Der har været utallige rygter om Pione Sistos fremtid i de seneste uger, og den danske kantspiller har flere gange været meldt på vej tilbage til FC Midtjylland, hvor han i sin tid også fik sit store gennembrud.
De forsvarende danske mestre råder i forvejen over en hel del spillere til de tre offensive midtbanepladser med blandt andre Anders Dreyer, Evander, Awer Mabil, Lasse Vibe, Bozhidar Kraev, Mikael Anderson og Gustav Isaksen i truppen. Og hvis Sisto også kommer til, vil der pludselig være rigtig mange spillere til blot tre startpladser.
Men Mikael Anderson tager rygterne med ophøjet ro.
Læs også:Celta-træner udelader Pione Sisto til testkamp
– Jeg tror, at når man spiller i en topklub, som FC Midtjylland nu er blevet, vil der altid være rygter om, at spillere kommer til og fra, så det er ikke rigtig noget, jeg forholder mig til, siger den islandske landsholdsspiller til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forholder mig til, at jeg har en kontrakt til 2023, og så må jeg bare gøre det, jeg kan, for at bevise, uanset hvem der nu kunne finde på at komme til FC Midtjylland. Jeg er ikke bekymret, og jeg ved, at det er en del af at være i en topklub. Der kommer masser af konkurrence, og der er masser af spillere, der gerne vil spille, og jeg vil bare være mere motiveret, hvis der kommer en spiller på min position.
Den 22-årige kantspiller har før været udlejet fra FC Midtjylland til hollandske Excelsior, og med fem landskampe for Island på cv’et er han en spiller, der muligvis har et par bejlere i udlandet. Han har til gengæld ikke hørt, at han skulle være på vej væk fra de danske mestre.
Læs også:Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper
– Jeg har ikke fået noget at vide fra klubben eller min agent, men man ved sgu aldrig, hvad der kan ske i fodbold. I morgen kan det fuldstændig vende. Lige nu og her er mit udgangspunkt at spille i FC Midtjylland, og jeg er sindssygt glad her, så indtil jeg får noget andet at vide, fokuserer jeg på det, siger han.
Og mens fokus er rettet på FC Midtjylland, har han også en klar idé om, hvad han selv skal gøre bedre.
– Jeg var okay tilfreds med sidste sæson, men det kan stadig blive bedre. Det er klart at få mere output på tingene via mål og assists og sådan nogle ting, og det er klart, at vi jo helst skal i Europa og vinde mesterskabet. Det er jo gode målsætninger at have, kan man sige, lyder det fra kantspilleren.
Mikael Anderson fik sit gennembrud på Heden i sidste sæson, hvor han spillede 33 kampe med fire mål og fire oplæg til følge. Han kom også i aktion i FC Midtjyllands kamp mod Ludogorets i årets Champions League-kvalifikation.
Læs også:FCM forsøger med nyt bud på Sisto: Bonusser skal redde handlen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar besked til danske debutanter
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Av, FCK! Her er de værst af alle
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
