Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper

Der er ekstremt store forskelle på Superliga-klubbernes succes med at sælge spillere i de fire seneste Superliga-sæsoner.



De fleste Superliga-klubber er afhængig af at kunne sælge spillere for langt større beløb, end når der skal købes ind.

Selv FC København, der er stenrige efter Superligaens målestok, har den seneste håndfuld år været nødt til at sælge langt flere spillere til langt større beløb, end man gjorde i Ståle Solbakkens første tid i klubben.

En undersøgelse af Tipsbladet over samtlige spillersalg i Superligaen i de fire seneste sæsoner viser, at der er voldsom forskel på, hvor stort held klubberne med at få solgt deres spillere.

De tre FC-klubber i København, Nordsjælland og Midtjylland har størst succes, både i rene salgsbeløb og når man sammenligner salgene med klubbernes spillerbudgetter i sæsonerne 2016/17, 2017/18, 2018/19 og 2019/20.

Til gengæld er det gået særdeles trægt for Brøndby IF og AGF, der, selv hvis vi tager hensyn til det i dag større spillerbudget i FC Midtjylland og langt større budget i FC København, har ligget meget langt efter FC-klubberne, hvor FC Nordsjælland er i en liga for sig selv med tårnhøje spillersalg sammenholdt med et spillerbudget på middelklasse-niveau.

Læs også:Transferrekordens anatomi: Så mange millioner kan Horsens få af Ajax

At sælge spillere er oftest et kapløb mellem danske klubber og deres udenlandske konkurrenter – billedet af Superligaen som ét stor auktionshus, hvor udenlandske opkøbere kommer og tigger om lov til at købe Superligaens bedste spillere, er som oftest langt fra virkeligheden.

– Det handler meget om det indtryk, de udenlandske klubber har af Superligaen og dens klubber. Der er transfermarkedet meget kompetitivt, og der er stor forskel på, hvordan FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland er positioneret i forhold til spillersalg sammenlignet med resten af Superligaen.

– En spiller som Horsens’ Jeppe Kjær ville jo være 80 millioner kroner værd, hvis han spillede for FC København, mens Claus Steinlein i FC Midtjylland vel havde fået mindst det dobbelte for Christian Nørgaard end de cirka 25 millioner, Brøndby IF fik for ham i 2018.

– En Superliga-klubs ‘track record’ og netværk betyder utrolig meget, når der skal sælges spillere til store beløb, og den evne er et væsentligt konkurrenceparameter, hvis man vil spille i toppen af Superligaen, siger Jesper Jørgensen, der er økonom og partner ved Deloitte, til Tipsbladet.

I det seneste års tid har både AGF da også henholdsvis haft større succes med at sælge spillere (AGF’s Mustapha Bundu-salg denne sommer er ikke regnet med, da det tæller i sæsonen 2020/21). I opgørelsen ligger klubben i bunden ud fra, hvor mange transferkroner Superligaen har fået ind for hver krone brugt i spillerbudget.

Læs også:Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane

I Brøndbys tilfælde har man det seneste år taget hul på at få forynge holdet og lægge kursen markant sammenlignet med perioden fra 2016 til 2019, hvor Carsten V. Jensen ved sin ankomst som sportsdirektør i juli vendte indkøbsstrategien på Brøndbys førstehold på hovedet efter års satsning på køb af løntunge udlændinge, der skulle vinde DM men samtidig var svære at sælge videre med stor profit.

– Det er egentlig meget simpelt. De resultater, vi har leveret på flere af årsregnskaberne, er der simpelthen ikke råd til. Man skal have et kompetitivt hold og en stærk forretning, og vi må jo konstatere, at det ikke helt lykkedes, sagde Carsten V. Jensen til Tipsbladet i begyndelsen af august.

AaB og AC Horsens har ligeledes solgte for relativt store beløb sammenlignet med spillerbudgettet, mens SønderjyskE, Randers og OB ligesom AGF og Brøndby IF har solgt for beskedne beløb sammenlignet med omkostningerne til spillertruppen i de fire seneste sæsoner.

Det er vigtigt at bemærke, at salgene fra sommeren 2020 ikke er indregnet i Tipsbladets undersøgelse, der opregner alle salgene i Superligaen i de fire foregående sæsoner fra 2016/17 til og med 2019/20.

I undersøgelsen har vi holdt os til de 10 klubber, der har ligget i Superligaen i samtlige fire sæsoner.

Læs også:AaB-boss om salg til AGF: Udlandet havde været bedre, men fik ingen bud
Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu




Vild start: Han er deres Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Millionregn over FC Midtjylland

Topchef får nyt job i FCK



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afslører vild transfer-historie

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Benhård Brian Riemer-melding

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona – Rayo Vallecano

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

“Ingen er uerstattelige”

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’