Danmark nappede søndag aften en uhyre vigtig sejr i EM-kvalifikationen, da Finland blev besejret 1-0 i Helsinki. De tre point bringer Kasper Hjulmands tropper op på førstepladsen i gruppen, og meget skal nu gå galt, hvis ikke Danmark bliver et af de hold, der skal dyste til EM næste sommer.
Det er også erkendelsen i de finske medier, hvor man bøjer sig i støvet for Danmark
– Det var en bitter afslutning for et ellers defensivt velspillende finsk mandskab. Når et hold taber, vil man altid kunne spore fatale fejl, og denne gang mistede Kaan Kairinen, der ellers gjorde det godt, sin markering på Pierre-Emile Højbjerg. Bekymrende var også Teemu Pukki i offensiven. Han blev alt for ofte stoppet af Andreas Christensen, skriver Aamulehti og tilføjer:
– Nu ser det ud til, at Danmark vinder gruppen. Kampen om andenpladsen står mellem Finland og Slovenien.
Det danske sejrsmål faldt efter 86 minutters spil, og de tre point blev fejret på behørig vis af spillerne og de medrejsende fans. Også Kasper Hjulmand havde en fest efter slutfløjtet i Finlands hovedstad. Anderledes tungere havde Lukas Hradecky og holdkammeraterne det naturligvis.
– De finske spillere kollapsede i græsset efter sidste fløjt. En ekstremt defensiv præstation var lige akkurat ikke nok, og spillerne var godt klar over det – det bedste hold vandt, skriver Yle.
Aamuposti bemærker, at Finland ikke tog ret meget initiativ i kampen.
– På et udsolgt stadion i Helsinki havde Danmark meget boldbesiddelse og kontrollerede spillet, men mange chancer tilspillede gæsterne sig ikke. Finland lurede på hurtige omstillinger, og dem var der faktisk nogle stykker af, opsummerer avisen.
Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen er bestemt ikke imponeret over det danske landshold, men også han er klar til at udråbe Danmark som en kommende EM-deltager – læs hans kommentar her.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’