Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane

Ifølge avisen Ekstra Bladet vil Brøndby kun sælge Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, hvis der kommer meget store beløb.



Superliga-klubben Brøndby IF forsøger at få styr på økonomien, så ejer Jan Bech Andersen ikke af egen lomme skal dække for underskud i klubben, og derfor er det også vigtigt at kunne sælge spillere for gode beløb. Og ifølge Ekstra Bladet kræver klubben store beløb for et par nøglespillere.

Det er fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der arbejder med køb og salg i Brøndby, og han har allerede gjort det klart, at man skal have flere unge spillere på holdet, ligesom man skal være bedre til at sælge.

Under “CV” solgte man i januar Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, og tidligere denne sommer blev Simon Tibbling solgt.

Læs også:Tidligere Brøndby-talent fortsætter prøvetræningen i SønderjyskE

Flere salg kan være på vej i Brøndby, men for nogle af de mest interessante spillere er det ikke småpriser, hvis de skal lokkes væk fra den københavnske Vestegn.

Ifølge Ekstra Bladet kommer det til at koste mange millioner, hvis en klub skal lokke den 26-årige anfører, Andreas Maxsø, væk fra Brøndby. 30-35 milloner mener avisen, at han kan koste, mens den talentfulde midtbanespiller Anis Ben Slimane, 19 år, koster 40-45 millioner danske kroner.

Spørgsmålet er naturligvis, om en klub er villig til at betale så meget for en af de to spillere – med så høje priser signalerer Brøndby også, at det ikke er spillere, man ønsker at sælge lige nu.

I stedet er det nok fra bredden, at man skal sælge. Hjörtur Hermannsson har kun et år igen af sin aftale og kan være på vej ud, mens Ante Erceg også er en spiller, som Brøndby har forsøgt at afsætte i noget tid.

Læs også:Hammarby og Elfsborg delte i danskerduel

Brøndby indleder Superliga-sæsonen søndag den 13. september med et møde mod FC Nordsjælland.

Indtil videre har man denne sommer foruden Simon Tibbling sagt farvel til Samuel Mraz, Kasper Fisker.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Ronaldo vil have angriber til Juventus
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Horsens-komet blev Superligaens yngste målscorer




Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Klar transfermelding

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK