Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper

Der er ekstremt store forskelle på Superliga-klubbernes succes med at sælge spillere i de fire seneste Superliga-sæsoner.



De fleste Superliga-klubber er afhængig af at kunne sælge spillere for langt større beløb, end når der skal købes ind.

Selv FC København, der er stenrige efter Superligaens målestok, har den seneste håndfuld år været nødt til at sælge langt flere spillere til langt større beløb, end man gjorde i Ståle Solbakkens første tid i klubben.

En undersøgelse af Tipsbladet over samtlige spillersalg i Superligaen i de fire seneste sæsoner viser, at der er voldsom forskel på, hvor stort held klubberne med at få solgt deres spillere.

De tre FC-klubber i København, Nordsjælland og Midtjylland har størst succes, både i rene salgsbeløb og når man sammenligner salgene med klubbernes spillerbudgetter i sæsonerne 2016/17, 2017/18, 2018/19 og 2019/20.

Til gengæld er det gået særdeles trægt for Brøndby IF og AGF, der, selv hvis vi tager hensyn til det i dag større spillerbudget i FC Midtjylland og langt større budget i FC København, har ligget meget langt efter FC-klubberne, hvor FC Nordsjælland er i en liga for sig selv med tårnhøje spillersalg sammenholdt med et spillerbudget på middelklasse-niveau.

Læs også:Transferrekordens anatomi: Så mange millioner kan Horsens få af Ajax

At sælge spillere er oftest et kapløb mellem danske klubber og deres udenlandske konkurrenter – billedet af Superligaen som ét stor auktionshus, hvor udenlandske opkøbere kommer og tigger om lov til at købe Superligaens bedste spillere, er som oftest langt fra virkeligheden.

– Det handler meget om det indtryk, de udenlandske klubber har af Superligaen og dens klubber. Der er transfermarkedet meget kompetitivt, og der er stor forskel på, hvordan FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland er positioneret i forhold til spillersalg sammenlignet med resten af Superligaen.

– En spiller som Horsens’ Jeppe Kjær ville jo være 80 millioner kroner værd, hvis han spillede for FC København, mens Claus Steinlein i FC Midtjylland vel havde fået mindst det dobbelte for Christian Nørgaard end de cirka 25 millioner, Brøndby IF fik for ham i 2018.

– En Superliga-klubs ‘track record’ og netværk betyder utrolig meget, når der skal sælges spillere til store beløb, og den evne er et væsentligt konkurrenceparameter, hvis man vil spille i toppen af Superligaen, siger Jesper Jørgensen, der er økonom og partner ved Deloitte, til Tipsbladet.

I det seneste års tid har både AGF da også henholdsvis haft større succes med at sælge spillere (AGF’s Mustapha Bundu-salg denne sommer er ikke regnet med, da det tæller i sæsonen 2020/21). I opgørelsen ligger klubben i bunden ud fra, hvor mange transferkroner Superligaen har fået ind for hver krone brugt i spillerbudget.

Læs også:Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane

I Brøndbys tilfælde har man det seneste år taget hul på at få forynge holdet og lægge kursen markant sammenlignet med perioden fra 2016 til 2019, hvor Carsten V. Jensen ved sin ankomst som sportsdirektør i juli vendte indkøbsstrategien på Brøndbys førstehold på hovedet efter års satsning på køb af løntunge udlændinge, der skulle vinde DM men samtidig var svære at sælge videre med stor profit.

– Det er egentlig meget simpelt. De resultater, vi har leveret på flere af årsregnskaberne, er der simpelthen ikke råd til. Man skal have et kompetitivt hold og en stærk forretning, og vi må jo konstatere, at det ikke helt lykkedes, sagde Carsten V. Jensen til Tipsbladet i begyndelsen af august.

AaB og AC Horsens har ligeledes solgte for relativt store beløb sammenlignet med spillerbudgettet, mens SønderjyskE, Randers og OB ligesom AGF og Brøndby IF har solgt for beskedne beløb sammenlignet med omkostningerne til spillertruppen i de fire seneste sæsoner.

Det er vigtigt at bemærke, at salgene fra sommeren 2020 ikke er indregnet i Tipsbladets undersøgelse, der opregner alle salgene i Superligaen i de fire foregående sæsoner fra 2016/17 til og med 2019/20.

I undersøgelsen har vi holdt os til de 10 klubber, der har ligget i Superligaen i samtlige fire sæsoner.

Læs også:AaB-boss om salg til AGF: Udlandet havde været bedre, men fik ingen bud
Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu




FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

FCM uden syv mand mod Brann

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Brøndby-transfer glippet

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK