Superliga-stjerner kan misse opstarten

Flere af Superligaens tophold kan risikere at undvære profiler i opstarten til forårssæsonen.



Når holdene fra Superligaen tager hul på forberedelserne til forårssæsonen i januar, må flere af ligaens tophold sandsynligvis undvære nogle stjerner.  

Således afvikles der FIFA-turneringer i både Asien og Afrika i januar og februar, og her skal flere stjerner fra Danmarks bedste række efter alt at dømme med.

I Elfenbenskysten afvikles Africa Cup of Nations i perioden fra den 13. januar til den 11. februar, og i dele af den periode må FC Midtjylland, FC København og FC Nordsjælland nok undvære et par spillere.

Således har FC Københavns kantspiller Elias Achouri, FC Midtjyllands angriber Franculino Djú og FC Nordsjællands forsvarsspiller Adamo Nagalo i efteråret været mere eller mindre faste på henholdsvis Tunesiens, Guinea-Bissaus og Burkina Fasos landshold. Alle tre lande er kvalificeret til Africa Cup of Nations og kan altså udtage de nævnte spillere.

Hvis Elias Achouri og Tunesien når langt ved turneringen, kan det potentielt også ende med at være et hårdt slag for FC København.

“Løverne” risikerer således at skulle i aktion allerede den 13. eller 14. februar – blot to-tre dage efter finalen og en lille uge efter semifinalerne – i Champions Leagues knockoutrunde. Det kan dog også være, at de først skal i aktion den 20. eller 21. februar i turneringen.

Cho og Franculino i aktion for FC Midtjylland. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Mens Africa Cup of Nations løber af stablen i Elfenbenskysten, afvikles der i Qatar den såkaldte Asian Cup fra den 12. januar til den 10. februar, og her skal FC Midtjyllands ligatopscorer Cho Gue-sung efter alt at dømme med for det sydkoreanske landshold.

25-årige Cho Gue-sung, der har scoret otte mål i Superligaen i efteråret, er startet inde i 12 af Sydkoreas seneste 15 kampe, så chancerne, for at han udtages, må betragtes som store.

Sydkorea skal desuden møde Malaysia, Jordan og Bahrain i gruppespillet, og mandskabet er utvivlsomt favoritter til at gå videre fra gruppespillet. Hvis det ender sådan, skal Cho og Sydkorea spille ottendedelsfinale i slutningen af januar, og angriberen vil formentlig først være tilbage på Heden i starten af februar.

Misser flere testkampe
Cho Gue-sung og Franculino i FC Midtjylland og Elias Achouri i FC København vil med sikkerhed misse kampe, hvis de udtages af deres respektive hold.

FC Midtjylland skal spille testkampe mod AaB, BK Häcken og FC Fredericia i perioden fra 19. januar til 30. januar, og samtidig afvikles gruppespillet i både Africa Cup of Nations og Asian Cup. 

FC København skal møde Rangers FC den 16. januar og Sparta Prag den 20. januar, og begge kampe ligger også, mens Africa Cup of Nations' gruppespil er i gang.  

Klubber kan ikke sige nej
Mens Sverige forleden kunne meddele, at FC København har afvist at frigive Roony Bardghji og Jordan Larsson til to landskampe i januar, kan Superliga-klubber ikke nægte at frigive spillere til Africa Cup of Nations eller Asian Cup.

Landskampsterminerne, spillere skal frigives til, skal nemlig fremgå af FIFA’s kampkalendar, og det gør både Asian Cup og Africa Cup of Nations. I den forbindelse lyder det i FIFA’s reglement:

– Klubber er forpligtet til at frigive deres spillere til det landshold, som spilleren er spilleberettiget for på grund af sin nationalitet, hvis de bliver indkaldt af det pågældende landshold.

Sverige skal som bekendt hverken spille Asian Cup eller Africa Cup of Nations, men har blot arrangeret en testkamp i starten af januar. Den er derfor ikke en del af FIFA’s officielle kampkalendar, og af den grund har FC København altså kunnet holde Roony Bardghji og Jordan Larsson hjemme.

Lyngby har desuden fået udtaget fire spillere til Islands landskampe i januar – Gylfi Sigurdsson, Andri Gudjohnsen, Kolbeinn Finnsson og Sævar Magnusson – og her kan de også afvise at lade spillerne rejse med. 







Randers FC – FC Midtjylland


Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– Fuldstændig svigtet

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vejle Boldklub – FC København

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

To direktører færdige i Superliga-klub

Stor Brøndby-stjerne skadet

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

I svime over sensationel dansker

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Skidt nyt til Brian Riemer?

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

FC Fredericia – Viborg FF

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Dansk dommer får ros stor ros

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid