Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane

Ifølge avisen Ekstra Bladet vil Brøndby kun sælge Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, hvis der kommer meget store beløb.



Superliga-klubben Brøndby IF forsøger at få styr på økonomien, så ejer Jan Bech Andersen ikke af egen lomme skal dække for underskud i klubben, og derfor er det også vigtigt at kunne sælge spillere for gode beløb. Og ifølge Ekstra Bladet kræver klubben store beløb for et par nøglespillere.

Det er fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der arbejder med køb og salg i Brøndby, og han har allerede gjort det klart, at man skal have flere unge spillere på holdet, ligesom man skal være bedre til at sælge.

Under “CV” solgte man i januar Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, og tidligere denne sommer blev Simon Tibbling solgt.

Læs også:Tidligere Brøndby-talent fortsætter prøvetræningen i SønderjyskE

Flere salg kan være på vej i Brøndby, men for nogle af de mest interessante spillere er det ikke småpriser, hvis de skal lokkes væk fra den københavnske Vestegn.

Ifølge Ekstra Bladet kommer det til at koste mange millioner, hvis en klub skal lokke den 26-årige anfører, Andreas Maxsø, væk fra Brøndby. 30-35 milloner mener avisen, at han kan koste, mens den talentfulde midtbanespiller Anis Ben Slimane, 19 år, koster 40-45 millioner danske kroner.

Spørgsmålet er naturligvis, om en klub er villig til at betale så meget for en af de to spillere – med så høje priser signalerer Brøndby også, at det ikke er spillere, man ønsker at sælge lige nu.

I stedet er det nok fra bredden, at man skal sælge. Hjörtur Hermannsson har kun et år igen af sin aftale og kan være på vej ud, mens Ante Erceg også er en spiller, som Brøndby har forsøgt at afsætte i noget tid.

Læs også:Hammarby og Elfsborg delte i danskerduel

Brøndby indleder Superliga-sæsonen søndag den 13. september med et møde mod FC Nordsjælland.

Indtil videre har man denne sommer foruden Simon Tibbling sagt farvel til Samuel Mraz, Kasper Fisker.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Ronaldo vil have angriber til Juventus
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Horsens-komet blev Superligaens yngste målscorer




Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Vildt Superliga-rygte afvises

Nærmer sig vild FCK-præstation

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

FC København spiller sig videre i Europa

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Diant Ramaj skal videre

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Her er FC Københavns pris på William Clem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Voldsom kritik af FIFAs planer

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Jagter dansk landsholdsspiller