Schmeichel: En følelsesmæssig rutsjebanetur

Danmark slog Rusland og gik videre oven på turbulente dage. Holdet ville give noget tilbage til danskerne.



– Det er eufori. Det er fantastisk.

Ordene fra Kasper Schmeichel indrammer landsholdsmålmandens fremtoning, da han stiller op til interview efter sejren på 4-1 over Rusland.

EM-triumfen var nok til at sende Danmark videre til ottendedelsfinalen, selv om holdet havde tabt de to første kampe i en følelsesladet slutrunde, der er blevet påvirket markant af episoden med Christian Eriksen.

– Det viser, hvad fodbold kan gøre. Hvad fodbold kan gøre ved en nation. Vi er bare glade og lykkelige for, at vi har kunnet give noget tilbage til Fodbolddanmark og hele landet.

– Vi har alle sammen været igennem en turbulent, følelsesmæssig rutsjebane de sidste 10-12 dage, siger han.

Avancementet blev en realitet, ni dage efter at Eriksen fik hjertestop og blev genoplivet på selv samme græstæppe i Parken.

Danmark kom foran 1-0 i første halvleg efter en elegant afslutning af Mikkel Damsgaard, og senere udbyggede Yussuf Poulsen på en gave fra russerne.

Scoringer af Andreas Christensen og Joakim Mæhle cementerede det danske avancement, da Belgien samtidig besejrede Finland i gruppens andet opgør.

Landsholdet samlede sig på midten af banen for at afvente resultatet af belgiernes kamp på en telefon, forklarer Christian Nørgaard.

– Det var Christian Nørkjær (landsholdschef, red.), der holdt telefonen. Vi var alle sammen ret sikre på, at den var hjemme. Vi kunne mærke det på tilskuerne og stemningen på stadion, men vi ville gerne bare gerne have bekræftelsen.

– Det var også derfor, vi brød ud i eufori, da vi så, at resultatet var bekræftet, og vi endte som toer, siger midtbanespilleren.

Stemningen var på kogepunktet i minutterne efter kampen blandt spillerne og publikum, og selv da spillerne har fået et bad og fordøjet de første indtryk, er humøret tårnhøjt.

– Jeg skal sige skål fra Cornelius, siger Schmeichel.

Danskerne kan nu begynde forberedelserne til lørdagens ottendedelsfinale mod Wales. Det opgør spilles i Amsterdam i Holland.

/ritzau/





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’