FC Midtjylland holder Dario Osorio hjemme

FC Midtjylland har sagt nej til at lade Dario Osorio tage på landsholdsopgaver med Chile.



Superligaen er gået på juleferie, men om under to måneder starter forårssæsonen. Forinden har klubberne en lang opstart med både testkampe og træningslejre.

I samme periode mødes flere landshold også, men her er det ikke alle spillere, der får lov til at tage med. Det gælder blandt andre for FC Midtjyllands Dario Osorio, som man ikke sender afsted til Chile.

Det bliver beskrevet flere steder i chilenske medier, og oplysningen bekræftes af FC Midtjylland overfor Tipsbladet. I sidste uge fortalte det svenske fodboldforbund også til Tipsbladet, at FCK heller ikke havde givet Jordan Larsson og Roony Bardghji tilladelse.

Da landsholdssamlingen ikke står registreret i Fifa's kampkalender, så er FC Midtjylland i sin gode ret til at holde Dario Osorio i Danmark. På den måde får offensivspilleren en optimal opstart til forårspremieren den 18. februar mod Brøndby IF.

Dario Osorio har også selv fortalt, at landsholdsperioderne med FC Midtjylland er en anderledes størrelse, da Danmark og Chile ligger godt 12.500 kilometer fra hinanden.

– Jeg vil ikke kalde det hårdt, men det er da lidt kompliceret. I Chile er der sommer lige nu, mens det er blevet vinter her. Tidsforskellen og de lange rejser er da helt klart noget, jeg skal og er ved at vænne mig til. Hvis det bliver ved med at gå godt, skal jeg jo fortsat på de her ture, så det er med at få lært det, sagde Dario Osorio til Tipsbladet tidligere i december.

Dario Osorio fandt sig for alvor til rette i dansk fodbold mod slutningen af efteråret, hvor han siden oktober har lavet fire fuldtræffere for FC Midtjylland. Den seneste i sejren på 5-1 over Viborg FF var tilmed en sand langskudsperle.

19-årige Dario Osorio drog i sommer til Europa fra Club Universidad de Chile i hjemlandet. Kantspilleren har gennem flere transfervinduer været uhyre eftertragtet, hvor blandt andre AC Milan tidligere skulle have vist konkret interesse.

Til syvende og sidst endte han i FC Midtjylland, og det begynder nu at vise sig som et rigtig godt match. Frem til 2028 har Dario Osorio kontrakt, mens hans næste landsholdssamling altså må lade vente på sig. Fire gange har Dario Osorio repræsenteret Chile.

FC Midtjylland kan til gengæld risikere at miste flere af deres øvrige profiler til landsholdstjenester. Dem kan FC Midtjylland ikke tillade sig at holde hjemme i opstarten.

Læs mere: Superliga-stjerner kan misse opstarten





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De overvejer Christian Eriksen

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu