FA bønfalder den britiske regering: Lad Island komme ind

Island er havnet i en noget prekær situation, hvor de kan få svært ved at stille samme hold mod Danmark og England.



Situationen i Danmark i form af ‘mink-mutationen’ har skabt en del polamik forud for de kommende Nations League-opgør.

Den britiske regering har nemlig besluttet, at al indrejse fra Danmark er lig med 14 dages selvisolation.

Det har fået stor betydning for ikke bare de danske spillere i England, der ikke kan være med i landskampene mod Sverige og Island. Det får formentlig også stor betydning for det islandske landshold.

De spiller i København søndag, inden de onsdag skal en tur til Wembley for at spille deres sidste Nations League-kamp.

Men på grund af det strikse indrejseforbud, så bliver det svært for det islandske landshold at stille med de samme spillere mod England, som har været i kamp i Danmark.

Læs også:Kasper Hjulmand er tilbage torsdag – isolerede spillere træner fredag

Bønfalder regeringen
Men nu har det britiske fodboldsforbund (FA) formelt bedt regeringen i Storbritannien om at give dispensation til Island.

Det skriver BBC.

Den britiske regering har tidligere opyst, at indrejseforbuddet fra Danmark ikke kan dispenseres, men ifølge FA vil en eventuel dispensationen være ‘underlagt strenge krav til medicinske protokoller’.

– Mens (det islandske landshold, red.) er i Danmark, er de undre strekse UEFA-protokoller og i en bobbel. De vil blive PCR-testet før, de rejser til England, og PCR-testen vil vise, hvis der er en Cluster 5-variant.

– Vi har aftalt med det islandske landshold, at de ankommer i et privat chartret fly til en privat terminal, og at de kun har adgang til deres hotel og stadion.

– Vi vil også sørge for yderligere test udover de, der allerede skal tages af alle spillere og medlemmer af staben.

Ikke for sjovt
Ifølge UEFA’s protokoller så kan internationale kampe blive udskudt eller spillet på en neutral bane, hvis det er nødvendigt, men FA mener, at det er i den bedste interesse, hvis engelske spillere og trænere ikke rejser ud af landet.

– Vi beder jer ikke om hjælp bare for at beholde vores hjemmebanefordel, selvom det naturligvis vil hjælpe. Vi beder heller ikke om jeres hjælp for at undgå en masse omkostninger ved at spille en hjemmekamp i Tyskland, selvom vi dårligt har råd til det.

– Prioriteten er hensynet til sundheden, og det er derfor, vi beder om jeres hjælp, udtaler en talsmand for FA, skriver BBC.

Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Danmark tog imod Sverige
Læs også:Næsten ikke til at tro: Endnu en Liverpool-forsvarer alvorligt skadet
Læs også:Avis: FC Midtjylland-spillere kørte i taxa med smittet Robert Skov


Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

‘De har problemer med os’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bekræftet: Færdig

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Stor ros til FC Midtjylland

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’