Fravælger Danmark: Her er landstræners reaktion

Amin Chiakha har fortalt til Tipsbladet, at han vælger at stille op for Algeriet. U19-landstræner Lasse Stensgaard respekterer Chiakhas beslutning, men han er ked af, at han ikke længere skal arbejde med FCK-talentet.



DBU må se langt efter Amin Chiakha. 

Tirsdag afslørede FCK-talentet nemlig i et interview med Tipsbladet, at han har valgt at stille op for Algeriet i landsholdsregi. 

18-årige Chiakha kan ellers skrive U17-, U18- og U19-landskampe på CV'et.

Men hvad tænker DBU om Chiakhas valg?

– Jeg synes altid, at det er en svær størrelse. For mig og DBU er det et personligt valg i forhold til, hvilket landsholdshold man vil repræsentere. Der kan lægge mange bevæggrunde bag det. Det kan være noget kulturelt, som det er i det her tilfælde ved Amin.

– Det har jeg stor respekt for. Jeg har hele tiden vidst, at Amin har en 50-50-blanding af to kulturer i sig. Jeg er selvfølgelig træt af at miste en rigtig dygtig spiller og god person, men jeg har stor respekt for Amins beslutning.

– Hvis det føles rigtigt i Amins mave, så er der no hard feelings fra hverken min eller DBU's side. Vi er lige gode venner af den grund. Dygtige spillere vil vi altid gerne have, så det er lidt trist, siger den danske U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Amin har jo været glad for at være en del af Danmark. Det havde været værre, hvis det havde været en af bevæggrundene for, at han ikke kunne flytte sig hos os. Det er nogle følelser, som Amin har. Jeg er selvfølgelig ked af, at jeg ikke skal arbejde med Amin mere, fordi han er en god fodboldspiller.

– Han har gjort det godt for os, men hvad der er rigtigt for den enkelte, skal også være op til den enkelte.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XMJHMT

Foto: Alamy

Ingen overtalelse
Stensgaard mener, at DBU gør et godt stykke arbejde for de danske talenter.

– Jeg tror altid, at når spillere er i et godt miljø, så kan de rykke sig. Han har jo sine bevægsgrunde for at vælge Algeriet. Det har jeg respekt for. Hvad der er bedst for Amin, er svært at vurdere. Vi synes, at vi gør det godt hos os, og vi prøver at rykke spillerne så meget, som vi kan.

Da Chiakha skulle tage sit endelige valg, havde U19-landstræneren en snak med den unge angriber om tankerne bag beslutningen.

– Jeg havde dialogen med Amin, da det var oppe over, og vi har selvfølgelig haft en god snak om det, uden jeg skulle forsøge at overtale ham til at blive ved med at have Hummel-tøj på. Det var bare for at høre bevæggrundene. Det var jeg interesseret i at høre om. Vi har haft et samarbejde på halvandet år, og det er fint at få afsluttet det på en god måde, afslutter Stensgaard med til Tipsbladet. 

18-årige Chiakha nåede at lave tre mål i fem U19-landskampe for Danmark, men nu skal han forsøge at bryde igennem hos algeriske landshold.





Afsløring: FCN henter endnu et toptalent




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FCM uden syv mand mod Brann

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kontramelding om transfer

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Brøndby-transfer glippet

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp