Situationen i Danmark i form af ‘mink-mutationen’ har skabt en del polamik forud for de kommende Nations League-opgør.
Den britiske regering har nemlig besluttet, at al indrejse fra Danmark er lig med 14 dages selvisolation.
Det har fået stor betydning for ikke bare de danske spillere i England, der ikke kan være med i landskampene mod Sverige og Island. Det får formentlig også stor betydning for det islandske landshold.
De spiller i København søndag, inden de onsdag skal en tur til Wembley for at spille deres sidste Nations League-kamp.
Men på grund af det strikse indrejseforbud, så bliver det svært for det islandske landshold at stille med de samme spillere mod England, som har været i kamp i Danmark.
Læs også:Kasper Hjulmand er tilbage torsdag – isolerede spillere træner fredag
Bønfalder regeringen
Men nu har det britiske fodboldsforbund (FA) formelt bedt regeringen i Storbritannien om at give dispensation til Island.
Det skriver BBC.
Den britiske regering har tidligere opyst, at indrejseforbuddet fra Danmark ikke kan dispenseres, men ifølge FA vil en eventuel dispensationen være ‘underlagt strenge krav til medicinske protokoller’.
– Mens (det islandske landshold, red.) er i Danmark, er de undre strekse UEFA-protokoller og i en bobbel. De vil blive PCR-testet før, de rejser til England, og PCR-testen vil vise, hvis der er en Cluster 5-variant.
– Vi har aftalt med det islandske landshold, at de ankommer i et privat chartret fly til en privat terminal, og at de kun har adgang til deres hotel og stadion.
– Vi vil også sørge for yderligere test udover de, der allerede skal tages af alle spillere og medlemmer af staben.
Ikke for sjovt
Ifølge UEFA’s protokoller så kan internationale kampe blive udskudt eller spillet på en neutral bane, hvis det er nødvendigt, men FA mener, at det er i den bedste interesse, hvis engelske spillere og trænere ikke rejser ud af landet.
– Vi beder jer ikke om hjælp bare for at beholde vores hjemmebanefordel, selvom det naturligvis vil hjælpe. Vi beder heller ikke om jeres hjælp for at undgå en masse omkostninger ved at spille en hjemmekamp i Tyskland, selvom vi dårligt har råd til det.
– Prioriteten er hensynet til sundheden, og det er derfor, vi beder om jeres hjælp, udtaler en talsmand for FA, skriver BBC.
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Danmark tog imod Sverige
Læs også:Næsten ikke til at tro: Endnu en Liverpool-forsvarer alvorligt skadet
Læs også:Avis: FC Midtjylland-spillere kørte i taxa med smittet Robert Skov
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
