegal – Irak

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’