FCM’er skal stå over for superstjerner: Glæder mig helt vildt

Mikael Anderson skal stå over for nogle af verdens bedste spillere, hvis han kommer i aktion for Island i de kommende landskampe, og den test ser han frem til.



I løbet af den kommende vil Mikael Anderson formentlig få nogle af sine hidtil største oplevelser i landsholdsregi.

Sammen med resten af det islandske landshold skal FC Midtjylland-spilleren nemlig møde både nummer et og nummer fire på verdensranglisten – nemlig Belgien og England.

Hidtil har Mikael Anderson spillet fem landskampe for Island, og det bedste hold, han har mødt, er Tyrkiet, som er nummer 29 i verden. Det er altså hold fra et andet luftlag, islændingene skal møde i løbet af den kommende uge, og det ser FC Midtjylland-spilleren i den grad frem til.

– Vi skal spille mod to af de bedste lande i verden og nogle af de bedste fodboldspillere i verden, så det er klart, at det er noget, man glæder sig helt vildt meget til, siger Mikael Anderson til tipsbladet.dk.

Læs også:FC København jubler: Sælger rekordmange sæsonkort

Mikael Anderson gør sig som regel på kanten, og dermed kan han stå over for stjerner som Trent Alexander-Arnold fra Liverpool, Kyle Walker fra Manchester City eller Jan Vertonghen fra Benfica. Det er spillere med flere hundrede kampe i Europas bedste ligaer, og det er en test, FC Midtjylland-spilleren ser frem til.

– Jeg glæder mig helt vildt meget til at matche mig selv og se, hvor jeg står i forhold til dem. Og så håber jeg bare, at vi kan spille med og arbejde som et hold, og forhåbentlig få et resultat mod begge lande. Det skal nok blive rigtig, rigtig sjovt, lyder det fra Mikael Anderson.

De seneste gange, han har været med på det islandske landshold, er det blevet til en plads i landstræner Erik Hamrens startopstillinger, og i Islands sidste kamp i 2019 leverede han også en assists i sejren over Moldova.

På træningsbanen forsøger Mikael Anderson også at overbevise Erik Hamren om, at han fortjener endnu en startplads, men han tager ikke noget for givet.

Læs også:Alt om FC Midtjylland: Hvis det ikke er i stykker, så lad være med at reparere

– Jeg forventer ikke noget som helst. Nu handler det bare om at gøre sig fortjent til at få spilletid og se, hvad det bliver til – om det bliver et indhop fra bænken, eller om det er startplads.

– Det er ikke op til mig, og jeg prøver bare at træne godt og så må vi se, hvad landstræneren bestemmer, lyder det fra Mikael Anderson.

Foruden den 22-årige FC Midtjylland-spiller er også forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson fra Brøndby IF og kantspilleren Jon Dagur Thorsteinsson fra AGF udtaget til den islandske landsholdstrup. 

Island møder England på hjemmebane lørdag klokken 18.00, mens de skal til Belgien og spille tirsdag klokken 20.45. 

Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:FCM-kant tager Sisto-rygter med ro: Sådan er det i en topklub




Tror på overraskelse i startopstilling




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland – FC København

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Fælder bekymrende dom efter chok



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Spændende OB-nyhed

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-profil skadet

Topscorer kritiserer Silkeborg

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler