FCM’er skal stå over for superstjerner: Glæder mig helt vildt

Mikael Anderson skal stå over for nogle af verdens bedste spillere, hvis han kommer i aktion for Island i de kommende landskampe, og den test ser han frem til.



I løbet af den kommende vil Mikael Anderson formentlig få nogle af sine hidtil største oplevelser i landsholdsregi.

Sammen med resten af det islandske landshold skal FC Midtjylland-spilleren nemlig møde både nummer et og nummer fire på verdensranglisten – nemlig Belgien og England.

Hidtil har Mikael Anderson spillet fem landskampe for Island, og det bedste hold, han har mødt, er Tyrkiet, som er nummer 29 i verden. Det er altså hold fra et andet luftlag, islændingene skal møde i løbet af den kommende uge, og det ser FC Midtjylland-spilleren i den grad frem til.

– Vi skal spille mod to af de bedste lande i verden og nogle af de bedste fodboldspillere i verden, så det er klart, at det er noget, man glæder sig helt vildt meget til, siger Mikael Anderson til tipsbladet.dk.

Læs også:FC København jubler: Sælger rekordmange sæsonkort

Mikael Anderson gør sig som regel på kanten, og dermed kan han stå over for stjerner som Trent Alexander-Arnold fra Liverpool, Kyle Walker fra Manchester City eller Jan Vertonghen fra Benfica. Det er spillere med flere hundrede kampe i Europas bedste ligaer, og det er en test, FC Midtjylland-spilleren ser frem til.

– Jeg glæder mig helt vildt meget til at matche mig selv og se, hvor jeg står i forhold til dem. Og så håber jeg bare, at vi kan spille med og arbejde som et hold, og forhåbentlig få et resultat mod begge lande. Det skal nok blive rigtig, rigtig sjovt, lyder det fra Mikael Anderson.

De seneste gange, han har været med på det islandske landshold, er det blevet til en plads i landstræner Erik Hamrens startopstillinger, og i Islands sidste kamp i 2019 leverede han også en assists i sejren over Moldova.

På træningsbanen forsøger Mikael Anderson også at overbevise Erik Hamren om, at han fortjener endnu en startplads, men han tager ikke noget for givet.

Læs også:Alt om FC Midtjylland: Hvis det ikke er i stykker, så lad være med at reparere

– Jeg forventer ikke noget som helst. Nu handler det bare om at gøre sig fortjent til at få spilletid og se, hvad det bliver til – om det bliver et indhop fra bænken, eller om det er startplads.

– Det er ikke op til mig, og jeg prøver bare at træne godt og så må vi se, hvad landstræneren bestemmer, lyder det fra Mikael Anderson.

Foruden den 22-årige FC Midtjylland-spiller er også forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson fra Brøndby IF og kantspilleren Jon Dagur Thorsteinsson fra AGF udtaget til den islandske landsholdstrup. 

Island møder England på hjemmebane lørdag klokken 18.00, mens de skal til Belgien og spille tirsdag klokken 20.45. 

Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:FCM-kant tager Sisto-rygter med ro: Sådan er det i en topklub




Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Langer ud efter trænerlegende

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Newcastle – Manchester United

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

FCM henter svensk forsvarstalent

Køber engelsk klub

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Victor Nelsson topper international impact-liste

631 millioner kroner

I chok over Manchester United

Her kan du se Newcastle mod Manchester United



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu er Dreyer historisk

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Han tisser isterninger’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Arne Slot dybt frustreret

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

– Det må for alt i verden ikke ske!

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM