I løbet af den kommende vil Mikael Anderson formentlig få nogle af sine hidtil største oplevelser i landsholdsregi.
Sammen med resten af det islandske landshold skal FC Midtjylland-spilleren nemlig møde både nummer et og nummer fire på verdensranglisten – nemlig Belgien og England.
Hidtil har Mikael Anderson spillet fem landskampe for Island, og det bedste hold, han har mødt, er Tyrkiet, som er nummer 29 i verden. Det er altså hold fra et andet luftlag, islændingene skal møde i løbet af den kommende uge, og det ser FC Midtjylland-spilleren i den grad frem til.
– Vi skal spille mod to af de bedste lande i verden og nogle af de bedste fodboldspillere i verden, så det er klart, at det er noget, man glæder sig helt vildt meget til, siger Mikael Anderson til tipsbladet.dk.
Læs også:FC København jubler: Sælger rekordmange sæsonkort
Mikael Anderson gør sig som regel på kanten, og dermed kan han stå over for stjerner som Trent Alexander-Arnold fra Liverpool, Kyle Walker fra Manchester City eller Jan Vertonghen fra Benfica. Det er spillere med flere hundrede kampe i Europas bedste ligaer, og det er en test, FC Midtjylland-spilleren ser frem til.
– Jeg glæder mig helt vildt meget til at matche mig selv og se, hvor jeg står i forhold til dem. Og så håber jeg bare, at vi kan spille med og arbejde som et hold, og forhåbentlig få et resultat mod begge lande. Det skal nok blive rigtig, rigtig sjovt, lyder det fra Mikael Anderson.
De seneste gange, han har været med på det islandske landshold, er det blevet til en plads i landstræner Erik Hamrens startopstillinger, og i Islands sidste kamp i 2019 leverede han også en assists i sejren over Moldova.
På træningsbanen forsøger Mikael Anderson også at overbevise Erik Hamren om, at han fortjener endnu en startplads, men han tager ikke noget for givet.
Læs også:Alt om FC Midtjylland: Hvis det ikke er i stykker, så lad være med at reparere
– Jeg forventer ikke noget som helst. Nu handler det bare om at gøre sig fortjent til at få spilletid og se, hvad det bliver til – om det bliver et indhop fra bænken, eller om det er startplads.
– Det er ikke op til mig, og jeg prøver bare at træne godt og så må vi se, hvad landstræneren bestemmer, lyder det fra Mikael Anderson.
Foruden den 22-årige FC Midtjylland-spiller er også forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson fra Brøndby IF og kantspilleren Jon Dagur Thorsteinsson fra AGF udtaget til den islandske landsholdstrup.
Island møder England på hjemmebane lørdag klokken 18.00, mens de skal til Belgien og spille tirsdag klokken 20.45.
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:FCM-kant tager Sisto-rygter med ro: Sådan er det i en topklub
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
OPTAKT
Brasilien – Haiti
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
