En ny Superliga-sæson står for døren, og det er blevet tid til at lufte diverse spådomme – blandt andet om, hvem der kommer til at dominere ligaen i den kommende sæson.
De store navne som Erik Sviatchenko, Carlos Zeca og Patrick Mortensen er der styr på, men hvilke unge spillere får noget, der minder om det endelige gennembrud?
Tipsbladet.dk har kigget i spåkuglen og kommer her med fem bud.
Andreas Bruus
Forvarsspiller
21 år
Brøndby IF
Hvis der er én af de fem nævnte, der har alle muligheder for at få et stort gennembrud, er det Andreas Bruus. Den omskolede angriber havde et meget fint forår som højre wingback i Brøndby IF, og der er ingen tvivl om, at han er førstevalget på positionen, når sæsonen går i gang. Og så er det ellers op til Bruus at gribe chancen og vise, at han kan stå distancen. At Brøndby tror på Andreas Bruus, blev der sat to streger under, da klubben i juli forlængede hans kontrakt frem til 2023.
Læs også:Mere klarhed: Brøndby forventer stort underskud for 2020
Wahid Faghir
Angriber
17 år
Vejle Boldklub
Én af de mest spændende teenagere i Superligaen, og man må håbe, at Vejle Boldklub også giver Wahid Faghir, der kun lige er fyldt 17, mulighed for at vise sig frem på den store scene i dansk fodbold. Stortalentet scorede tre mål i NordicBet Ligaen i foråret, og klubber som AFC Ajax og Leicester City følger ham tæt. Notér navnet Wahid Faghir.
Ivan Mesik
Forsvarsspiller
19 år
FC Nordsjælland
Der er mange talenter at vælge imellem i FC Nordsjælland. Vi har en lille fidus til Ivan Mesik. Slovakken er egentlig midtstopper, men han har primært spillet som venstre back i FCN, og det er en spiller, cheftræner Flemming Pedersen har et godt øje til. Ivan Mesik udmærker sig blandt andet med at sparke lige godt med begge ben. Den 19-årige FC Nordsjælland-spiller er lige blevet udtaget til Slovakiets U21-landshold for første gang.
Max Fenger
Angriber
19 år
OB
Læs også:Alt om FC København: Hævnens time er kommet
Max Fenger gav store løfter om fremtiden i sidste halvdel af sæsonen i fjor, og nu skal OB-talentet følge op på de gode præstationer, som blandt andet bød på fire scoringer i Superligaen. Mart Lieder er skadet, og Issam Jebali har indtil videre ikke være nogen gevinst for OB, så der skal nok blive masser af spilletid til Max Fenger, der bærer mange fynske forhåbninger på sine skuldre. Fenger har vist, at han både har fart, udholdenhed, målnæse og blik for sine medspillere, så det er en meget spændende angriber, der løber rundt i OB
Nicolas Madsen
Midtbanespiller
20 år
FC Midtjylland
FC Midtjylland har lige forlænget med Nicolas Madsen frem til 2024, og det er en spiller, man tror meget på i den danske mesterklub. Om han får et gennembrud i den kommende sæson kan meget vel afhænge af, hvor langt ulvene når i Europa. Hvis holdet når langt, venter der formentlig Nicolas Madsen en del minutter i Superligaen, mens der kan være lang vej til spilletid, hvis FC Midtjylland igen misser et europæisk gruppespil. Midtbanespilleren noterede sig for ni kampe i den seneste halvsæson, og han viste, at han sagtens kan begå sig i Superligaen. Madsen spillede blandt andet to fine kampe mod FC København i mesterskabsspillet.
Tipsbladet.dk kommer hvert år med et bud på fem spillere, der kan stå foran et gennembrud i Superligaen. Du kan selv vurdere, om vi ramte plet sidste år – læs her.
Læs også:Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper
Læs også:Christian Nørgaard langer ud efter Kamil Wilczek: Han håner Brøndby
Læs også:FCK har lavet særaftale med DBU om landsholdsspillere
LIVE
LIVE: Lønnen er et problem
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT
OB – Randers FC
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fik blackout på Brøndby Stadion
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Det er aldrig sket før
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OB siger farvel til seks spillere
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
