Fravælger Danmark: Her er landstræners reaktion

Amin Chiakha har fortalt til Tipsbladet, at han vælger at stille op for Algeriet. U19-landstræner Lasse Stensgaard respekterer Chiakhas beslutning, men han er ked af, at han ikke længere skal arbejde med FCK-talentet.



DBU må se langt efter Amin Chiakha. 

Tirsdag afslørede FCK-talentet nemlig i et interview med Tipsbladet, at han har valgt at stille op for Algeriet i landsholdsregi. 

18-årige Chiakha kan ellers skrive U17-, U18- og U19-landskampe på CV'et.

Men hvad tænker DBU om Chiakhas valg?

– Jeg synes altid, at det er en svær størrelse. For mig og DBU er det et personligt valg i forhold til, hvilket landsholdshold man vil repræsentere. Der kan lægge mange bevæggrunde bag det. Det kan være noget kulturelt, som det er i det her tilfælde ved Amin.

– Det har jeg stor respekt for. Jeg har hele tiden vidst, at Amin har en 50-50-blanding af to kulturer i sig. Jeg er selvfølgelig træt af at miste en rigtig dygtig spiller og god person, men jeg har stor respekt for Amins beslutning.

– Hvis det føles rigtigt i Amins mave, så er der no hard feelings fra hverken min eller DBU's side. Vi er lige gode venner af den grund. Dygtige spillere vil vi altid gerne have, så det er lidt trist, siger den danske U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Amin har jo været glad for at være en del af Danmark. Det havde været værre, hvis det havde været en af bevæggrundene for, at han ikke kunne flytte sig hos os. Det er nogle følelser, som Amin har. Jeg er selvfølgelig ked af, at jeg ikke skal arbejde med Amin mere, fordi han er en god fodboldspiller.

– Han har gjort det godt for os, men hvad der er rigtigt for den enkelte, skal også være op til den enkelte.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XMJHMT

Foto: Alamy

Ingen overtalelse
Stensgaard mener, at DBU gør et godt stykke arbejde for de danske talenter.

– Jeg tror altid, at når spillere er i et godt miljø, så kan de rykke sig. Han har jo sine bevægsgrunde for at vælge Algeriet. Det har jeg respekt for. Hvad der er bedst for Amin, er svært at vurdere. Vi synes, at vi gør det godt hos os, og vi prøver at rykke spillerne så meget, som vi kan.

Da Chiakha skulle tage sit endelige valg, havde U19-landstræneren en snak med den unge angriber om tankerne bag beslutningen.

– Jeg havde dialogen med Amin, da det var oppe over, og vi har selvfølgelig haft en god snak om det, uden jeg skulle forsøge at overtale ham til at blive ved med at have Hummel-tøj på. Det var bare for at høre bevæggrundene. Det var jeg interesseret i at høre om. Vi har haft et samarbejde på halvandet år, og det er fint at få afsluttet det på en god måde, afslutter Stensgaard med til Tipsbladet. 

18-årige Chiakha nåede at lave tre mål i fem U19-landskampe for Danmark, men nu skal han forsøge at bryde igennem hos algeriske landshold.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Uventet transferdrejning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Scorer heftig lønstigning

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Supercomputer: De vinder VM

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne