En ny landstræner skal fra næste år styre Polen igennem EM-kvalifikationen.
Det polske fodboldforbund oplyser på sin hjemmeside, at man har valgt at stoppe samarbejdet med Czesław Michniewicz, hvis kontrakt udløber ved årsskiftet.
– Vi vil gerne takke Czesław Michniewicz for hans 11 måneder som landstræner. Han tog over på et meget svært tidspunkt. På trods af det så kvalificerede han os til VM, og fastholdte vores placering i Nations League. Han sikrede også Polen sin første knockout-kamp ved et VM i 36, siger forbundets præsident, Cezary Kulesza.
Facit bliver dermed knap et år i spidsen for Polen for Czesław Michniewicz, hvor han blandt andet fik dem videre fra gruppespillet ved VM i Qatar. I FC København vil Kamil Grabara også huske ham som den landstræner, der gav ham debut for Polen.
I en Nations League-kamp mod Wales, som Polen vandt med 2-1, startede FCK-keeperen på banen. Kamil Grabara blev også på et sent afbud udtaget til VM i Qatar, men her spillede han på banen en sekundær rolle, mens hans udenfor banen var centrum for flere stikpiller.
Det polske fodboldforbund oplyser også, at man hurtigst muligt vil gå igang med at finde Czesław Michniewicz' afløser med henblik på at kvalificere Polen til EM i Tyskland i 2024.
I EM-kvalifikationen er Polen i gruppe med Albanien, Færøerne, Moldova og Tjekkiet. Ved VM var Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski og Bartłomiej Drągowski den foretrukne trio, men en sen skade til sidsnævnte gav Grabara en VM-billet.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED