De fleste Superliga-klubber er afhængig af at kunne sælge spillere for langt større beløb, end når der skal købes ind.
Selv FC København, der er stenrige efter Superligaens målestok, har den seneste håndfuld år været nødt til at sælge langt flere spillere til langt større beløb, end man gjorde i Ståle Solbakkens første tid i klubben.
En undersøgelse af Tipsbladet over samtlige spillersalg i Superligaen i de fire seneste sæsoner viser, at der er voldsom forskel på, hvor stort held klubberne med at få solgt deres spillere.
De tre FC-klubber i København, Nordsjælland og Midtjylland har størst succes, både i rene salgsbeløb og når man sammenligner salgene med klubbernes spillerbudgetter i sæsonerne 2016/17, 2017/18, 2018/19 og 2019/20.
Til gengæld er det gået særdeles trægt for Brøndby IF og AGF, der, selv hvis vi tager hensyn til det i dag større spillerbudget i FC Midtjylland og langt større budget i FC København, har ligget meget langt efter FC-klubberne, hvor FC Nordsjælland er i en liga for sig selv med tårnhøje spillersalg sammenholdt med et spillerbudget på middelklasse-niveau.
Læs også:Transferrekordens anatomi: Så mange millioner kan Horsens få af Ajax
At sælge spillere er oftest et kapløb mellem danske klubber og deres udenlandske konkurrenter – billedet af Superligaen som ét stor auktionshus, hvor udenlandske opkøbere kommer og tigger om lov til at købe Superligaens bedste spillere, er som oftest langt fra virkeligheden.
– Det handler meget om det indtryk, de udenlandske klubber har af Superligaen og dens klubber. Der er transfermarkedet meget kompetitivt, og der er stor forskel på, hvordan FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland er positioneret i forhold til spillersalg sammenlignet med resten af Superligaen.
– En spiller som Horsens’ Jeppe Kjær ville jo være 80 millioner kroner værd, hvis han spillede for FC København, mens Claus Steinlein i FC Midtjylland vel havde fået mindst det dobbelte for Christian Nørgaard end de cirka 25 millioner, Brøndby IF fik for ham i 2018.
– En Superliga-klubs ‘track record’ og netværk betyder utrolig meget, når der skal sælges spillere til store beløb, og den evne er et væsentligt konkurrenceparameter, hvis man vil spille i toppen af Superligaen, siger Jesper Jørgensen, der er økonom og partner ved Deloitte, til Tipsbladet.
I det seneste års tid har både AGF da også henholdsvis haft større succes med at sælge spillere (AGF’s Mustapha Bundu-salg denne sommer er ikke regnet med, da det tæller i sæsonen 2020/21). I opgørelsen ligger klubben i bunden ud fra, hvor mange transferkroner Superligaen har fået ind for hver krone brugt i spillerbudget.
Læs også:Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane
I Brøndbys tilfælde har man det seneste år taget hul på at få forynge holdet og lægge kursen markant sammenlignet med perioden fra 2016 til 2019, hvor Carsten V. Jensen ved sin ankomst som sportsdirektør i juli vendte indkøbsstrategien på Brøndbys førstehold på hovedet efter års satsning på køb af løntunge udlændinge, der skulle vinde DM men samtidig var svære at sælge videre med stor profit.
– Det er egentlig meget simpelt. De resultater, vi har leveret på flere af årsregnskaberne, er der simpelthen ikke råd til. Man skal have et kompetitivt hold og en stærk forretning, og vi må jo konstatere, at det ikke helt lykkedes, sagde Carsten V. Jensen til Tipsbladet i begyndelsen af august.
AaB og AC Horsens har ligeledes solgte for relativt store beløb sammenlignet med spillerbudgettet, mens SønderjyskE, Randers og OB ligesom AGF og Brøndby IF har solgt for beskedne beløb sammenlignet med omkostningerne til spillertruppen i de fire seneste sæsoner.
Det er vigtigt at bemærke, at salgene fra sommeren 2020 ikke er indregnet i Tipsbladets undersøgelse, der opregner alle salgene i Superligaen i de fire foregående sæsoner fra 2016/17 til og med 2019/20.
I undersøgelsen har vi holdt os til de 10 klubber, der har ligget i Superligaen i samtlige fire sæsoner.
Læs også:AaB-boss om salg til AGF: Udlandet havde været bedre, men fik ingen bud
Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Forlænger med stortalent
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Færdig i Brøndbys bestyrelse
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
