Fravælger Danmark: Her er landstræners reaktion

Amin Chiakha har fortalt til Tipsbladet, at han vælger at stille op for Algeriet. U19-landstræner Lasse Stensgaard respekterer Chiakhas beslutning, men han er ked af, at han ikke længere skal arbejde med FCK-talentet.



DBU må se langt efter Amin Chiakha. 

Tirsdag afslørede FCK-talentet nemlig i et interview med Tipsbladet, at han har valgt at stille op for Algeriet i landsholdsregi. 

18-årige Chiakha kan ellers skrive U17-, U18- og U19-landskampe på CV'et.

Men hvad tænker DBU om Chiakhas valg?

– Jeg synes altid, at det er en svær størrelse. For mig og DBU er det et personligt valg i forhold til, hvilket landsholdshold man vil repræsentere. Der kan lægge mange bevæggrunde bag det. Det kan være noget kulturelt, som det er i det her tilfælde ved Amin.

– Det har jeg stor respekt for. Jeg har hele tiden vidst, at Amin har en 50-50-blanding af to kulturer i sig. Jeg er selvfølgelig træt af at miste en rigtig dygtig spiller og god person, men jeg har stor respekt for Amins beslutning.

– Hvis det føles rigtigt i Amins mave, så er der no hard feelings fra hverken min eller DBU's side. Vi er lige gode venner af den grund. Dygtige spillere vil vi altid gerne have, så det er lidt trist, siger den danske U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Amin har jo været glad for at være en del af Danmark. Det havde været værre, hvis det havde været en af bevæggrundene for, at han ikke kunne flytte sig hos os. Det er nogle følelser, som Amin har. Jeg er selvfølgelig ked af, at jeg ikke skal arbejde med Amin mere, fordi han er en god fodboldspiller.

– Han har gjort det godt for os, men hvad der er rigtigt for den enkelte, skal også være op til den enkelte.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XMJHMT

Foto: Alamy

Ingen overtalelse
Stensgaard mener, at DBU gør et godt stykke arbejde for de danske talenter.

– Jeg tror altid, at når spillere er i et godt miljø, så kan de rykke sig. Han har jo sine bevægsgrunde for at vælge Algeriet. Det har jeg respekt for. Hvad der er bedst for Amin, er svært at vurdere. Vi synes, at vi gør det godt hos os, og vi prøver at rykke spillerne så meget, som vi kan.

Da Chiakha skulle tage sit endelige valg, havde U19-landstræneren en snak med den unge angriber om tankerne bag beslutningen.

– Jeg havde dialogen med Amin, da det var oppe over, og vi har selvfølgelig haft en god snak om det, uden jeg skulle forsøge at overtale ham til at blive ved med at have Hummel-tøj på. Det var bare for at høre bevæggrundene. Det var jeg interesseret i at høre om. Vi har haft et samarbejde på halvandet år, og det er fint at få afsluttet det på en god måde, afslutter Stensgaard med til Tipsbladet. 

18-årige Chiakha nåede at lave tre mål i fem U19-landskampe for Danmark, men nu skal han forsøge at bryde igennem hos algeriske landshold.





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Semenyo scorer igen mod Spurs

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Lerager overrasket over én ting efter skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Froholdt med klar transfermelding

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Kan købes til spotpris

FCK-profil holder VM-drøm i live

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

Liverpool tager storsejr

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

– En sindssygt fed følelse