Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane

Ifølge avisen Ekstra Bladet vil Brøndby kun sælge Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, hvis der kommer meget store beløb.



Superliga-klubben Brøndby IF forsøger at få styr på økonomien, så ejer Jan Bech Andersen ikke af egen lomme skal dække for underskud i klubben, og derfor er det også vigtigt at kunne sælge spillere for gode beløb. Og ifølge Ekstra Bladet kræver klubben store beløb for et par nøglespillere.

Det er fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der arbejder med køb og salg i Brøndby, og han har allerede gjort det klart, at man skal have flere unge spillere på holdet, ligesom man skal være bedre til at sælge.

Under “CV” solgte man i januar Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, og tidligere denne sommer blev Simon Tibbling solgt.

Læs også:Tidligere Brøndby-talent fortsætter prøvetræningen i SønderjyskE

Flere salg kan være på vej i Brøndby, men for nogle af de mest interessante spillere er det ikke småpriser, hvis de skal lokkes væk fra den københavnske Vestegn.

Ifølge Ekstra Bladet kommer det til at koste mange millioner, hvis en klub skal lokke den 26-årige anfører, Andreas Maxsø, væk fra Brøndby. 30-35 milloner mener avisen, at han kan koste, mens den talentfulde midtbanespiller Anis Ben Slimane, 19 år, koster 40-45 millioner danske kroner.

Spørgsmålet er naturligvis, om en klub er villig til at betale så meget for en af de to spillere – med så høje priser signalerer Brøndby også, at det ikke er spillere, man ønsker at sælge lige nu.

I stedet er det nok fra bredden, at man skal sælge. Hjörtur Hermannsson har kun et år igen af sin aftale og kan være på vej ud, mens Ante Erceg også er en spiller, som Brøndby har forsøgt at afsætte i noget tid.

Læs også:Hammarby og Elfsborg delte i danskerduel

Brøndby indleder Superliga-sæsonen søndag den 13. september med et møde mod FC Nordsjælland.

Indtil videre har man denne sommer foruden Simon Tibbling sagt farvel til Samuel Mraz, Kasper Fisker.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Ronaldo vil have angriber til Juventus
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Horsens-komet blev Superligaens yngste målscorer




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Solide Arsenal kan straffe heldige Atlético

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Atletico Madrid – Arsenal

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’