FCM’er skal stå over for superstjerner: Glæder mig helt vildt

Mikael Anderson skal stå over for nogle af verdens bedste spillere, hvis han kommer i aktion for Island i de kommende landskampe, og den test ser han frem til.



I løbet af den kommende vil Mikael Anderson formentlig få nogle af sine hidtil største oplevelser i landsholdsregi.

Sammen med resten af det islandske landshold skal FC Midtjylland-spilleren nemlig møde både nummer et og nummer fire på verdensranglisten – nemlig Belgien og England.

Hidtil har Mikael Anderson spillet fem landskampe for Island, og det bedste hold, han har mødt, er Tyrkiet, som er nummer 29 i verden. Det er altså hold fra et andet luftlag, islændingene skal møde i løbet af den kommende uge, og det ser FC Midtjylland-spilleren i den grad frem til.

– Vi skal spille mod to af de bedste lande i verden og nogle af de bedste fodboldspillere i verden, så det er klart, at det er noget, man glæder sig helt vildt meget til, siger Mikael Anderson til tipsbladet.dk.

Læs også:FC København jubler: Sælger rekordmange sæsonkort

Mikael Anderson gør sig som regel på kanten, og dermed kan han stå over for stjerner som Trent Alexander-Arnold fra Liverpool, Kyle Walker fra Manchester City eller Jan Vertonghen fra Benfica. Det er spillere med flere hundrede kampe i Europas bedste ligaer, og det er en test, FC Midtjylland-spilleren ser frem til.

– Jeg glæder mig helt vildt meget til at matche mig selv og se, hvor jeg står i forhold til dem. Og så håber jeg bare, at vi kan spille med og arbejde som et hold, og forhåbentlig få et resultat mod begge lande. Det skal nok blive rigtig, rigtig sjovt, lyder det fra Mikael Anderson.

De seneste gange, han har været med på det islandske landshold, er det blevet til en plads i landstræner Erik Hamrens startopstillinger, og i Islands sidste kamp i 2019 leverede han også en assists i sejren over Moldova.

På træningsbanen forsøger Mikael Anderson også at overbevise Erik Hamren om, at han fortjener endnu en startplads, men han tager ikke noget for givet.

Læs også:Alt om FC Midtjylland: Hvis det ikke er i stykker, så lad være med at reparere

– Jeg forventer ikke noget som helst. Nu handler det bare om at gøre sig fortjent til at få spilletid og se, hvad det bliver til – om det bliver et indhop fra bænken, eller om det er startplads.

– Det er ikke op til mig, og jeg prøver bare at træne godt og så må vi se, hvad landstræneren bestemmer, lyder det fra Mikael Anderson.

Foruden den 22-årige FC Midtjylland-spiller er også forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson fra Brøndby IF og kantspilleren Jon Dagur Thorsteinsson fra AGF udtaget til den islandske landsholdstrup. 

Island møder England på hjemmebane lørdag klokken 18.00, mens de skal til Belgien og spille tirsdag klokken 20.45. 

Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:FCM-kant tager Sisto-rygter med ro: Sådan er det i en topklub




LIVE

LIVE: Grimme scener i HSV-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Emre Mor færdig

– Det var virkelig pinligt

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ipswich er tilbage i Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg