Superliga-klubben Brøndby IF forsøger at få styr på økonomien, så ejer Jan Bech Andersen ikke af egen lomme skal dække for underskud i klubben, og derfor er det også vigtigt at kunne sælge spillere for gode beløb. Og ifølge Ekstra Bladet kræver klubben store beløb for et par nøglespillere.
Det er fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der arbejder med køb og salg i Brøndby, og han har allerede gjort det klart, at man skal have flere unge spillere på holdet, ligesom man skal være bedre til at sælge.
Under “CV” solgte man i januar Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, og tidligere denne sommer blev Simon Tibbling solgt.
Læs også:Tidligere Brøndby-talent fortsætter prøvetræningen i SønderjyskE
Flere salg kan være på vej i Brøndby, men for nogle af de mest interessante spillere er det ikke småpriser, hvis de skal lokkes væk fra den københavnske Vestegn.
Ifølge Ekstra Bladet kommer det til at koste mange millioner, hvis en klub skal lokke den 26-årige anfører, Andreas Maxsø, væk fra Brøndby. 30-35 milloner mener avisen, at han kan koste, mens den talentfulde midtbanespiller Anis Ben Slimane, 19 år, koster 40-45 millioner danske kroner.
Spørgsmålet er naturligvis, om en klub er villig til at betale så meget for en af de to spillere – med så høje priser signalerer Brøndby også, at det ikke er spillere, man ønsker at sælge lige nu.
I stedet er det nok fra bredden, at man skal sælge. Hjörtur Hermannsson har kun et år igen af sin aftale og kan være på vej ud, mens Ante Erceg også er en spiller, som Brøndby har forsøgt at afsætte i noget tid.
Læs også:Hammarby og Elfsborg delte i danskerduel
Brøndby indleder Superliga-sæsonen søndag den 13. september med et møde mod FC Nordsjælland.
Indtil videre har man denne sommer foruden Simon Tibbling sagt farvel til Samuel Mraz, Kasper Fisker.
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Ronaldo vil have angriber til Juventus
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Horsens-komet blev Superligaens yngste målscorer
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Schweiz – Canada
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
