Fravælger Danmark: Her er landstræners reaktion

Amin Chiakha har fortalt til Tipsbladet, at han vælger at stille op for Algeriet. U19-landstræner Lasse Stensgaard respekterer Chiakhas beslutning, men han er ked af, at han ikke længere skal arbejde med FCK-talentet.



DBU må se langt efter Amin Chiakha. 

Tirsdag afslørede FCK-talentet nemlig i et interview med Tipsbladet, at han har valgt at stille op for Algeriet i landsholdsregi. 

18-årige Chiakha kan ellers skrive U17-, U18- og U19-landskampe på CV'et.

Men hvad tænker DBU om Chiakhas valg?

– Jeg synes altid, at det er en svær størrelse. For mig og DBU er det et personligt valg i forhold til, hvilket landsholdshold man vil repræsentere. Der kan lægge mange bevæggrunde bag det. Det kan være noget kulturelt, som det er i det her tilfælde ved Amin.

– Det har jeg stor respekt for. Jeg har hele tiden vidst, at Amin har en 50-50-blanding af to kulturer i sig. Jeg er selvfølgelig træt af at miste en rigtig dygtig spiller og god person, men jeg har stor respekt for Amins beslutning.

– Hvis det føles rigtigt i Amins mave, så er der no hard feelings fra hverken min eller DBU's side. Vi er lige gode venner af den grund. Dygtige spillere vil vi altid gerne have, så det er lidt trist, siger den danske U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Amin har jo været glad for at være en del af Danmark. Det havde været værre, hvis det havde været en af bevæggrundene for, at han ikke kunne flytte sig hos os. Det er nogle følelser, som Amin har. Jeg er selvfølgelig ked af, at jeg ikke skal arbejde med Amin mere, fordi han er en god fodboldspiller.

– Han har gjort det godt for os, men hvad der er rigtigt for den enkelte, skal også være op til den enkelte.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XMJHMT

Foto: Alamy

Ingen overtalelse
Stensgaard mener, at DBU gør et godt stykke arbejde for de danske talenter.

– Jeg tror altid, at når spillere er i et godt miljø, så kan de rykke sig. Han har jo sine bevægsgrunde for at vælge Algeriet. Det har jeg respekt for. Hvad der er bedst for Amin, er svært at vurdere. Vi synes, at vi gør det godt hos os, og vi prøver at rykke spillerne så meget, som vi kan.

Da Chiakha skulle tage sit endelige valg, havde U19-landstræneren en snak med den unge angriber om tankerne bag beslutningen.

– Jeg havde dialogen med Amin, da det var oppe over, og vi har selvfølgelig haft en god snak om det, uden jeg skulle forsøge at overtale ham til at blive ved med at have Hummel-tøj på. Det var bare for at høre bevæggrundene. Det var jeg interesseret i at høre om. Vi har haft et samarbejde på halvandet år, og det er fint at få afsluttet det på en god måde, afslutter Stensgaard med til Tipsbladet. 

18-årige Chiakha nåede at lave tre mål i fem U19-landskampe for Danmark, men nu skal han forsøge at bryde igennem hos algeriske landshold.






Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Det giver håb for fremtiden