Tipsbladet i Helsinki.
Finland og Danmark brager søndag sammen i Helsinki i toppen af Gruppe H. Danmark kan med en sejr overtage førstepladsen, mens Finland omvendt kan komme endnu tættere på EM-slutrunden næste sommer med tre point.
Hvor Danmark tog en planmæssig sejr over San Marino torsdag aften, inden man kunne sætte sig på flyveren til Finland dagen efter, så har hjemmeholdets rejsetider været noget længere.
De var torsdag i Astana for at møde Kazakhstan. Men de mange timers transport retur til Helsinki tager man ikke så tungt i den finske lejr.
– Vi skal alle sammen igennem det. Det gør vi ikke det store nummer ud af. Vi havde en god tur i sauna den anden dag, og jeg fik mig en øl og 12 timer på øjet, så jeg er klar. Vi skal alle sammen spille der, og så gjorde sejren det lidt lettere. Den var vigtig, og vi er klar, siger Lukas Hradecky på pressemødet før kampen til stor morskab for den fremmødte presse.
Hans landsholdskollega Teemu Pukki medgiver dog, at forberedelsen kunne have været mere optimal.
– Det er ikke det bedste scenarie at spille derovre torsdag og så spille igen om søndagen i Finland. Man kan ikke bare flyve direkte, man skal flyve lidt rundt i Europa for at komme tilbage hertil. Det er ikke det bedste scenarie, men jeg føler, at alle er klar til i morgen.
Og klar skal man også være, for der skal noget andet til for at nappe sejren sammenlignet med senest Danmark og Finland mødte hinanden. Tilbage i marts vandt danskerne med 3-1 i Parken efter et hattrick af Rasmus Højlund.
– Vi ved, at der er mange gode angribere på det danske landshold. Rasmus Højlund er meget effektiv og har scoret mange mål, men der er også andre angribere. Jeg fokuserer ikke kun på Højlund. Vi skal være klar til at forsvare som hold, være kompakte og effektive. Jeg kommer ikke til at sætte to mand på ham, så vi skal spille sammen som et hold, siger Finlands landstræner, Markku Kanerva.
Søndag, hvis Rasmus Højlund overhovedet starter på banen, har han også Christian Eriksen til at servicere sig. Midtbanemaestroen var skadet, da Danmark og Finland mødte hinanden tidligere på foråret, og derfor er hans seneste møde med morgendagens modstander dét opgør i Parken for lidt over to år siden.
– Det er dejligt at se ham tilbage på banen. Det var en hård dag for os alle sammen, som var der. Jeg havde muligheden for at spille mod ham i England, hvor vi talte sammen bagefter. For halvandet år siden sagde han, at han var bedre end før, det der skete. Det går godt for ham, og han gør det godt. Jeg er bare glad for at se ham tilbage. Han er en god spiller, så han bliver en stor trussel. Vi skal holde ham i ro, hvis vi vil have noget med fra kampen, siger Teemu Pukki.
Kampen fløjtes op klokken 18.00 på det olympiske stadion i Helsinki. Danmark kan med en sejr overtage førstepladsen i Gruppen, mens Finland med tre point kan komme fem point foran Danmark.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Brøndby fyrer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
OPTAKT
Liverpool – Brentford
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby