Finsk stjerne med atypisk forberedelse til Danmark

Lukas Hradecky har en fin opskrift på at få restitueret efter en en lang udebanetur.



Tipsbladet i Helsinki.

Finland og Danmark brager søndag sammen i Helsinki i toppen af Gruppe H. Danmark kan med en sejr overtage førstepladsen, mens Finland omvendt kan komme endnu tættere på EM-slutrunden næste sommer med tre point.

Hvor Danmark tog en planmæssig sejr over San Marino torsdag aften, inden man kunne sætte sig på flyveren til Finland dagen efter, så har hjemmeholdets rejsetider været noget længere.

De var torsdag i Astana for at møde Kazakhstan. Men de mange timers transport retur til Helsinki tager man ikke så tungt i den finske lejr.

– Vi skal alle sammen igennem det. Det gør vi ikke det store nummer ud af. Vi havde en god tur i sauna den anden dag, og jeg fik mig en øl og 12 timer på øjet, så jeg er klar. Vi skal alle sammen spille der, og så gjorde sejren det lidt lettere. Den var vigtig, og vi er klar, siger Lukas Hradecky på pressemødet før kampen til stor morskab for den fremmødte presse.

Hans landsholdskollega Teemu Pukki medgiver dog, at forberedelsen kunne have været mere optimal.

– Det er ikke det bedste scenarie at spille derovre torsdag og så spille igen om søndagen i Finland. Man kan ikke bare flyve direkte, man skal flyve lidt rundt i Europa for at komme tilbage hertil. Det er ikke det bedste scenarie, men jeg føler, at alle er klar til i morgen.

Og klar skal man også være, for der skal noget andet til for at nappe sejren sammenlignet med senest Danmark og Finland mødte hinanden. Tilbage i marts vandt danskerne med 3-1 i Parken efter et hattrick af Rasmus Højlund.

– Vi ved, at der er mange gode angribere på det danske landshold. Rasmus Højlund er meget effektiv og har scoret mange mål, men der er også andre angribere. Jeg fokuserer ikke kun på Højlund. Vi skal være klar til at forsvare som hold, være kompakte og effektive. Jeg kommer ikke til at sætte to mand på ham, så vi skal spille sammen som et hold, siger Finlands landstræner, Markku Kanerva.

Søndag, hvis Rasmus Højlund overhovedet starter på banen, har han også Christian Eriksen til at servicere sig. Midtbanemaestroen var skadet, da Danmark og Finland mødte hinanden tidligere på foråret, og derfor er hans seneste møde med morgendagens modstander dét opgør i Parken for lidt over to år siden.

– Det er dejligt at se ham tilbage på banen. Det var en hård dag for os alle sammen, som var der. Jeg havde muligheden for at spille mod ham i England, hvor vi talte sammen bagefter. For halvandet år siden sagde han, at han var bedre end før, det der skete. Det går godt for ham, og han gør det godt. Jeg er bare glad for at se ham tilbage. Han er en god spiller, så han bliver en stor trussel. Vi skal holde ham i ro, hvis vi vil have noget med fra kampen, siger Teemu Pukki.

Kampen fløjtes op klokken 18.00 på det olympiske stadion i Helsinki. Danmark kan med en sejr overtage førstepladsen i Gruppen, mens Finland med tre point kan komme fem point foran Danmark.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

LIVE: Sepp Piontek er død

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

UEFA med ny stor FC København-straf

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Samler informationer om FCK’er

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bo Svensson i spil til stort job

Vild udtalelse om Nathan Trott

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

FC København-stjerne straffes af UEFA

I svime over Højlund

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Arsenal skuffer mod bundprop

Sæsonens hurtigste hattrick

Choktransfer?

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste