Finske medier bøjer sig: Danmark skal til EM

De finske medier bøjer sig for Danmark, der udråbes som en fortjent vinder i Helsinki og en kommende EM-deltager efter søndagens 1-0-sejr.



Danmark nappede søndag aften en uhyre vigtig sejr i EM-kvalifikationen, da Finland blev besejret 1-0 i Helsinki. De tre point bringer Kasper Hjulmands tropper op på førstepladsen i gruppen, og meget skal nu gå galt, hvis ikke Danmark bliver et af de hold, der skal dyste til EM næste sommer.

Det er også erkendelsen i de finske medier, hvor man bøjer sig i støvet for Danmark

– Det var en bitter afslutning for et ellers defensivt velspillende finsk mandskab. Når et hold taber, vil man altid kunne spore fatale fejl, og denne gang mistede Kaan Kairinen, der ellers gjorde det godt, sin markering på Pierre-Emile Højbjerg. Bekymrende var også Teemu Pukki i offensiven. Han blev alt for ofte stoppet af Andreas Christensen, skriver Aamulehti og tilføjer:

– Nu ser det ud til, at Danmark vinder gruppen. Kampen om andenpladsen står mellem Finland og Slovenien.

Det danske sejrsmål faldt efter 86 minutters spil, og de tre point blev fejret på behørig vis af spillerne og de medrejsende fans. Også Kasper Hjulmand havde en fest efter slutfløjtet i Finlands hovedstad. Anderledes tungere havde Lukas Hradecky og holdkammeraterne det naturligvis. 

– De finske spillere kollapsede i græsset efter sidste fløjt. En ekstremt defensiv præstation var lige akkurat ikke nok, og spillerne var godt klar over det – det bedste hold vandt, skriver Yle. 

Aamuposti bemærker, at Finland ikke tog ret meget initiativ i kampen.

– På et udsolgt stadion i Helsinki havde Danmark meget boldbesiddelse og kontrollerede spillet, men mange chancer tilspillede gæsterne sig ikke. Finland lurede på hurtige omstillinger, og dem var der faktisk nogle stykker af, opsummerer avisen.

Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen er bestemt ikke imponeret over det danske landshold, men også han er klar til at udråbe Danmark som en kommende EM-deltager – læs hans kommentar her. 






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM