Fravælger Danmark: Her er landstræners reaktion

Amin Chiakha har fortalt til Tipsbladet, at han vælger at stille op for Algeriet. U19-landstræner Lasse Stensgaard respekterer Chiakhas beslutning, men han er ked af, at han ikke længere skal arbejde med FCK-talentet.



DBU må se langt efter Amin Chiakha. 

Tirsdag afslørede FCK-talentet nemlig i et interview med Tipsbladet, at han har valgt at stille op for Algeriet i landsholdsregi. 

18-årige Chiakha kan ellers skrive U17-, U18- og U19-landskampe på CV'et.

Men hvad tænker DBU om Chiakhas valg?

– Jeg synes altid, at det er en svær størrelse. For mig og DBU er det et personligt valg i forhold til, hvilket landsholdshold man vil repræsentere. Der kan lægge mange bevæggrunde bag det. Det kan være noget kulturelt, som det er i det her tilfælde ved Amin.

– Det har jeg stor respekt for. Jeg har hele tiden vidst, at Amin har en 50-50-blanding af to kulturer i sig. Jeg er selvfølgelig træt af at miste en rigtig dygtig spiller og god person, men jeg har stor respekt for Amins beslutning.

– Hvis det føles rigtigt i Amins mave, så er der no hard feelings fra hverken min eller DBU's side. Vi er lige gode venner af den grund. Dygtige spillere vil vi altid gerne have, så det er lidt trist, siger den danske U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Amin har jo været glad for at være en del af Danmark. Det havde været værre, hvis det havde været en af bevæggrundene for, at han ikke kunne flytte sig hos os. Det er nogle følelser, som Amin har. Jeg er selvfølgelig ked af, at jeg ikke skal arbejde med Amin mere, fordi han er en god fodboldspiller.

– Han har gjort det godt for os, men hvad der er rigtigt for den enkelte, skal også være op til den enkelte.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XMJHMT

Foto: Alamy

Ingen overtalelse
Stensgaard mener, at DBU gør et godt stykke arbejde for de danske talenter.

– Jeg tror altid, at når spillere er i et godt miljø, så kan de rykke sig. Han har jo sine bevægsgrunde for at vælge Algeriet. Det har jeg respekt for. Hvad der er bedst for Amin, er svært at vurdere. Vi synes, at vi gør det godt hos os, og vi prøver at rykke spillerne så meget, som vi kan.

Da Chiakha skulle tage sit endelige valg, havde U19-landstræneren en snak med den unge angriber om tankerne bag beslutningen.

– Jeg havde dialogen med Amin, da det var oppe over, og vi har selvfølgelig haft en god snak om det, uden jeg skulle forsøge at overtale ham til at blive ved med at have Hummel-tøj på. Det var bare for at høre bevæggrundene. Det var jeg interesseret i at høre om. Vi har haft et samarbejde på halvandet år, og det er fint at få afsluttet det på en god måde, afslutter Stensgaard med til Tipsbladet. 

18-årige Chiakha nåede at lave tre mål i fem U19-landskampe for Danmark, men nu skal han forsøge at bryde igennem hos algeriske landshold.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Han stiller ultimative krav

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

– En gigantisk nedtur!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Voldsom udmelding om Froholdt

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Supercomputer spår FCM-nedtur

De må have mareridt om ham i nat!

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense