I løbet af den kommende vil Mikael Anderson formentlig få nogle af sine hidtil største oplevelser i landsholdsregi.
Sammen med resten af det islandske landshold skal FC Midtjylland-spilleren nemlig møde både nummer et og nummer fire på verdensranglisten – nemlig Belgien og England.
Hidtil har Mikael Anderson spillet fem landskampe for Island, og det bedste hold, han har mødt, er Tyrkiet, som er nummer 29 i verden. Det er altså hold fra et andet luftlag, islændingene skal møde i løbet af den kommende uge, og det ser FC Midtjylland-spilleren i den grad frem til.
– Vi skal spille mod to af de bedste lande i verden og nogle af de bedste fodboldspillere i verden, så det er klart, at det er noget, man glæder sig helt vildt meget til, siger Mikael Anderson til tipsbladet.dk.
Læs også:FC København jubler: Sælger rekordmange sæsonkort
Mikael Anderson gør sig som regel på kanten, og dermed kan han stå over for stjerner som Trent Alexander-Arnold fra Liverpool, Kyle Walker fra Manchester City eller Jan Vertonghen fra Benfica. Det er spillere med flere hundrede kampe i Europas bedste ligaer, og det er en test, FC Midtjylland-spilleren ser frem til.
– Jeg glæder mig helt vildt meget til at matche mig selv og se, hvor jeg står i forhold til dem. Og så håber jeg bare, at vi kan spille med og arbejde som et hold, og forhåbentlig få et resultat mod begge lande. Det skal nok blive rigtig, rigtig sjovt, lyder det fra Mikael Anderson.
De seneste gange, han har været med på det islandske landshold, er det blevet til en plads i landstræner Erik Hamrens startopstillinger, og i Islands sidste kamp i 2019 leverede han også en assists i sejren over Moldova.
På træningsbanen forsøger Mikael Anderson også at overbevise Erik Hamren om, at han fortjener endnu en startplads, men han tager ikke noget for givet.
Læs også:Alt om FC Midtjylland: Hvis det ikke er i stykker, så lad være med at reparere
– Jeg forventer ikke noget som helst. Nu handler det bare om at gøre sig fortjent til at få spilletid og se, hvad det bliver til – om det bliver et indhop fra bænken, eller om det er startplads.
– Det er ikke op til mig, og jeg prøver bare at træne godt og så må vi se, hvad landstræneren bestemmer, lyder det fra Mikael Anderson.
Foruden den 22-årige FC Midtjylland-spiller er også forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson fra Brøndby IF og kantspilleren Jon Dagur Thorsteinsson fra AGF udtaget til den islandske landsholdstrup.
Island møder England på hjemmebane lørdag klokken 18.00, mens de skal til Belgien og spille tirsdag klokken 20.45.
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:FCM-kant tager Sisto-rygter med ro: Sådan er det i en topklub
Conrad Harder assisterer i nederlag
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
Køb billet til FC København i Champions League
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Indkalder Salah til afgørende samtale
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
