Finske medier bøjer sig: Danmark skal til EM

De finske medier bøjer sig for Danmark, der udråbes som en fortjent vinder i Helsinki og en kommende EM-deltager efter søndagens 1-0-sejr.



Danmark nappede søndag aften en uhyre vigtig sejr i EM-kvalifikationen, da Finland blev besejret 1-0 i Helsinki. De tre point bringer Kasper Hjulmands tropper op på førstepladsen i gruppen, og meget skal nu gå galt, hvis ikke Danmark bliver et af de hold, der skal dyste til EM næste sommer.

Det er også erkendelsen i de finske medier, hvor man bøjer sig i støvet for Danmark

– Det var en bitter afslutning for et ellers defensivt velspillende finsk mandskab. Når et hold taber, vil man altid kunne spore fatale fejl, og denne gang mistede Kaan Kairinen, der ellers gjorde det godt, sin markering på Pierre-Emile Højbjerg. Bekymrende var også Teemu Pukki i offensiven. Han blev alt for ofte stoppet af Andreas Christensen, skriver Aamulehti og tilføjer:

– Nu ser det ud til, at Danmark vinder gruppen. Kampen om andenpladsen står mellem Finland og Slovenien.

Det danske sejrsmål faldt efter 86 minutters spil, og de tre point blev fejret på behørig vis af spillerne og de medrejsende fans. Også Kasper Hjulmand havde en fest efter slutfløjtet i Finlands hovedstad. Anderledes tungere havde Lukas Hradecky og holdkammeraterne det naturligvis. 

– De finske spillere kollapsede i græsset efter sidste fløjt. En ekstremt defensiv præstation var lige akkurat ikke nok, og spillerne var godt klar over det – det bedste hold vandt, skriver Yle. 

Aamuposti bemærker, at Finland ikke tog ret meget initiativ i kampen.

– På et udsolgt stadion i Helsinki havde Danmark meget boldbesiddelse og kontrollerede spillet, men mange chancer tilspillede gæsterne sig ikke. Finland lurede på hurtige omstillinger, og dem var der faktisk nogle stykker af, opsummerer avisen.

Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen er bestemt ikke imponeret over det danske landshold, men også han er klar til at udråbe Danmark som en kommende EM-deltager – læs hans kommentar her. 







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Priske & Sparta kan drille fransk danskerklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Romano: Lindstrøm skifter til Schalke

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Kæmpe transfer under opsejling

Dansker scorer mod Barcelona