FC Midtjylland holder Dario Osorio hjemme

FC Midtjylland har sagt nej til at lade Dario Osorio tage på landsholdsopgaver med Chile.



Superligaen er gået på juleferie, men om under to måneder starter forårssæsonen. Forinden har klubberne en lang opstart med både testkampe og træningslejre.

I samme periode mødes flere landshold også, men her er det ikke alle spillere, der får lov til at tage med. Det gælder blandt andre for FC Midtjyllands Dario Osorio, som man ikke sender afsted til Chile.

Det bliver beskrevet flere steder i chilenske medier, og oplysningen bekræftes af FC Midtjylland overfor Tipsbladet. I sidste uge fortalte det svenske fodboldforbund også til Tipsbladet, at FCK heller ikke havde givet Jordan Larsson og Roony Bardghji tilladelse.

Da landsholdssamlingen ikke står registreret i Fifa's kampkalender, så er FC Midtjylland i sin gode ret til at holde Dario Osorio i Danmark. På den måde får offensivspilleren en optimal opstart til forårspremieren den 18. februar mod Brøndby IF.

Dario Osorio har også selv fortalt, at landsholdsperioderne med FC Midtjylland er en anderledes størrelse, da Danmark og Chile ligger godt 12.500 kilometer fra hinanden.

– Jeg vil ikke kalde det hårdt, men det er da lidt kompliceret. I Chile er der sommer lige nu, mens det er blevet vinter her. Tidsforskellen og de lange rejser er da helt klart noget, jeg skal og er ved at vænne mig til. Hvis det bliver ved med at gå godt, skal jeg jo fortsat på de her ture, så det er med at få lært det, sagde Dario Osorio til Tipsbladet tidligere i december.

Dario Osorio fandt sig for alvor til rette i dansk fodbold mod slutningen af efteråret, hvor han siden oktober har lavet fire fuldtræffere for FC Midtjylland. Den seneste i sejren på 5-1 over Viborg FF var tilmed en sand langskudsperle.

19-årige Dario Osorio drog i sommer til Europa fra Club Universidad de Chile i hjemlandet. Kantspilleren har gennem flere transfervinduer været uhyre eftertragtet, hvor blandt andre AC Milan tidligere skulle have vist konkret interesse.

Til syvende og sidst endte han i FC Midtjylland, og det begynder nu at vise sig som et rigtig godt match. Frem til 2028 har Dario Osorio kontrakt, mens hans næste landsholdssamling altså må lade vente på sig. Fire gange har Dario Osorio repræsenteret Chile.

FC Midtjylland kan til gengæld risikere at miste flere af deres øvrige profiler til landsholdstjenester. Dem kan FC Midtjylland ikke tillade sig at holde hjemme i opstarten.

Læs mere: Superliga-stjerner kan misse opstarten





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Thomas Frank scorer sommerjob

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’